Sadzonki truskawek doniczkowane i frigo w makroskali

W firmie Poland Plants cały czas zwiększa się liczba zamawianych sadzonek doniczkowanych

W firmie Poland Plants, aktualnie realizowana jest wysyłka sadzonek doniczkowanych, na których zapotrzebowanie z roku na rok się zwiększa. W tym celu firma dotychczasowy teren pod produkcję takiego materiału powiększyła na ten sezon o około 3 hektary. Materiał ten produkowany jest w wielodoniczkach o średnicy oczka wynoszącej około 4 cm i wysokości około 7 cm.

Wielkość oczek została tutaj tak dobrana aby rośliny można łatwo sadzić sadzarką mechaniczną. Tegoroczny chłodny lipiec z bardzo małą liczbą dni słonecznych spowodował, że wysyłka tego materiału do klientów opóźniła się o kilka dni w porównaniu do minionego sezonu. Od ubiegłego jednak tygodnia sadzonki są regularnie dostarczane do klientów w całej Polsce.

Jak informuje Stijn Geurts z firmy Poland Plants, coraz więcej producentów zamiast kupować sadzonki frigo A+ decyduje się na zakładanie plantacji z sadzonek doniczkowanych zielonych w sierpniu. Koszt takich sadzonek jest podobny do frigo A+. Jeśli jednak chodzi o wielkość plonu, to zakładając plantację z sadzonek doniczkowanych w sierpniu, w kolejnym roku można liczyć na pełny plon, co czasami trudno osiągnąć zakładając plantację w miesiącach letnich z sadzonek frigo. W ocenie S. Geurts, rośnie także świadomość dobrych plantatorów o korzyściach wynikających z zakładania plantacji nie tylko z dobrej jakości materiału, ale również jeśli chodzi o wybór optymalnego terminu do zakładania plantacji dopasowanego do rodzaju sadzonki, a nawet odmiany, tak aby możliwie szybko od posadzenia uzyskać pełny zbiór.

W firmie Poland Plants w tym roku rozpoczęto również produkcję sadzonek tray oraz mini-tray. Tegoroczna produkcja jest jeszcze niewielka i ma dać odpowiedz, czy produkowany w ten sposób w Polskich warunkach materiał odmian tradycyjnie owocujących będzie takiej samej jakości jak sadzonki tego typu produkowane np. w Holandii, gdzie jest zdecydowanie dłuższa i łagodniejsza jesień.

Podstawową produkcją w firmie Poland Plants jeśli chodzi o truskawki, cały czas pozostają sadzonki frigo, w których przypadku do sprzedaży w większości trafia materiał klasy A+ i A. Sadzonki klasy B trafiają już najczęściej do produkcji sadzonek wielokoronowych lub doniczkowanych. Tegoroczny areał zajmowany przez truskawkowe mateczniki to około 100 ha. Jak informuje S. Geurts, coraz mniej roślin z tych plantacji trafia do sprzedaży jako sadzonki zielone, ale jeśli ktoś chce kupić w ich firmie taki materiał cały czas jest on dostępny. W przypadku jednak sadzonek zielonych trzeba pamiętać, że są one tak samo delikatne jak deserowe truskawki i zaraz po wykopaniu powinny być posadzone. Każde opóźnienie w tej czynności lub niezapewnienie właściwych warunków po posadzeniu truskawek będzie wpływało zarówno na jakość przyjęć jak i możliwy do uzyskania w kolejnym roku plon – informuje S. Geurts.

Jak informuje Stijn Geurts, w tym roku bardzo dobrze zapowiada się jakość najnowszej odmiany powtarzającej owocowanie o nazwie ‚Harmony’. Odmiana ta odznacza się bardzo dużą plennością (w uprawach pod osłonami możliwy do uzyskania plon to około 2 kg z rośliny) jak również jakością i bardzo dobrym smakiem owoców. Wiele osób uważa, że konsystencja miąższu truskawek tej odmiany jak również smak jest bardzo zbliżony do truskawek owocujących w tradycyjnym terminie dojrzewania. Zaletą ‚Harmony’ jest także duża odporność roślin na choroby, co dało się zaobserwować w mateczniku tej odmiany, gdzie jej rośliny w połowie sierpnia były w doskonałej kondycji zdrowotnej.

Więcej zdjęć w galerii

poland_plants_luty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here