Przygotowanie gleby pod nowe nasadzenia – Komunikat XXVI z dnia 21.08.2015 dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA




Jednym z podstawowych warunków prawidłowego wzrostu i rozwoju nowych nasadzeń truskawki, a tym samym dobrego plonowania w kolejnym sezonie, jest właściwe przygotowanie stanowiska. Niektóre błędy popełnione podczas przygotowywania gleby pod nowe plantacje są trudne do skorygowania po posadzeniu roślin.

Analiza gleby

Podstawą prawidłowego przygotowania gleby w zakresie odczynu i uzupełnienia składników pokarmowych jest wykonanie analizy chemicznej. Zagadnienie pobierania próbek i wykonania analizy chemicznej było dokładnie omówione w komunikacie nr. I.

Dla przypomnienia: zaleca się aby analizę chemiczną gleby wykonać metodą ogrodniczą (tzw. uniwersalną), popularnie stosowaną przez Stacje Chemiczno-Rolnicze do oceny gleb i podłoży warzywnych. Po wykonaniu analizy uzyskanie wyniku należy przesłać mailem zwrotnym na adres: GrupaTruskawkowa@osadkowski.pl

Na podstawie przysłanych wyników analizy chemicznej gleby zostanie opracowany precyzyjny harmonogram nawożenia będący podstawą racjonalnego żywienia roślin.

Przedplon

Głównym zadaniem roślin uprawianych na przedplon jest poprawa struktury oraz właściwości fizyko-chemicznych gleby. Nie bez znaczenia jest oczywiście wzbogacenie gleby w masę organiczną, stanowiącą najcenniejszy składnik warstwy uprawnej. Do niedawna podstawowymi roślinami uprawianymi na przedplon były gatunki bobowatych (np. łubin, wyka) głównie ze względy na dodatkowe ilości azotu wprowadzane do gleby po przyoraniu ich masy zielonej. Obecnie coraz częściej jako rośliny do uprawy na przedplon wybiera się gatunki o właściwościach fitosanitarnych, czyli posiadające zdolność oczyszczania gleby z agrofagów (patogenów chorobotwórczych, szkodników, nasion chwastów). Najcenniejszymi gatunkami uprawianymi jako przedplon na stanowiskach przeznaczonych do uprawy truskawki są: gryka i gorczyca. Rośliny te na przedplon można uprawiać w czystym siewie jak i w mieszance.

Uprawa mieszanki gryki i gorczycy pozwala zwiększyć ilość masy zielonej jak i połączyć działanie fitosanitarne obu gatunków
Uprawa mieszanki gryki i gorczycy pozwala zwiększyć ilość masy zielonej jak i połączyć działanie fitosanitarne obu gatunków

Regulowanie odczynu

Decyzję o wysiewie nawozów wapniowych należy podejmować tylko na podstawie pomiaru aktualnego odczynu gleby. W praktyce często zdarzą się, iż nawozy wapniowe wysiewane są bezzasadnie lub w nadmiernej dawce, co powoduje okresową alkalizację środowiska korzeniowego. Należy pamiętać, iż truskawka jest gatunkiem wymagającym gleb lekko kwaśnych (pHKCl 5,5-6,2). Po posadzeniu w glebie o odczynie alkalicznym pojawiają się problemy z zaopatrzeniem roślin w fosfor i mikroskładniki pokarmowe…

Regulowanie odczynu najlepiej jest wykonać jesienią na rok przed planowanym zakładaniem plantacji. Jeżeli zabieg ten nie został wykonany w ubiegłym roku to należy pamiętać, iż nawozy wapniowe wysiewa się ok. 4-5 tygodni przed sadzeniem roślin. Bezpośrednio po wysiewie wapno należy wymieszać z glebą na głębokość warstwy ornej (zazwyczaj 15-25 cm). Nie należy łączyć wapnowania z nawożeniem organicznym i mineralnym.

Efektywność wapnowania zależy w głównej mierze od prawidłowo obliczonej dawki nawozu wapniowego oraz właściwego doboru rodzaju nawozu. Najbezpieczniejsze dla gleby są wolno działające wapna węglanowe (CaCO3) np. Baltic Granukal. Wapno tlenkowe należy stosować w zmniejszonej dawce i tylko na gleby ciężkie. Na glebach ubogich w magnez warto jest zastosować wapna magnezowe, co jest najtańszym sposobem uzupełnienia tego makroskładnika pokarmowego, np. Baltic Grande IV Extra….

Nawożenie doglebowe

Dawki nawozów do przygotowania stanowiska pod nową plantację najlepiej obliczyć w oparciu o aktualną zasobność gleby określoną na podstawie analizy chemicznej. Najważniejsze w nawożeniu przed posadzeniem jest uzupełnienie fosforu będącego pierwiastkiem bardzo słabo przemieszczającym się w glebie. Ważne jest również optymalne nawożenie potasem, który jest pierwiastkiem odpowiadającym w głównej mierze za mrozoodporność roślin.

Orientacyjnie można przyjąć, iż pod nasadzenia truskawki należy wysiać:

– ok. 250 kg/ha superfosfatu wzbogaconego (40% P2O5) oraz

– ok. 150 kg/ha siarczanu potasu (lub ok. 200 kg/ha Patentkali wnoszącej również magnez).

….

Nadmierne nawożenie azotem może być powodem poważnych uszkodzeń młodych roślin

….Należy jednocześnie pamiętać, aby przed zakładaniem plantacji truskawki nie stosować nadmiernych dawek nawozów azotowych. Nadmiar azotu w glebie utrudnia przyjmowanie się roślin, może powodować ich uszkodzenia oraz pogarsza zimotrwałość.

—————————————————–
Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.









Poprzedni artykułNawożenie truskawek do fazy kwitnienia cz. III
Następny artykułDrapieżcy przędziorków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj