Targi Best Berries odbywające się w Lublinie w dniach 6-7 października, były dobrą okazją do zapoznania się z aktualną oferta firm działających na jagodowym rynku. Wśród wystawców liczne było grono przedsiębiorstw oferujących materiał szkółkarski, środki ochrony, nawozy, maszyny i inne rozwiązania przydatne w produkcji. Ważną częścią targów była również II Wschodnia Konferencja Truskawkowa, której hasło przewodnie to Technologie na trudne czasy. Tegoroczne targi odwiedziła jednak niewielka liczba plantatorów, co widać było zarówno w halach wystawowych jak też na zorganizowanych w ich trakcie konferencjach.

Zakładanie plantacji – wybór sadzonek

W trackie konferencji truskawkowej, która poprowadził dr Zbigniew Jarosz z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który to sprawował patronat merytoryczny nad Konferencją, poruszono ważne z punktu widzenia produkcji wątki dotyczące nowoczesnej produkcji truskawek. Albert Zwierzyński z firmy Agro Wsparcie zwracał uwagę na odpowiedni dobór sadzonek do zakładania plantacji. Coraz częściej do zakładania plantacji wykorzystywane są sadzonki typu frigo. Tu dostępne jest kilka rodzajów sadzonek frigo, które różnią się średnicą korony. Sadzonki frigo B mają średnicę koron 6-8 mm, frigo A- to 8-10 mm, sadzonki A to 8-14 , frigo A+ mają średnice korony 14-15. Alternatywą mogą być też sadzonki wielokoronowe (waiting bed, WB), często klasyfikowane są na 3 klasy klasa 1 – 15-18 mm, klasa 2 – 18-22 mm, i klasa 3 – powyżej 22 mm. Rodzaj sadzonki powinien być dopasowany do terminu zakładania plantacji. Jeśli sadzenie przypada na okres wczesnowiosenny to można sięgnąć po sadzonki frigo A+, które zapewnią plonowanie już w roku sadzeniu (około 60 dni po wysadzeniu). Jeśli natomiast sadzenie przepada na okres czerwice-lipiec, wystarczające będą sadzonki typu A, A- lub nawet B (tańsze w zakupie), z których owoce i tak będą zbierane dopiero w kolejnym roku. Ekspert odradzał korzystanie z sadzonek świeżych (zielonych), z których jeszcze często są zakładane w okresie jesiennym. Jest to mało uzasadnione z racji długiego okresu oczekiwania na pełne plonowanie tak zakładanej plantacji. Ponadto plantacje zakładane w tym terminie są narażone na uszkodzenia zimowe i często okazuje się, że wiosną muszą być zlikwidowane z racji przemarznięcia – mówił Albert Zwierzyński.

Dr Zbigniew Jarosz mówił o poprawnym przygotowaniu stanowiska pod uprawę truskawek

Przygotowanie stanowiska i nawożenie

Dr Zbigniew Jarosz zwracał uwagę na poprawne przygotowanie stanowiska pod uprawę truskawek. Przypomniał o istotnej z punktu widzenia plonowania i jakości owoców – roli wapnia. Nawożenie truskawek powinno się zacząć od wapnowania, co ma na celu nie tylko uregulowanie odczynu, ale przede wszystkim dostarczenia roślinom wapnia – podkreślał dr Zbigniew Jarosz, zwracając uwagę że obecnie uprawiane odmiany truskawek zdecydowanie lepiej rosną i plonują w wyższym odczynie 6,5-7. Utrzymanie takiego odczynu wcale nie oznacza, że rośliny mają zapewnioną ilość wapnia jakiej potrzebują. Ważny jest też wyborów odpowiedniej formy nawozu wapniowego. Ciekawą formą wapnia jest wapno siarczanowe (jak AgroSulCa), która to forma wapnia ogranicza rozwój w glebie patogenów z rodzaju Phytophtora. Wapń i siarka to pierwiastki które pomagają roślinom budować masę i przyswajanie azotu – podkreślał dr Zbigniew Jarosz.

Temat nawożenia poruszał też dr Andrzej Grenda z firmy Yara Poland, zwracając przede wszystkim uwagę na rolę azotu i wapnia. Nadmiar tego pierwszego, jak też niedobór drugiego – w znaczącym stopniu może wpływać na pogorszenie się jakości owoców truskawek. Dlatego też nawożenie tymi pierwiastkami jest bardzo istotne. W przypadku azotu znaczenie ma forma azotu – truskawki preferują tu przede wszystkim formę azotanową, jaka to zawarta jest m.in. w saletrze wapniowej Yara Liva Calcinit. Prelegent przytoczył tu wyniki doświadczeń wskazujących, że rośliny truskawek nawożone saletrą wapniową i saletra potasową poprzez fertygację, cechowały się lepszym wyglądem owoców oraz ich trwałością pozbiorczą, względem innych kombinacji nawożeniowych.

Program nawożenia truskawek proponowany przez firmę Yara

Ochrona truskawek – by była skuteczna  

O ochronie truskawek przed chorobami mówił z kolei dr Paweł Krawiec z firmy Doradca Jagodowy. W trakcie swojego wykładu zwracał uwagę na dobór preparatów do programów ochrony. Dane z różnych krajów pokazują bowiem, że niektóre ze standardowych substancji aktywnych,  wykorzystywane do zwalczania szarej pleśni, nie wykazują już dobrej skuteczności. Wynika to z faktu uodparniania się sprawcy szarej pleśni – grzyba Botrytis cinerea – na stosowane zbyt często substancje chemiczne. Z tego też powodu, w strategię antyodpornościową powinno się włączać środki o innym mechanizmie działania: mikrobiologiczne lub stymulujące reakcje obronne w roślinie. Obecnie na rynku jest sporo takich preparatów i okazuje się, że z powadzeniem można je łączyć ze typowymi fungicydami, uzyskując dobre efekty w ochronie.

Ciekawa częścią samych targów Best Berries były pokazy, które zorganizowano na specjalnie przygotowanym poligonie polowym w hali wystawowej. Dzięki temu możliwe było pokazanie jak prawidłowo zakładać plantacje truskawek na podwyższonych zagonach. Przy takiej technologii uprawy trzeba pamiętać o nawadnianiu, gdzie przewody nawadniające najlepiej jest umieścić pod folią lub agrowłókniną. Niezbędna będzie też fertygacja, którą to można realizować przy użyciu dozowników typu Dosatron. Pokazy maszyn cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników targów i trzeba przyznać, że okazały się atrakcyjnym elementem targów Best Berries 2018.

Na hali wystawowej zorganizowano pokazy zakładania plantacji truskawek
Prowadzący pokazy (od prawej): dr Zbigniew Jarosz, Albert Zwierzyński i Krzysztof Sak

Szczegółowa relacja z Targów Best Berries oraz Konferencji Truskawkowej już w najbliższym numerze Jagodnika. Zachęcamy do wcześniejszej prenumeraty i udziału w naszej loterii dla Prenumeratorów. Szczegóły loterii – kliknij ten link







Poprzedni artykułNowe antystresanty dla malin
Następny artykułPreparaty mikrobiologiczne, a poprawa właściwości gleby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj