Produkcja borówki w Ameryce Południowej




Borówka stała się owocem globalnym. Produkuje się ją na wszystkich kontynentach. To pozwala na obecność tych owoców na rynku przez cały rok. Sytuacja jest dynamiczna, a jej rozwój determinuje szereg czynników. Jednak w większości państw, gdzie uprawa tego gatunku jest powszechna obserwuje się dalszy jej rozwój. W niektórych krajach wiąże się z nią wielkie nadzieje. Produkcja borówki w Ameryce Południowej stale się rozwija.

Chilijski eksport zgodny z przewidywaniami

Zgodnie z najnowszym raportem z chilijskiej Komisji Borówki, eksport owoców borówki w 52 tygodniu 2018 roku wyniósł 9 870 ton. Największe partie towaru pochodziły z centralnej części kraju. Dzięki temu wynikowi na koniec roku chilijski eksport w bieżącej kampanii zbiorczej wyniósł ogółem 45 556 ton. T odpowiada początkowym przewidywaniom. W porównaniu do poprzedniego sezonu zbiory są o 1,6% wyższe. Czynniki, które mogły im zaszkodzić ostatecznie okazały się nie mieć większego znaczenia. Eksporterzy zniwelowali utrudnienia spowodowane przez strajk pracowników jednego z portów korzystając z innych w większym stopniu. Pożary jakie nawiedziły Chile nie zniszczyły plantacji borówek. Podobnie z reszta jak gradobicia. Z wolumenu wyeksportowanym w ostatnim tygodniu poprzedniego roku najwięcej borówek trafiło do USA – 49%, nieco mniej do Europy – 36%, a pozostałe 15% na rynki azjatyckie. Co ciekawe, rośnie także eksport borówek z certyfikatem ekologicznym. Od chwili rozpoczęcia zbiorów do końca kalendarzowego roku wyeksportowano prawie 3600 t takiego towaru.

Produkcja borówek w Peru w pełnym cwale

Produkcja peruwiańskiej borówki rośnie w szalonym tempie. Według ADEX Data Trade Commercial Intelligence System, eksport w okresie od stycznia do października ubiegłego roku wzrósł o 23 razy w porównaniu do tych samych miesięcy 2014 roku. Wówczas eksport borówek z tego kraju był wart 16,7 miliona dolarów. Cztery lata później liczba ta wzrosła do 381,1 miliona USD. W tym samym okresie eksport wzrósł o 54% w porównaniu do 2017 roku kiedy to wynosił 247,4 mln dolarów. Ten wzrost powinien być kontynuowany. Wedle przedstawicieli rządu Peru już w 2021 roku kraj ten powinien stać się największym dostawcą borówek na światowe rynki.

Argentyna handluje z Chinami

W listopadzie pierwsze partie argentyńskich borówek zostały wysłane drogą lotniczą do Chin. Przedstawiciele sektora są dumni z tego osiągnięcia. W zeszłym roku głównym kierunkiem zbytu były przede wszystkim USA, Wielka Brytania i rynki kontynentalnej Europy. Dzięki staraniom argentyńskiego rządu i sektora prywatnego Chiny zostały dodane do tej listy. Pionierska wysyłka nastąpiła w czasie, gdy zbiory chyliły się ku końcowi. Handlowcy mają zatem nadzieję na zwiększenie eksportu do Chin z początkiem nowego sezonu w sierpniu 2019 roku.

Kolumbia chce zaistnieć na światowych rynkach

Produkcja borówkek w Ameryce Południowej zagości mocniej w nowych krajach. Swe aspiracje w tym zakresie zgłasza Kolumbia. Dotychczas niewielkie areały upraw dostarczały owoce na rodzimy rynek. Jednak w ostatnim czasie koalicja trzech dużych farm zamierza wyjść z pozyskiwanymi w nich owocami naprzeciw odbiorcom nie tylko z innych krajów, ale i kontynentów. Już czyni się starania, by kolumbijskie jagody były regularnie co sezon obecne w USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Niemczech.

Gwatemala nie pozostaje w tyle

Podobne działania do Kolumbijczyków podejmują ich gwatemalscy odpowiednicy. Na swym koncie zapisali już pierwsze sukcesy. Niedawno partia 13 kontenerów trafiła do Wielkiej Brytanii. Ten sukces zachęca do działania w Europie. Pewne partie borówek trafiły także na rynki północnoamerykańskie. W Gwatemali notuje się osiągnięcia nie tylko na polu wymiany handlowej ale i w sferze badań oraz wdrożeń. Testy prowadzone na przestrzeni ostatnich 5 lat wykazały, że w okolicach Chimaltenango możliwa jest całoroczna uprawa borówek.

Źródło: freshplaza.com









Poprzedni artykułProgram Platforma Żywnościowa zaczyna nabierać kształtu
Następny artykułJagodnik 2/2019 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj