Truskawka ‘Ava Star’ zwycięska w UK

Koniec czerwca przyniósł ważne wydarzenie dla branży ogrodniczej. W Londynie odbył się Horticulture Week. W ramach wydarzenia zorganizowano konkursy. Odmiana ‘Ava Star’ została uznana za najlepszą truskawkę w ramach Horticulture Week Business Awards. Hodowcą tej kreacji jest Angus Soft Fruits.

Odmiana ‘Ava Star’ – specyfikacja

Odmiana ‘Ava Star’ została stworzona w szkockiej filii  Angus Soft Fruits. Najważniejsze zalety tej odmiany to dobry smak owoców, atrakcyjny ich wygląd oraz dobra trwałość pozbiorcza. Są słodkie. Wskaźnik Brix w owocach waha się w zakresie 8-10. Plonowanie jest wysokie, a rośliny wykazują odporność na wiele chorób. Odmiana ta z powodzeniem jest już uprawiana na towarową skalę w UK. W Holandii wciąż jesteśmy na etapie szeroko zakrojonych doświadczeń i wdrożeń – informował Edward van den Eijnden z Angus Soft Fruit Europe.

Ava propozycją dla sieci handlowych

‘Ava Star’, która ostatnio na angielskiej ziemi zdobyła laur, jest częścią szerszej koncepcji hodowlanej. W jej ramach powstały także takie odmiany jak ‘Ava Blush’ i ‘Avarosa’. Celem prac nad nowymi kreacjami jest stworzenie odmian skrojonych na potrzeby sieci handlowych, najlepiej odpowiadających ich potrzebom i spełniających ich wymagania. Fakt, że już na tak wczesnym etapie jedna z nowych odmian zyskała międzynarodowe uznanie cieszy jej twórców. Zapowiadają oni jednak, że program hodowlany obliczony jest na wiele lat i przyniesie bardzo dobre efekty.

Testy odmian w Holandii

Odmiany ‘Ava Star’, ‘Ava Blush’ oraz ‘Avarosa’ obecnie testowane są w jednym z holenderskich gospodarstw. Są tam uprawiane w systemie szklarniowym. Zgodnie z założeniami wdrożenia, plantacje te będą w okresie produkcyjnym w tygodniach 31-46. Próbne partie sadzonek wysyłane są także do innych ogrodników. Jak dotąd mieliśmy wyłącznie pozytywne informacje zwrotne. Zależy nam na tym, by grupa plantatorów sprawdziła te odmiany w systemie upraw rynnowych pod folią i szkłem – wyjaśnia Edward van den Eijnden. Dodaje też, że choć odmiana ‘Ava Star’ została wyróżniona podczas Horticulture Week, to z jego obserwacji wynika, że ‘Ava Blush’ z grona trzech wymienionych kreacji jest najbardziej obiecująca.

Źródła: freshplaza.com, angussoftfruits.com, horticultureweeklive.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here