Roztocze w truskawce – jak je skutecznie zwalczać

Przędziorek chmielowiec i osobniki roztocza truskawkowca (fot. K. Golan)

Odpowiadając na te pytanie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi cykl rozwojowy tych szkodników, próg zagrożenia, profilaktykę, czynniki ograniczające i na końcu możliwości zwalczania środkami ochrony roślin i nie tylko.

Zaczynając temat od roztocza truskawkowca należy podkreślić, iż samice tego gatunku zimują między łuskami otaczającymi ogonki liściowe i pąki. Wiosną rozpoczynają składać jaja przy temperaturze około 13oC. Na skutek wysysania soków z młodych liści powstają na nich jaśniejsze oliwkowożółte pasy, liście kędzierzawieją, nie dorastają do normalnej wysokości i stają się kruche. Przy suchej pogodzie uszkodzone liście zasychają. Plon znacznie się zmniejsza, przy czym owoce są nie wyrośnięte. Próg zagrożenia to więcej niż 4-8 osobników przypadających na jeden liść. Na porażonych plantacjach szkodnika należy zwalczać opryskując rośliny dwukrotnie zaraz po zbiorze owoców i w 7 dni później, albo również dwukrotnie – na 2 tygodnie przed kwitnieniem i tuż przed kwitnieniem.

Drugim ważnym roztoczem występującym w truskawce jest przędziorek chmielowiec- zimuje w resztkach roślinnych, w postaci zapłodnionych samic. Wczesną wiosną przy temperaturze 10-12oC samice zaczynają żerować i składać jaj na dolnej stronie liści. Silnie uszkodzone liście żółkną, brunatnieją i zasychają, a ich brzegi zawijają się do góry. Porażone rośliny wydają niższy, gorszej jakości plon. Rozwojowi przędziorka sprzyja niska wilgotność i wysoka temperatura powietrza. Przędziorki zwalcza się gdy ich liczebność przekracza próg szkodliwości np. wczesną wiosną przed kwitnieniem to 2 osobniki na 1 listek liścia złożonego. Terminy wykonywania zabiegów na przędziorka chmielowca pokrywa się z zabiegami na roztocz truskawkowego, dodatkowo można wykonać oprysk po pełni kwitnienia, przestrzegając okresów prewencji i karencji. Wykonując zabiegi środkami ochrony roślin trzeba pamiętać o rotacji stosowanych akarycydów. Dodatkowo czytając etykietę – instrukcję poszczególnych środków ochrony roślin należy zwrócić uwagę na jakie formy rozwojowe szkodnika działa dany preparat. Ciekawym rozwiązaniem które pojawiło się w ostatnich latach są preparaty o mechanicznym działaniu na szkodniki. Przykładem takiego produktu jest preparat Emulpar 940 EC na bazie oleju rydzowego i emulgatorów spożywczych. Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pojawiających się odporności na dotychczas stosowane akarycydy. Może być również stosowany jako uzupełnienie w zabiegu np. w połączeniu z środkiem ochrony roślin np. Ortus 05 SC, który zwalcza tylko stadia ruchome tych szkodników, a nie zwalcza jaj i larw. Dodatek preparatu Emulapar 940 EC w formie olejowej poszerzy jego działanie i zwiększy efektywność wykonywanego zabiegu ochrony roślin. Ponadto preparat Emulpar 940 EC jest w pełni bezpieczny (bez karencji) i można go stosować tuż przed zbiorem owoców. Ważną rolę w ograniczaniu tych szkodników odgrywa również profilaktyka.

Zajmując się ochroną roślin od ponad 17 lat na koniec chciałem podkreślić, aby każdy z producentów pamiętał o systematycznym wykonywaniu lustracji swoich plantacji, starannym i dokładnym wykonywaniu zabiegów, odpowiednim doborze preparatów i metod zwalczania oraz prawidłowym terminie stosowania zgodnie z zaleceniami integrowanej ochrony.

Michał Sotkiewicz, IP AGRO/materiały TSW 2018

1 KOMENTARZ

  1. Grożny jest też robak który podgryza ogonki liściowe truskawek.Liści nie rusza,ale po podgyzieniu liść opada i schnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here