Truskawka – monitoring plantacji (24.05.2019 r.)

Fot. 6. Objawy szarej pleśni na pąku kwiatowym, 24.05.2019 r.

Deszczowa pogoda drastycznie zmieniła sytuację na plantacjach truskawki powodując gwałtowny wzrost zagrożenia ze strony agrofagów. W przypadku wzrostu temperatury obok szarej pleśni mogą pojawić się problemy z antraknozą.

Faza rozwoju truskawek

Wczesne odmiany np. ‘Rumba’, ‘Asia’ uprawiane w gruncie i okrywane zimą i wczesną wiosną włókninami – pierwsze owoce/początek zbiorów (BBCH 85). Odmiany wczesne nie okrywane wiosną – zawiązane owoce z nasionami wyraźnie widocznymi na tkance/początek dojrzewania/większość owoców w kolorze białym (BBCH 73-81).

Odmiany średnio wczesne np. ‘Senga Sengana’, ‘Elegance’ – pełnia kwitnienia/przekwitające kwiaty w większości z opadłymi płatkami korony/uwypuklanie się dna kwiatu (BBCH 65-71).

Odmiany późne np. ‘Malwina’, ‘Magnus’- ukazują się pierwsze kwiatostany w dolnej części rozety/pierwsze rozsypujące się pąki kwiatowe (wciąż zamknięte) (BBCH 55-57).

Kondycja roślin, choroby i szkodniki truskawek

Obecny etap pozwala już na pełniejszą ocenę uszkodzeń mrozowych kwiatów. Jednocześnie można zaobserwować rozwój kwiatów kolejnych rzędów. Z tego względu warto wykonać zabiegi biostymulujące produktami hormonalno-nawozowymi (np. Maral w dawce 1,5 l/ha trzykrotnie od początku kwitnienia).

Intensywne opady, jakie wystąpiły w ostatnim czasie stworzyły korzystne warunki dla rozwoju czynników chorobotwórczych. Na plantacjach truskawek na Lubelszczyźnie obserwuje się nasilające się objawy szarej pleśni, białej i czerwonej plamistości liści truskawki.

Na pierwszy plan wybijają się poważne problemy ze zwalczaniem szarej pleśni. Objawy występują na kwitach, zawiązkach, ogonkach liściowych. W związku ze zbliżającymi się kolejnymi dniami z opadami na plantacjach w pełni kwitnienia oraz rozpoczynających kwitnienie należy wybierać preparaty o działaniu zapobiegawczo-interwencyjnym oraz zwalczającym inne choroby grzybowe (np. fungicydy o trzydniowym okresie karencji: Luna Sensation 500 SC, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG – więcej informacji na ten temat w artykule „Monitoring plantacji – truskawka 9-12.05.2019r.). W okresie zbiorów do dyspozycji są preparaty o jednodniowym okresie karencji np. Teldor 400 SC, Prolectus 50 WG. W celu podniesienia skuteczności całego programu warto wkomponować do programu produkty biologiczne jak: Polyversum WP, Prestop WP, Serenade ASO, Vaxiplant SL. Z produktów, które mogą dodatkowo wesprzeć ochronę, można wymienić produkty: Huva San TR 50, Lecitec.

Jeśli nastąpi wzrost temperatury mogą się pojawić problemy z antraknozą truskawki. Choroba powodowana jest przez grzyby z rodzaju Colletotrichum. W Polsce głównie przez C. acutatum. Obok zgnilizny owoców, powoduje zgniliznę korony truskawki oraz nekrozy wszystkich zielonych organów roślin truskawki i poziomki. Do zwalczania choroby zarejestrowane są fungicydy: Luna Sensation 500 SC, Scorpion 325 SC, Switch 62,5 WG.

Monitorując szkodniki należy zwrócić uwagę przędziorka chmielowca, zmieniki oraz pojawiające się lokalnie na plantacjach kolonie mszyc. Na plantacjach zwracają również uwagę rośliny uszkodzone przez roztocza truskawkowca.

Na średnio późnych oraz późnych odmianach, które zaczną kwitnąć należy zwrócić uwagę na wciornastki. W celu ich monitorowania na plantacji można umieścić niebieskie tablice lepowe lub systematycznie wykonywać monitoring. Prostym sposobem oceny czy na roślinach są wciornastki to podłożenie białej kartki pod liście i kwiaty oraz następnie energiczne potrząśnięcie rośliną. Jeśli szkodnik jest obecny to na kartce zobaczymy drobne, czarne, wielkości około 1mm, szybko poruszające się osobniki. Dla bliższego przyjrzenia potrzebna jest lupa o dziesięciokrotnym powiększeniu. Zabiegi wykonywać z uwzględnieniem prewencji dla pszczół (szczegółowe informacje na temat zwalczania szkodników w artykule „Monitoring plantacji – truskawka 9-12.05.2019 r.).

Z dodatkowych produktów warto wkomponować do programu nowy produkt Limocide, który ma rejestrację w truskawce przeciwko mączniakowi oraz wciornastkom.

Dr Paweł Krawiec, Horti Team, www.hortiteam.pl, dr Beata Hetman

Partnerami monitoringu są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here