W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 plantatorów

W dniu 23 marca w Chmielnie odbyła się zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku konferencja dotycząca zagadnień związanych z uprawą truskawki.  Pierwsze polskie dane statystyczne dotyczące areału uprawy truskawek, o których mówił Aleksander Mach z PODR pochodzą z 1961 roku. Uprawiano wówczas 12,4 tys. ha truskawek, co przełożyło się na 26 tys. ton.

Uprawa truskawek w Polsce w liczbach

Ubiegłoroczna produkcja truskawek, została oszacowana na około 206 tys. ton. Rezultat ten dał Polsce 3 miejsce wśród europejskich producentów tego owocu po Turcji (376 tys. ton) i Hiszpanii (292 tys. ton). Na świecie największym producentem są Chiny, które produkują blisko 3 mln ton tych owocu. W większości owoce trafiają na rynek wewnętrzny tego olbrzymiego i chłonnego kraju. Problemem w produkcji truskawek nad Wisłą jest wydajność upraw. Wyniosła ona według GUS w 2015 roku 4,1 t/ha. Jednak w świetle badań przeprowadzonych przez dr Dariusza Paszko z UP w Lublinie w 2015 roku, realna wydajność w naszym kraju to 14,1 t/ha na plantacjach towarowych, a więc wynik o wiele lepszy. Jest jednak wciąż relatywnie niski w porównaniu z na przykład USA, gdzie średnie plony dochodzący do 50 t/ha. Największym eksporterem truskawek jest Hiszpania, która wysyła na zewnątrz 266 tys. ton, a Polska jedynie 14,2 tys. ton. W latach 2011-2015 głównym kierunkiem eksportu polskich truskawek była Rosja. Ważnymi odbiorcami byli także Niemcy i Białorusini. Ceny truskawek w ostatnich latach w Polsce są niestabilne.

Aleksander Mach, dyrektor PODR w Gdańsku
Aleksander Mach, dyrektor PODR w Gdańsku

Ich wartości dla owoców przemysłowych wahała się od 4,60 do 2,70 zł/kg. Dla truskawek deserowych spod osłon wahania wynosiły od 9,00 do 6,00 zł/kg, a bez osłon od 6,50 do 3,00 zł/kg.  W latach 2012-2015 najbardziej rentownym kierunkiem była uprawa owoców deserowych spod osłon, gdzie współczynnik opłacalności wyniósł 171,4%. Najniższą wartość indeks ten uzyskał dla owoców produkowanych na koncentrat – 70,6%.

Nawożenie truskawki

Jarosław Barszczyński z Yara Poland omówił zasady nawożenia truskawek
Jarosław Barszczewski z Yara Poland omówił zasady nawożenia truskawek

Pierwszym z mówców podejmujących zagadnienia związane z żywieniem truskawki był Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland. W Polsce doświadczenia ostatnich lat pokazują, że bez co najmniej nawodnienia, a najlepiej fertygacji nie da się wyprodukować najwyższej jakości owoców. Aby żywienie prowadzone w ten sposób było skuteczne, należy jednak odpowiednio i na czas wykonać wszystkie inne zabiegi agrotechniczne – mówił Jarosław Barszczewski. Dodał też, że dla ułożenia właściwego programu potrzebna jest analiza gleby i wody, opis miejsca uprawy i parku maszynowego oraz informacji o mikroklimacie i występujących szkodnikach.

Dr hab. Zbigniew Jarosz informował o roli wapnia i potasu
Dr hab. Zbigniew Jarosz informował o roli wapnia i potasu

O roli wapnia i potasu w żywieniu truskawek mówił zaś dr hab. Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. Wapń jest głównym składnikiem budulcowym ściany komórkowej. Niweluje także skutki stresów wewnątrzkomórkowych. Problemy z jego niedoborem biorą się z braku dostatecznej jego ilości w glebie oraz odpowiednio wysokiej wilgotności podłoża. Jest on pobierany przez korzenie włośnikowe, które bywają niszczone np. wskutek przesadnego nawożenia azotem. Jego niedobory w roślinie powodowane są także wysokimi i długotrwałymi temperaturami. Optymalnym rozwiązaniem dla utrzymania pobierania przez truskawki wapnia jest zapewnienie roślinom komfortu wodnego. Nierozważne, nadmierne podlewanie plantacji także może wywołać negatywne skutki. Największe zapotrzebowanie na wapń gwałtownie wzrasta w okresie budowy liści, lecz spada w okresie kwitnienia i wykształcania owoców. Jego niedobory w owocach uwidaczniają się przebarwieniami owoców. Potas najłatwiej uzupełnić poprzez fertygację. Jest on pobierany aktywnie przez korzeń i najbardziej potrzebny roślinie w okresie wykształcania owoców. Oba pierwiastki są najważniejsze dla powodzenia uprawy truskawki.

Ochrona krzewów i owoców

Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA
Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA

Sporo na Kaszubach mówiono o ochronie plantacji i plonów. Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA przypomniał zebranym, że aby zabiegi mogły być skuteczne należy zatroszczyć się o jakość wody. Ważna jest także technologia stosowania roślin. Opryskiwanie z góry, bez dystrybucji cieczy roboczej w głąb krzewu jest przykładem złej aplikacji środka i nie może prowadzić do optymalnego wykorzystania jego działania. Kolejnym zagadnieniem ważnym w ochronie przed szczepami grzybów, zdaniem prelegenta jest dostosowanie metod nawodniania plantacji. Najlepiej sprawdza się w tym względzie fertygacja.

Maciej Wita z BASF wsłuchiwał się w głosy plantatorów i chętnie odpowiadał na pytania
Maciej Wita z BASF wsłuchiwał się w głosy plantatorów i chętnie odpowiadał na pytania

Dokonano także przeglądu środków, które można stosować w uprawie truskawki. Na niektóre spośród nich przewidziano odrębne wystąpienia. Pierwszym z nich jest Signum 33 WG. To granulat do sporządzania zawiesiny wodnej posiadający rejestracje na kilka gatunków roślin jagodowych. W truskawce zwalcza szarą pleśń, białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego. Jego dawka to 1,8 kg/ha, maksymalnie 2 razy w sezonie. Karencja wynosi 3 dni. Jego zastosowanie omówił Maciej Wita z firmy BASF.

Henryk Wurszt opowiada o preparacie Huwa-San
Henryk Wurszt opowiada o preparacie Huwa-San

Odrębne wystąpienie poświęcono na preparat Huwa.San TR 50. Jego zastosowanie wspomaga ukorzenianie sadzonek, wzmacnia system korzeniowy a jednocześnie nie jest fitotoksyczny i nie występują pozostałości w owocach. Nie ma także okresu karencji. Jego zastosowanie w Chmielnie omówił Henryk Wurszt reprezentujący firmę Desio.

Alicja Chorąży mówiła o nowym zagrożeniu dla truskawek - Drosophila suzuki
Alicja Chorąży mówiła o nowym zagrożeniu dla truskawek – Drosophila suzukii

Choć głównie koncentrowano się na ochronie fungicydowej, to jedno z wystąpień dotyczyło także metod radzenia sobie z nowym szkodnikiem, który już pojawił się w Polsce i w niedługim czasie może zaszkodzić truskawce jest nim Drosophila suzukii. Zagadnienie to podjęła Alicja Chorąży ze SGGW w Warszawie, która omówiła zasady prowadzenia monitoringu plantacji i kilka metod radzenia sobie z zagrożeniem.

veneo_basf_signum_jagodnik_750x200_20160330

Osłony dla truskawek

Jednym ze skutecznych rozwiązań w walce z przymrozkami jest zamgławianie nasadzeń. Wykorzystanie zamgławiaczy daje dobre efekty w uprawie truskawek, gdyż kwiatostany są tam bardzo nisko i opadająca powoli mgła będzie je ochraniać bardzo długo. Najmniejszy model zamgławiacza w ofercie firmy Brinkman Polska pozwala na zabezpieczenie przed mrozem plantacji o areale ok. 3 ha. Dla zainteresowanych plantatorów reprezentujący podmiot Adam Piotrowski przeprowadzał pokazy działania kilku maszyn przed hotelem Wichrowe Wzgórze, w którym to odbywała się konferencja.

Niezłe rezultaty w ochronie przeciwmrozowej daje także okrywanie truskawek agrowłókniną. Dlatego też firma Agrimpex wprowadziła na rynek nowy produkt – Agro Marina. Agrowłóknina ta występuje w gramaturze 19 g/m2 i 23 g/m2.  Przeprowadzone w trakcie wykładu przez Piotra Szmaja z firmy Agrimpex doświadczenie wykazało, że nowy produkt zapewnia roślinom o wiele lepszą dostępność wody i niegorsze parametry przepuszczalności światła i ciepła. Agrowłókninę można wykorzystywać także do ściółkowania truskawek. Taki zabieg podnosi nieco temperaturę gleby, niwelując potencjalne ryzyko wystąpienia szkód mrozowych. Lepiej jednak sprawdzają się warianty o większej gramaturze i czarnym zabarwieniu.

Tradycyjnie stosowana włóknina nie przepuszcza wody tak szybko jak Agro Marina
Tradycyjnie stosowana agrowłóknina nie przepuszcza wody tak szybko jak Agro Marina

O tunelach foliowych mówił Marek Jamry z firmy Haygrove. Dają one dobre zabezpieczenie przed mrozem, ale i rozciągnięcie sezonu. Uprawa truskawek w tunelach sprawia także, że jakość pozyskiwanych truskawek jest o wiele lepsza. Do uprawy truskawek dedykowane są tunele zblokowane lub pojedyncze. Konstrukcja jest cynkowana ogniowo i wykonana z rur cienkościennych ze stali narzędziowej. Nogi wkręca się w podłoże. Dzięki temu konstrukcje  są w stanie przetrwać co najmniej 20 lat, a ich zakup przy obecnych cenach truskawek zwraca się po 3-4 latach. Pod tunelem do ściółkowania zagonów preferowanym rozwiązaniem jest folia. Nie ma tam ryzyka zalania, a lepiej utrzymuje wilgoć. W uprawie polowej bez osłon można stosować agrowłókninę – mówił Marek Jamry. Dodał, że dla lepszego efektu w tunelach zblokowanych należy zastosować rynny odprowadzające wodę, które wzmacniają całą konstrukcję i dodatkowo ją uszczelniają co pozwala na początkowym etapie uprawy zachować wyższą temperaturę. Jeśli ktoś planuje dodatkowo przyspieszyć termin dojrzewania owoców można przykrywać rośliny w tunelach dodatkowo lekką agrowłóknina.

Marek Jamry przedstawił ofertę tuneli foliowych
Marek Jamry przedstawił ofertę tuneli foliowych firmy Haygrove

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.