Porzeczki ze szkółki w Gąbinie

czarne porzeczki Jubilejnaja Kopania® Select



Położona w Gąbinie szkółka Jankowski & Syn prowadzona jest już przez 4 pokolenie szkółkarzy. Młodemu pokoleniu (Kamila i Bartosz) w szkółkarskiej działalności ciągle pomagają rodzice Pana Bartosza – Danuta i Tadeusz. Choć szkółka ta znana jest przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości drzewek to cały czas produkuje się w niej porzeczki czarne i czerwone.

Porzeczki rozmnaża się tu tradycyjną metodą przez ukorzenianie sztobrów. Czynność tę wykonuje się jesienią (wrzesień), przygotowane sztobry ukorzeniając w odpowiednio przygotowanej mieszance ziemi ogrodowej. Na zimę by sztobry ni zostały przesuszone lub przypalone przez słońce przykrywa się je siatką cieniującą (jest to potrzebne zwłaszcza wtedy gdy nie ma śniegu). Wiosną wysadza się je do szkółki w rozstawie 80 cm x 10 cm.

czarne porzeczki Jankowski & Syn
Kamila Jankowska prezentuje przygotowane do sprzedaży krzewy czarnych porzeczek

Dopracowana tu technologia produkcji jak również właściwie przygotowana do sadzenia gleba pozawala uzyskiwać dobrej jakości materiał w ciągu jednego roku produkcji. Jak podkreśla Pan Bartosz w tym celu bardzo ważne jest zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu, i we właściwym momencie skrócenie ich wierzchołków – wtedy zmusza się rośliny do wytwarzania bocznych pędów, uzyskując bez większych problemów sadzonki z 2-3, a nawet 4 pędami.

Zdecydowanie więcej produkuje się w tej szkółce porzeczek czarnych (odmiany: ‘Tiben’, ‘Tisel’, ‘Ojebyn’, ‘Titania’ i ‘Ben Lomond’) niż czerwonych, wśród których przeważają odmiany ‘Rondon’ i ‘Rovada’. W ostatnim czasie do oferty włączoną ukraińską odmianę czarnej porzeczki Jubilejnaja Kopania® Select (szkółka posiada wyłączną w Polsce licencję na rozmnażanie tej odmiany), w stopniu kwalifikowanym. Odmiana ta była poszukiwana przez polskich producentów, doceniona przede wszystkim za wysokie plonowanie i tolerancję wobec chorób i wielkopąkowca porzeczkowego. Jest przy odporna na niskie temperatury w okresie zimy – podkreśla K. Jankowska. W sprzyjających warunkach odmiana ta dawała plon na niektórych plantacjach do 20 t/ha.

czarne porzeczki Jankowski & Syn szkółka
Gotowe do sprzedaży rośliny zapakowane w pęczki trafiają na dołownik

Pozyskiwanie sadzonek rozpoczyna się zwykle na początku października, są one sortowane na cztery klasy jakościowe. Do I wyboru zaliczane są sadzonki, które mają 3 pędy i więcej, do II z 2 pędami, III klasa jakościowo to sadzonki z jednym mocnym pędem, a IV wybór to najsłabsze sadzonki (zbyt krótki lub cienkie pędy).
Jesienią przygotowany do handlu materiał dołuje się, większość już jesienią odbierają klienci. W ostatnim sezonie jak informuje Kamila Jankowska, szczególnie duże było zainteresowanie odmianą ‘Tisel’, z racji jej wczesności a więc możliwości uzyskania wyższych cen za owoce (tak było np. w tym sezonie). Bardzo dobrze sprzedały się też sadzonki odmiany Jubilejnaja Kopania® Select.









Poprzedni artykułŚwiatowe zbiory malin w 2014 roku
Następny artykułKUPS rozpoczął III rok Kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj