Polana na dwa zbiory




Czy 'Polana’ może zaowocować dwa razy w ciągu roku? Okazuje się, że tak o czym mogli się przekonać uczestnicy Malinowych Warsztatów odbywających się 8 września w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach. Aby jednak uzyskać taki plon, ważna jest pogoda oraz przeprowadzenie szeregu zabiegów agrotechnicznych, które umożliwią dwukrotne owocowanie tej odmiany.

Jak to wyglądało w praktyce

Plantacja odmiany 'Polana’ została założona z sadzonek plug plants w maju 2016 roku. W tym roku mimo niekorzystnego układu pogodowego (kwietniowe i majowe przymrozki – w celu zabezpieczenia plantację przykryto agrowłókniną) oraz fali upałów w okresie czerwca-lipca z temperaturami często przekraczającymi 30°C oraz silnym wiatrom, które w tym rejonie wystąpiły w lipcu i znacznie uszkodziły liście udało się uzyskać w miarę satysfakcjonujące główny plon, dobrej jakości owoców.

Nawożenie w praktyce

Program nawożenia na tej kwaterze został opracowany przez dr Pawła Krawca we współpracy z firmą Agrosimex. Nawożenie rozpoczęto wczesną wiosną od nawozu Perto 330 ST BIO. Jest to nawóz organiczny w postaci peletu powstały na bazie obornika bydlęcego wzbogacony o kwasy humusowe, siarczan wapnia, kompleks Ryzea oraz algi morskie. Produkt ten został zastosowany w dawce 500 kg/ha. Jest on szczególnie polecany w tych gospodarstwach, gdzie nie stosuje się nawozów organicznych. Fosfor i potas był dostarczony w postaci nawozu Rosafert 5-12-24 w dawce 200 kg/ha. Nawożenie azotowe zostało oparte o sprawdzone w tym gospodarstwie rozwiązanie jakim jest nawóz RSM 32 zaaplikowanym w dawce 130 l/ha razem z nawozem ASX CaTS w dawce 20 l/ha. Takie połączenie nawozów jest tutaj stosowane już od trzech lat. Trzy formy azotu zawarte w produkcie RSM pozwala zaopatrzyć rośliny w azot na dłuższy czas, a płynna postać nawozu zapewnia szybszą dostępność azotu dla roślin. Produkty te były aplikowane za pomocą belki herbicydowej. Kolejnym nawozem zastosowanym na plantacji był ASX siarczan wapnia w postaci granulowanej w dawce 300 kg/ha, który ma na ograniczyć problem zmęczenia gleby, który również pozytywnie wpływa na wzrostu roślin. Po raz pierwszy został zastosowany ASX polifosforan amonu w ilości 10 l/ha do fertygacji. Nowa forma fosforu zawarta w tym produkcie łatwo przemieszcza się w glebie i nie ulega szybkiemu uwstecznieniu.

Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex omawia program nawożenia

Do fertygacji w maju używano również po 15 l/ha nawozy Rosasol 12-3-43 oraz Rosasol 19-19-19 . W tym roku po raz pierwszy na plantacji został wprowadzony nawóz Ultrasol 20-20-20, który był podany pięciokrotnie raz czerwcu oraz cztery razy w lipcu i sierpniu w dawkach 15l/ha. Jest to nawóz bardzo dobrze rozpuszczający się, zawierający w swoim składzie również mikroelementy takie jak Fe, Zn, Cu, B, Mn oraz Mo. Oprócz tego zostały zastosowane biostymulator Maral oraz ASX CaTS z RSM (10+10) w czerwcu oraz kolejny raz w lipcu.

Maral jest to biostymulator z alg morskich i dodatkiem kwasów humusowych, którego zastosowanie min. w czasie wysokich temperatur, korzystnie wpływa na poprawę kondycji roślin. W realizowanym programie nawożenia ważny udział miało dobre zaopatrzenie roślin i owoców w wapń. Cel ten osiągnięto stosując wapń w dwóch nawozach: siarczan wapnia wioną posypowo oraz tiosiarczan wapnia(ASX CaTS) na początku wegetacji oraz podczas wzrostu i owocowania wraz z nawadnianiem. W tym momencie (wrzesień) warto ponownie dostarczyć wapń w związku ze zbliżającym się kolejnym zbiorem owoców z pędów które wyrosły latem w sąsiedztwie pozostawionych na owocowanie pędów rosnących od wiosny. Stosując do tego celu nawóz ASX CaTS oraz dokarmiać dolistnie wapniem podając go w formie nawozu Metalosate Ca. Dobre odżywienie malin w tym czasie w wapń, jest ważne z uwagi na niższe temperatury i krótszy dzień, które wpływają na wolniejszą transpirację i wolniejszy transport wapnia w roślinie – informował Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex. Kondycję roślin, a szczególnie liści będzie poprawiało dobre odżywienie roślin w magnez. Należy o tym pamiętać stosując nawozy potasowe, które podawane w nadmiarze będą blokowały pobieranie tego składnika.







Poprzedni artykułMiędzynarodowa Konferencja Kamczacka już po raz 3 w Polsce
Następny artykułW poszukiwaniu prostych ale innowacyjnych rozwiązań nawozowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj