Truskawka – monitoring plantacji (Lubelszczyzna, 9-12.05.2019)

Wciąż obserwuje się różnice w rozwoju roślin pomiędzy lokalizacjami plantacji oraz wpływ technologii produkcji na ich rozwój – od dojrzewania pierwszych owoców w uprawach pod tunelami do rozwoju kolejnych liści roślin odmian późnych. Odmiany wczesne okrywane zimą i wiosną agrowłókninami posiadają zawiązki z widocznymi na ich tkance nasionami (BBCH 73). Odmiany wczesne uprawiane w gruncie bez osłon – pełnia kwitnienia (BBCH 65). Odmiany o średniej porze dojrzewania uprawiane w gruncie – początek kwitnienia do 40% rozwiniętych kwiatów (BBCH 61-64). Odmiany późne np. ‘Malwina’- BBCH 16-19 (rozwój 6-9 liścia).

Kondycja roślin

W nocy 07/08.05.2019 r. na Lubelszczyźnie zarejestrowano przymrozki na poziomie od -4 do -5˚C. Uszkodziły one kwiaty i pąki kwiatowe w różnym stopniu w zależności od odmiany, położenia plantacji oraz technologii uprawy. Przykrycie przed przymrozkami plantacji agrowłókninami o gramaturze 23 g/m2 zmniejszyło szkody lub zabezpieczyło plantacje całkowicie. Dla przypomnienia: kwiatostan truskawki jest wierzchotką wieloramienną, w której po rozwoju kwiatu, u jego podstawy wyrastają kolejne dwa odgałęzienia. W zależności od odmiany w kwiatostanach rozwinięte były kwiaty od pierwszego do trzeciego rzędu. Warto w tym momencie zastosować zabiegi biostymulujące, które będą sprzyjały rozwojowi kwiatów kolejnych rzędów (np. Maral, Goemar BM86)

Wykres. Uszkodzenia mrozowe kwiatów kilku odmian uprawianych w otwartym gruncie, bez osłon, na lubelskich plantacjach po przymrozkach (od -4 do -5°C) z 7 na 8 maja

Szkodniki

W tym momencie na plantacjach pojawił się w dużym nasileniu kwieciak malinowiec. Obserwuje się liczne uszkodzenia pąków kwiatowych na odmianach późniejszych. Warto przypomnieć kilka szczegółów z biologii szkodnika. Zimują chrząszcze w resztkach roślinnych, w ściółce, w glebie na głębokości kilku cm. Na truskawkach chrząszcze pojawiają się około połowy kwietnia, gdy temperatura powietrza osiąga 12 °C. Żerują przez tydzień na młodych liściach i kwiatach, wygryzając otworki. Jaja składają w kanalik wygryziony w pąku, pojedynczo, a następnie samica podgryza szypułkę pod pąkiem. Taka szypułka łamie się i zaraz lub później opada. Jedna samica składa około 60 jaj, w okresie 10 – 52 dni. Pierwsze jaja składają na truskawkach na początku maja, tzn. w 3 tygodnie po pojawieniu się chrząszczy na truskawkach. Wylęgłe larwy żerują w pąkach i tam przechodzą cały rozwój larwalny, a następnie przepoczwarczają się. Pod koniec zbioru owoców pojawiają się młode chrząszcze, przez krótki okres żerują na liściach i schodzą na zimowanie. Chrząszcz czarny, długości około 4 mm, z długim, cienkim ryjkiem. Jajo owalne, długości około 0,6 mm, larwa brudnobiała, wygięta w podkówkę, długości do 3-4 mm, z ciemniejszą głową.

Powodują 3 rodzaje uszkodzeń:

  1. uszkodzenia pąków przez samice, związane ze składaniem jaj – ta forma szkodliwości jest najważniejsza, może powodować duże straty plonu
  2. uszkodzenia pąków i liści wskutek wiosennego żerowania chrząszczy
  3. uszkodzenia liści spowodowane letnim żerowaniem chrząszczy

Progi szkodliwości i terminy zabiegów:

2 strząśnięte chrząszcze z 200 kwiatostanów w danym terminie. Zabieg zwalczający wykonuje się przed kwitnieniem i ewentualnie na początku kwitnienia. W dalszym ciągu występują zwójki. W związku z chwilowym wzrostem temperatury warto monitorować przędziorka chmielowca. Szkodnikami na które trzeba zwrócić uwagę to opuchlak truskawkowiec oraz wciornastki. Zwłaszcza na plantacjach na których wystąpiły w poprzednim roku.

Choroby

W obecnej fazie rozwoju podstawowymi zabiegami są zabiegi przeciwko szarej pleśni. W związku ze zmienną pogodą, okresowymi opadami deszczu oraz występującymi ostatnio przymrozkami do programu warto wprowadzić preparaty o działaniu interwencyjnym np. Luna Sensation 500 SC, Switch 62,5 WG, Mythos 300 SC, Pyrus 400 SC.  Szczegółowy program w tabeli. Zwrócić uwagę na liczbę wykonywanych zabiegów poszczególnymi preparatami w celu prowadzenia rotacji substancji. W przypadku wystąpienia objawów mączniaka, białej lub czerwonej plamistości liści wybierać preparaty zwalczające szarą pleśń oraz wymienione choroby.

Zarejestrowane do zwalczania szarej pleśni preparaty zwalczają lub ograniczają również inne patogeny:

Luna Sensation 500 SC: białą plamistość, mączniaka prawdziwego, antraknozę i skórzastą zgniliznę owoców

Swich 62,5 WG: antraknozę

Signum 33 WG: białą plamistość truskawki, mączniaka prawdziwego, antraknozę, skórzastą zgniliznę

Polyversum WP: białą i czerwoną plamistość liści, mącznika prawdziwego, skórzastą zgniliznę owoców

Serenade ASO: mączniaka prawdziwego

Vaxiplant SL: mączniaka prawdziwego, białą oraz czerwoną plamistość liści

Prestop WP: ogranicza fytoftorozę

Program ochrony truskawek przed szkodnikami – PDF

Program ochrony truskawek przed chorobami – PDF

Partnerami monitoringu są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here