Rozwiązania do monitorowania pogody

Marek Januszewski z Metos Polska opowiada o instalacji i działaniu stacji pogodowej



W dniu 9 maja w Warszawie firma Metos zorganizowała spotkanie prasowe. Prowadził je Marek Januszewski, Country Manager Metos Polska. Firma ta oferuje rozwiązania do monitorowania pogody, które pomagają plantatorom podejmować decyzje w zakresie zabiegów agrotechnicznych. Precyzyjne rolnictwo było motywem przewodnim warszawskiej konferencji.

Rozwiązania do monitorowania pogody i przygotowywanie prognozy

Fragment stacji meteorologicznej Metos prezentowany na warszawskim spotkaniu

Stacje meteorologiczne w ofercie Metos Polska są w stanie sporządzić prognozę pogody. Firma Metos Polska współpracuje z innym, zagranicznym podmiotem MeteoBlue. W oparciu o dane pozyskane od tego partnera i sygnały korekcyjne pobrane z lokalnych stacji możliwa jest analiza danych i przygotowanie precyzyjnej prognozy pogody. Jest tu możliwe przygotowanie prognozy 7 dniowej z poziomem trafności wyższym niż 90% lub 14 dniową ze sprawdzalną wynoszącą ponad 60%. Stacja pogodowa musi zostać zarejestrowana. Jej instalacja w terenie trwa najwyżej kilka godzin. Dobrze jest ją umieścić w miejscu „ryzykownym”– takim, gdzie częściej niż w pozostałych miejscach gospodarstwa występują przymrozki lub inne niekorzystne zjawiska pogodowe. Informacja pogodowa co godzinę jest przesyłana na serwer. Im dłużej pracuje urządzenie, tym bardziej poprawia swe możliwości analityczne bazując na danych historycznych.

Odczyt danych ze stacji pogodowej nie jest skomplikowany

Modele stacji pogodowych

Stacja IMT 300 to jeden z lepiej wyposażonych modeli z portfolio Metos Polska. Bada on takie parametry jak temperatura, wilgotność, ilość opadów atmosferycznych, promieniowanie słoneczne czy prędkość wiatru. Dzięki takim danym możliwe staje się precyzyjne zaplanowanie zabiegów. To zaś przekłada się na lepszą kontrolę chorób i szkodników, oszczędność czasu i pieniędzy, lepszą efektywność wykonywanych zabiegów. Firma Metos oferuje ok. 80 różnych modeli chorobowych. Abonament za jeden to ok. 79 euro/rok. Roczny koszt prognozy pogody to 169 euro. Innym modelem godnym uwagi jest stacja ECO D3. Posiada ona czujnik temperatury i prognozuje pogodę. Może być wykorzystywana do celów nawodnieniowych. Model ten może być rozbudowywany o inne jeszcze funkcje.

Modele chorobowe i obserwowanie upraw

Zestaw Cropview do monitorowania stanu plantacji

Modele chorobowe służą do wskazywania okresów w których zagrożenie jest największe. W ten sposób można w precyzyjny sposób podjąć walkę z nim. Obserwowanie upraw dzięki kamerom na polu sprawia, że jego lustracje są możliwe do przeprowadzenia zdalnie. Urządzenia Metos Polska łączą więc funkcje dokumentowania przebiegu pogody na danej kwaterze lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie oraz kontrolną dla uprawy. Wspomniany już CropVIEW to zestaw 2 bardzo precyzyjnych kamer: jedna z dużym zoomem umożliwiającym sprawdzenie liści czy owoców, druga szerokokątna umożliwiająca obserwacje całego pola. Oprogramowanie kamer umożliwia na przykład pomiar średnicy jabłka w celu ustalenia dziennych przyrostów wielkości owoców. To może pomóc w doborze optymalnej strategii nawożenia sadu.

Więcej na temat stacji meteorologicznych Metos Polska będzie można dowiedzieć się z lektury kolejnego numeru czasopisma „Jagodnik”.









Poprzedni artykułKlub Truskawkowy – zalecenia w czasie kwitnienia
Następny artykułRazem możemy więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj