Projekt Truskawki w tunelach – ostatnie dni sierpnia




W ramach projektu „Truskawki w tunelach”, po zebraniu plonu z roślin posadzonych na zbiór 60-dniowy, wymianie podłoża posadzono znów sadzonki tray w celu zbioru owoców w terminie letnio-jesiennym. Realizowane tutaj doświadczenie wydaje się bardzo ciekawe jeśli chodzi o sterowanie terminem dojrzewania truskawek.

Bardzo ciepły sierpień spowodował, że rośliny niektórych odmian zaczęły owocować już 6 tygodni po posadzeniu. Prawdziwym sprinterem okazał się tutaj ‘Flair’. Kilka dni po nim zaczęto zbierać owoce kolejnych odmian, a które zaczęły owocować w następnej kolejności będzie można dowiedzieć się już 22 wrześnie podczas drugiego w tym roku spotkania w ramach projektu „Truskawki w tunelach” – zapraszamy do rejestracji.

Z czym był problem w letnim nasadzeniu?

W porównaniu do sezonu wiosennego ochrona przed najważniejszymi chorobami musiała być i w dalszym ciągu jest inaczej układana. W okresie letnim, i dodatkowo w tunelu, dużo mniejsza jest presja szarej pleśni. Przechadzając się między rzędami, porażone przez tą chorobę owoce można znaleźć jedynie tam, gdzie leżały one na linii nawadniającej i wciąż były zawilgocone.

Dużo większa presja pojawiła się ze strony chorób liści, mączniaka, antraknozy i kanciastej bakteryjnej plamistości liści.

Inaczej również układała się presja ze strony szkodników. Nie obserwowano dużego zagrożenia ze strony przędziorków. Dużo bardziej dokuczliwe był zmienniki, które uszkadzały pierwsze owoce. Duża presja z ich strony spowodowana była sąsiadującą z tunelem uprawą ogórka gruntowego, a także brakiem w okolicy innych roślin, które mogłyby służyć za pokarm dla tych szkodnik

Owoce

Ilość i jakość owoców pojawiających się na plantacji jest zadowalająca. Porównując je do klasycznego, wiosennego terminu zbioru są w większości jednak mniejsze. Jednakże w okresie późnego lata dorównują swoją wielkością owocom odmian powtarzających, które są w tym momencie dostępne w handlu. Tym co wyróżnia odmiany testowane w tunelu niewątpliwie jest smak.

Zbiory w solowym tunelu z uprawą w substracie już trwają. Niewątpliwie wyniki jakie zostaną po nich uzyskane będą dla wielu uczestniczących w spotkaniu 22 września bardzo interesujące. W ocenie znajduje się kilkanaście odmian truskawek – poniżej prezentujemy zdjęcia wybranych odmian.

Kwatera tradycyjna

Cały projekt to nie tylko nasadzenie założone w lecie z sadzonek tray, ale również cztery tunele, gdzie pozostawiono nasadzenie założone wiosną z sadzonek frigo, po ich pierwszym wiosennym owocowaniu. Zgromadzona tutaj kolekcja kilkunastu odmian, stała się w tym momencie poligonem doświadczalnym ich podatności na choroby, głównie mączniaka. W sąsiadujących ze sobą rzędach można zauważać różny stopień porażenia liści i łatwo zauważyć te odmiany, które wykazują dużą odporność na tą chorobę. Ciekawie zapowiadają się również obserwacje programów nawożenia truskawek po zbiorze owoców zaproponowane przez firmy biorące udział w projekcie.

Tunele, gdzie oceniany jest wzrost kilkunastu odmian truskawek i ich podatność na choroby








Poprzedni artykułBlue Haskap, czyli jagoda kamczacka z pomysłem
Następny artykułUprawa jeżyny – wrześniowa ocena odmian w tunelu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj