Dr Mirosław Korzeniowski, Bayer

Dobrą informację dla producentów warzyw i owoców, przekazał podczas grudniowego spotkania Forum Doradców Sadowniczych dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer. Dotyczy ona poszerzenia zakresu rejestracji dla biologicznego produktu Serenade ASO, który zgodnie z nową etykietą można stosować w uprawie 17 gatunków sadowniczych i 15 gatunkach warzyw.

Jak przypomniał dr Mirosław Korzeniowski, menadżer ds. produktów ogrodniczych w firmie Bayer, Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym oraz bakteriobójczym/statycznym o działaniu kontaktowym, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Jest to bakteria występująca naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.

W odniesieniu do upraw sadowniczych środek ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze i można go stosować w uprawach gruszy, moreli, brzoskwini, wiśni, czereśni, śliwy, winorośli, uprawianych w gruncie i pod osłonami agrestu, aronii, borówki wysokiej, jeżyny, maliny, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej, truskawki i żurawiny. W odniesieniu do gatunków roślin jagodowych produkt posiada rejestrację do zwalczania szarej pleśni i mączniak prawdziwego. Polecany jest do stosowania w dawce 8 l/ha.

Serenade ASO może być stosowany kilka razy w sezonie, nie ma okresu karencji i nie stwarza ryzyka powstawania pozostałości w owocach czy warzywach. Należy jednak pamiętać, że ten biologiczny produkt ma działanie stricte zapobiegawcze, i dlatego należy go stosować przed wystąpieniem choroby w warunkach, które temu sprzyjają. Na rynku jest kilka produktów opartych na B. subtilis, ale Serenade jest produktem stabilnym i pewnym, produkowanym w oparciu o najnowsze dostępne technologie – podkreślał dr M. Korzeniowski. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że dobra skuteczność Serenade ASO jest zapewniona przy dawce 5 l/ha ze zwilżaczem. Skuteczność przy zastosowaniu zapobiegawczym jest porównywalna do dobrych preparatów zapobiegawczych, co potwierdziły prowadzone doświadczenia na truskawce i malinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here