Porzeczka i agrest – monitoring plantacji (3.05.2019 r. – Lubelszczyzna)

Fot. 4 a, b. Porzeczka czerwona ‘Rondom’ - mszyca porzeczkowo-czyściecowa 3.05.2019 r. – woj. lubelskie


Plantacje agrestu – koniec kwitnienia (przekwitające kwiaty: większość płatków opadła) /zawiązywanie owoców (BBCH 67). Plantacje porzeczek czarnych oraz czerwonych – odmiany wczesne koniec kwitnienia – koniec kwitnienia (BBCH 67). Odmiany średnio późne oraz późne pełnia kwitnienia (BBCH 59).

Ochrona przeciwko szkodnikom

Zwójka różóweczka

Na plantacjach porzeczki czerwonej stwierdza się pierwsze osobniki – należy wykonać lustrację. Dla przypomnienia – próg zagrożenia to 20 wierzchołków pędów z uszkodzonymi liśćmi w próbie 200 wierzchołków pędów. Po przekroczeniu progu zagrożenia zabieg np. Mospilan 20 SP (agrest, porzeczka czarna i czerwona) lub Decis Mega 50 EW (porzeczka czarna), z zachowaniem okresów prewencji dla owadów zapylających.

Mszyce

Na plantacjach porzeczek czarnych pojawiają się pierwsze kolonie, natomiast rozwija się populacja mszycy porzeczkowo-czyściecowej na porzeczkach czerwonych. Progiem zagrożenia jest 10% zasiedlonych pędów z próby 200 sztuk. Po przekroczeniu progu zagrożenia zabieg – Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP (agrest, porzeczka czarna i czerwona), Decis Mega 50 EW (porzeczka czarna)

Przeziernik porzeczkowiec

Zbliża się termin lotu motyli. W celu monitorowania szkodnika na plantacji należy wywiesić pułapki feromonowe do odłowu samców. Pułapki zawiesza się w koronie krzewu wkrótce po zakończonym kwitnieniu i co 2–4 dni kontroluje się je. Należy zanotować termin zawieszenia pułapki oraz daty i liczbę odłowionych motyli w pułapce. Każdorazowo motyle należy usunąć z pułapki, co ułatwia kolejne obserwacje i liczenie. Feromon wymienia się po upływie około 6 tygodni od wywieszenia pułapki. Śledząc odłowy motyli w pułapki feromonowe można precyzyjnie określić terminy zwalczania szkodnika.

Progi zagrożenia to:

10 uszkodzonych przez gąsienice przeziernika pędów jednorocznych w próbie 200 sztuk

– w czasie wegetacji średnio 15 odłowionych motyli w pułapki

Dla przypomnienia kilka szczegółów z biologii szkodnika. Jest to motyl długości pkoło 12 mm, barwy niebieskoczarnej z metalicznym połyskiem. Na segmentach odwłoka samica ma 3, a samiec 4 żółte, poprzeczne pasy. Odwłok zakończony jest charakterystycznym pęczkiem czarnych włosków. Skrzydła są przezroczyste, rozpiętości 17-21 mm. Gąsienica białoróżowa z brązową głową, dorasta do 30 mm. Poczwarka jasnobrązowa, długości 15-20 mm.

Zimują gąsienice w rdzeniu pędów porzeczki i agrestu. Wiosną kończą żerowanie, przygotowują otwór wylotowy i przepoczwarczają się w pędach. Lot motyli rozpoczyna się zwykle w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do początku lub połowy sierpnia. Samice składają owalne jaja (wielkości około 1 mm) pojedynczo, w pobliżu pąków na pędach jednorocznych. Samica może złożyć około 60 jaj. Gąsienice żerują w pędach do jesieni i później wiosną. Obecność uszkodzeń oraz gąsienic w pędach można stwierdzić podczas prześwietlania krzewów w okresie jesienno-zimowym. Rdzeń uszkodzonych pędów jest wyjedzony, czarny, a w jednorocznych pędach widoczne są gąsienice oraz ich gruzełkowate odchody. W sezonie rozwija się jedno pokolenie szkodnika. Zaatakowane pędy słabo rosną, zasychają i wyłamują się. Przeziernik może uszkodzić 40% najmłodszych jednorocznych pędów.

Zwalczanie (2-3 zabiegi) powinno się prowadzić w okresie intensywnego lotu motyli. Wówczas niszczy się motyle przed złożeniem jaj oraz wylęgające się gąsienice przed wgryzieniem się do pędów.

Nowym produktem do zwalczania różnych gatunków szkodników w uprawach jagodowych jest Next Pro stosowany w stężeniu 0,1-0,2% po stwierdzeniu na plantacji obecności szkodników.

Ochrona przeciwko chorobom

Na plantacjach agrestu oraz porzeczek nie stwierdza się w tym momencie objawów mączniaka oraz opadziny liści porzeczki. Należy prowadzić standardową ochronę co 8-14 dni np. Armicarb SP, Zato 50 WG (szczegółowy program w tabeli). Po ostatnich opadach deszczu warto ponownie zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony szarej pleśni. Nowym rozwiązaniem w uprawach czarnej porzeczki jest produkt Limocide do stosowania od końca kwitnienia do wytworzenia 70% owoców w dawce 2,4 l/ha przeciwko mączniakowi amerykańskiemu agrestu oraz w dawce 2,0 l/ha przeciwko przeciwko przędziorkom oraz szpecielom.

Tabela. Program ochrony porzeczek przeciwko szkodnikom oraz chorobom podczas kwitnienia – PDF

Tabela. Program ochrony agrestu przeciwko szkodnikom oraz chorobom po kwitnieniu – PDF

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here