Sezon truskawkowy znów startuje

Owoce odmiany ‘San Andreas’

Potrzeba wydłużenie podaży świeżych truskawek sprawiła, że w uprawie polowej i pod osłonami od kilku lat na znaczeniu zyskuje uprawa truskawek odmian powtarzających owocowanie, które pozwalają zbierać owoce przez całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

W tunelach owoce pierwszych odmian powtarzających są już zrywane, podczas gdy na plantacjach polowych właśnie zaczynają się ich zbiory. Tak przynajmniej jest z odmianą ‘San Andreas’, która w Polsce prawdopodobnie jest obecnie jedną z popularniejszych odmian w tego typu uprawie. Plantacje sadzone wiosną z sadzonek frigo, którym usuwano pierwsze kwiaty wydają właśnie pierwsze owoce.

Uprawa odmian powtarzających owocowanie nie jest prosta, dlatego warto zwrócić uwagę na to jakie problemy pojawiają się aktualnie na ich plantacjach.

Patogeny

Wydawałoby się, że przy wysokich temperaturach i braku opadów nie będzie problemów z występowaniem chorób grzybowych. Nic bardziej mylnego. Tak jak w przypadku szkodników, również choroby w przypadku truskawek powtarzających mają dużo czasu na rozwój. Patrząc na plantację należy szczególnie uważnie obserwować najstarsze liście. To właśnie tam można znaleźć objawy chorób, które w późniejszym okresie mogą infekować młodsze liście. Często pojawiają się tam objawy czerwonej i białej plamistości, a także mączniaka truskawki. Dodatkowo ciepła aura sprzyja rozwojowi antraknozy na liściach, a co groźniejsze na owocach. By zdusić większość tych chorób w zarodku konieczne jest zastosowanie preparatów o szerokim spektrum działania. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie środka Scorpion 325 SC.

Objawy antraknozy na zawiązku truskawki odmiany powtarzającej owocowanie

Ochrona truskawki wszystkim plantatorom kojarzy się z ustawicznym problemem z szara pleśnią. Jeżeli truskawki powtarzające uprawiane są w gruncie, a nie w tunelu również tu konieczne będzie wykonanie zabiegów zwalczających. Także w tym przypadku u progu zbiorów warto wykorzystać preparaty o mocnym działaniu takie jak np. Switch 62,5 WG. Wiadome jest, że jednym zabiegiem nie pozbędziemy się chorób na cały okres owocowania. By zapewnić odpowiednią ochronę, przez długi okres zbiorów warto sięgać również po preparaty biologiczne. Środki takie są idealnym uzupełnieniem ochrony chemicznej i dodatkowo odznaczają się krótką karencją lub jej brakiem.

Liść podstawą plonu

By zbierać plon wysokiej jakości przez długi czas konieczne jest utrzymywanie liści w dobrej kondycji. Nawożenie budujące plon podaje się w większości doglebowo, wykorzystując fertygację. Tam stawia się głównie na potas i wapń. Z kolei w formie zabiegów dolistnych podajemy pierwiastki podnoszące jakość owoców (wapń, krzem, w trakcie kwitnienia także bor), a także to poprawki kondycję liścia. Zielona barwa roślin bierze się od chlorofilu, którego głównym składnikiem jest magnez. Wiernym kompanem magnezu jest również mangan, który dodatkowo przyspiesza budowanie zieleni liści. Jako nawozy utrzymujące rośliny odpowiednim zdrowiu można stosować siedmiowodny siarczan magnezu łącząc go z chelatem manganu lub wykorzystać gotowy nawóz Mikrokomplex.

To dopiero początek zbiorów owoców truskawek odmian powtarzających owocowanie. Wraz z ich rozwojem będziemy przekazywać kolejne informacje o potencjalnych zagrożeniach na plantacjach.

Materiał promocyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here