Truskawka (monitoring plantacji na Lubelszczyźnie, 25-27.04.2019 r)

Fot. 10. Uszkodzenia powstałe na skutek silnego wiatru - lubelskie 25.04.2019 r.

Wysokie temperatury pod koniec ostatniego tygodnia przyśpieszyły wegetację. Truskawki na monitorowanych plantacjach na lubelszczyźnie znajdowały się w różnych fazach rozwojowych. Różnice tak jak poprzednim razem wciąż się utrzymują pomiędzy lokalizacjami plantacji oraz technologią produkcji.

Rośliny odmian wczesnych (Rumba) znajdowały się w fazie BBCH 57-60, czyli od fazy pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych (BBCH 57) do fazy pierwszych kwiatów otwartych (BBCH 60).

Rośliny odmian późnych (Malwina) znajdowały się w fazie 4-6 liści (BBCH 14-16), nie obserwowano jeszcze u nich wykształconych kwiatostanów.

Kondycja roślin

Występujące w okresie przedświątecznym przymrozki na Lubelszczyźnie od -3 do -6˚C uszkodziły pierwsze kwiaty odmian wczesnych. Zwłaszcza odmiany Rumba. Osłony z agrowłókniny zapobiegły uszkodzeniom kwiatów tej odmiany przy spadkach temperatury do -6˚C. Natomiast kilkudniowe silne wiatry występujące na Lubelszczyźnie spowodowały bardzo liczne uszkodzenia liści truskawki. Mają one postać ciemnych przebarwień i otarć na blaszkach liściowych i ogonkach.

Długo utrzymująca się susza, oprócz oczywistych aspektów negatywnych, sprzyja utrzymaniu wysokiej zdrowotności liści truskawki. Na lustrowanych plantacjach nie obserwowano objawów chorobowych występujących na młodych liściach. W związku z występującymi czynnikami stresowymi można sięgnąć po algowe produkty biostymulujące np. Maral w dawce 0,75-1,5 l/ha.

Szkodniki

Na lustrowanych plantacjach pojawiły się pojedyncze gąsienice zwójkówek oraz pojedyncze chrząszcze opuchlaka truskawkowca. W obecnej fazie rozwoju należy prowadzić lustracje pod kątem obecności kwieciaka malinowca. Obecność 1 szkodnika w próbie 150-200 kwiatostanów decyduje o wykonaniu zabiegu. Zarejestrowany do zwalczania zwójkówek oraz kwieciaka malinowca jest Decis Mega 50 EW w dawce 0,5 l/ha

Na niektórych plantacjach występują formy ruchome oraz jaja przędziorka chmielowca. Przed kwitnieniem po przekroczeniu 3 form ruchomych na pojedynczy listek liścia złożonego należy wykonać zabieg zwalczający np. Envidorem 240 SC w dawce 0,4 l/ha. Zabieg będzie również ograniczał roztocza truskawkowca.

Choroby

Po ostatnich opadach deszczu wzrośnie presja ze strony grzyba powodującego szarą pleśń. Rośliny rozpoczynające kwitnienie lub kwitnące można opryskać preparatem Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Będzie to również zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu truskawki, białej plamistości liści truskawki oraz skórzastej zgniliźnie owoców. Zabieg przeciwko szarej pleśni powinien być wykonany w tym momencie preparatem o działaniu interwencyjnym również ze względu na liczne uszkodzenia liści spowodowane intensywnymi wiatrami, które mogą ułatwić infekcje.

Zabiegiem zwalczającym zarówno szkodniki jak ich choroby w tej fazie będzie zabieg preparatem Limocide w dawce 3 l/ha.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here