Szybka wiosna przyśpiesza wegetację




Po wyjątkowo długiej zimie przyroda w szybkim tempie nadrabia zaległości związane z opóźnieniem wegetacji. W ostatnich dniach bardzo szybko następowała przyrost masy zielonej, i wygląda na to, że opóźnienie kwitnienia i owocowania większości gatunków nie będzie tak duże jak początkowo przewidywano. Czy jednak taki gwałtowny rozwój roślin, będzie korzystny z punktu widzenia ich późniejszego plonowania?

Jak już informowaliśmy na naszym portalu większość upraw jagodowych dobrze przetrwała zimę i nie obserwuje się większych uszkodzeń pomrozowych. Dobrze przetrwały zimę plantacje truskawek zarówno młode jednoroczne jak i starsze. Sporym problemem okazało się silne zachwaszczenie zawłaszcza tych plantacji, które nie zostały dobrze odchwaszczone jesienią. Również we znaki daje się duże uwilgotnienie gleby, które w wielu miejscach do tej pory utrudnia wjazd na plantację i wykonanie pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Obecnie tam gdzie rośliny odbudowały już masę liści można wykonać pierwsze zabiegi nawozami doslitnymi, dostarczając w ten sposób roślinom w szczególności fosforu i wapnia. Korzystne może być również wsparcie roślin w tym okresie aktywatorami wzrostu, które przyśpieszą ich regenerację.

Na plantacjach borówki wysokiej, wyjątkowo długa zima spowodowała w wielu miejscach opóźnienia związane z cięciem krzewów. W wielu miejscach jest ono dopiero kończone. W rejonie centralnej Polski, nie obserwuje się jak na razie większych uszkodzeń mrozowych. Na odmianie 'Bluecrop’ pąki są już rozluźnione i za kilka dni można się spodziewać początku kwitnienia.  

Również na plantacjach porzeczek szybko następuje przyrost masy liściowej i rośliny powoli przygotowują się do kwitnienia. Warto już w tym okresie wykonać lustracje plantacji na obecność szkodników takich jak wielkopąkowiec porzeczkowy, przędziorki czy zwójki liściowe, których zwalczanie może być konieczne jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia. Dolistne zabiegi nawozami siarkowymi wykonywane w tym okresie sprzyjać będą ograniczeniu populacji szkodliwych roztoczy na plantacjach. Warto również pomyśleć już o wywieszeniu pułapek feromonowych, które pomogą w sygnalizacji przeziernika porzeczkowca oraz coraz częściej pojawiających się na plantacjach zwójkówek liściowych.

Obserwuje się również rozpoczęcie wegetacji na plantacjach malin, zarówno odmian letnich jak i jesiennych. Wśród tych pierwszych obserwuje się miejscowe nieznaczne uszkodzenia pędów (m.in. u odmian 'Laszka’ i 'Glen Ample’). Dobrze regenerują odmiany owocujące na pędach jednorocznych. Niektórzy producenci zdecydowali się na wiosenne okrycie plantacji agrowłókniną. Zabieg taki sprzyja bardziej wyrównanemu wzrostowi pędów i równomiernemu ich owocowaniu w późniejszym okresie. W niektórych latach zabieg taki sprzyja też lepszemu plonowaniu roślin okrywanych. Trzeba pamiętać tu o regularnym luzowaniu agrowłówkniny by zapewnić przestrzeń rosnącym pędom. Nie powinno się też pozostawić agrowłókniny na roślinach zbyt długo, gdyż może to sprzyjać zbytniemu nagrzewaniu się gleby i większemu nasileniu się chorób systemu korzeniowego.

[Best_Wordpress_Gallery id=151]

 Zachęcam do dzielenia się informacjami o stanie Waszych plantacji i planowanych zabiegach na najbliższe dni.







Poprzedni artykułSzybka wiosna przyśpiesza wegetację
Następny artykułNowości techniczne na Fruit Logistyca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj