Powrót do korzenia – truskawka po truskawce i nie tylko




Statystycznie rzecz ujmując, gospodarstwa w których uprawia się w Polsce truskawki są niewielkie. Małe możliwości stosowania płodozmianu, lub zupełny ich brak sprawiają, że ogrodnicy stoją w obliczu pilnej potrzeby szczególnego zadbania o stanowiska w których rosną rośliny. Dzięki temu truskawki będą mogły wytworzyć silny system korzeniowy, który będzie w stanie wykarmić roślinę i zbudować jej obfity plon.

Czemu truskawki cierpią?

Przyczyn może być kilka. Jedną z nich na przykład może być niewłaściwe odwodnienie pól. W kolejnym już suchym roku to zagadnienie umyka z pola widzenia, jednak okres ulewnych deszczy może doprowadzić do powstawania zastoisk wodnych co skutkować może w skrajnych przypadkach zamieraniem truskawek. Z drugiej strony problemem w każdym roku, choćby okresowym, jest niedostatek wody. Nawet w deszczowym sezonie może wystąpić okres kilkutygodniowej suszy, który zniweczy wysiłki włożone w uzyskanie licznych i dużych, dobrych jakościowo owoców. Budowa instalacji nawodnieniowej to obecnie konieczność na plantacji truskawkowej. Dzięki urządzeniom do aplikacji nawozów można poprzez nią podawać roślinom składniki pokarmowe a także inne jeszcze związki jak choćby aminokwasy czy kwasy humusowe. Albert Zwierzyński, członek zespołu Doradcy Jagodowego, w gronie szczególnie wartych polecenia produktów wymienił Terra-Sorb Radicular. Może on wspomóc regenerację systemu korzeniowego po uszkodzeniach. Z kolei H-850 WG to produkt bogaty w kwasy humusowe, który kondycjonuje glebę. Jego działanie jest szczególnie pożyteczne i odczuwalne na glebach zmęczonych, użytkowanych poprzednio sadowniczo. Specyfika uprawy truskawek w Polsce sprawia, że nowe kwatery zakładane są w tych stanowiskach, gdzie wcześniej także rosły truskawki. Jeśli to możliwe, dobrze jest pozwolić odpocząć glebie, zadbać o nią przed wykonaniem nowych nasadzeń.

Co przed posadzeniem truskawek?

Albert Zwierzyński wskazuje kilka prostych działań agrotechnicznych, które poprawiają jakość gleby, ułatwiają rozwój systemu korzeniowego truskawek a w efekcie sprzyjają ich wzrostowi. Dobrym pomysłem na przykład jest nawiezienie kwatery obornikiem. W przypadku niedostępności takiego nawozu efektywną alternatywą okazać może się wysiew międzyplonu. Gryka wykazuje istotne właściwości fitosanitarne i wzbogaca glebę w próchnicę, użyźniając ją i podnosząc jej sorpcję wodną. Uzupełnienie składników pokarmowych dostępnych dla roślin w glebie nawozami mineralnymi powinno zostać wykonane wyłącznie w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby. Tu na pierwszy plan wybija się zwłaszcza fosfor i wapń, których dostatek polepsza rozwój systemów korzeniowych. Więcej uwag i rekomendacji fachowca znajduje się na poniżej załączonym filmie:









Poprzedni artykułNowe możliwości uprawy truskawek bez pozostałości
Następny artykułTruskawki w tunelach: 1 kwietnia – początek kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj