Polonez i Poemat

polonez, poemat, wojciech zaweracz

Dwie, nowe odmiany owocujące na tegorocznych pędach do projektu Malinowe Factory dostarczono z SZD w Brzeznej. Odmiany te w dotychczas prowadzonych doświadczeniach owocowały lepiej niż ‚Polka’, miały także lepszą od niej jakość owoców.

Jak informuje Wojciech Zaweracz z SZD w Brzeznej, ‚Polonez’ to odmiana, która w doświadczeniach miała trochę mniejszą zdrowotność od ‚Poeamatu’, miała też słabszą od niej siłę wzrostu pędów. Odmiana była plenniejsza od ‚Polki’. Owoce dojrzewają w podobnym terminie jak ‚Polka’, są jednak od nich większe. Na uwagę zasługuje ich jasnoczerwono kolor owoców.

Według W. Zaweracza, w przypadku odmiany ‚Poemat’ można liczyć na to, że z uwagi na długi odcinek nieowocującego pędu powinien się sprawdzić w uprawie na zbiór owoców również z pędów dwuletnich. Wymaga to jednak weryfikacji, a odpowiedz czy będzie można tą odmianę uprawiać w takim właśnie systemie będzie można uzyskać m.in. w ramach projektu Malinowe Factory. Według W. Zaweracza, możliwe, że i odmiana ‚Polonez’ sprawdzi się w takiej uprawie, gdyż maliny rosnące w tunelach mają zdecydowanie silniejszą siłę wzrostu i uda się tutaj uzyskać zadowalającej długości nieowocującego odcinku pędu tegorocznego.

Sadzonki tych dwóch odmian do projektu dostarczyła również firma Agronom Berries, która od tego sezonu w sprzedaży ma ich sadzonki doniczkowane.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here