Tegoroczne spotkanie członków Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek odbyło się 29 lutego w Nowych Grobicach koło Chynowa. Było dobra okazją do podsumowania dotychczasowych działań Stowarzyszenia ale też praktycznego przygotowania się do nowego sezonu.

Truskawki mogą być na TOPIE

Podsumowując dotychczasowe działania Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki jego prezes Janusz Andziak przypomniał o szerokich działaniach promocyjnych realizowanych w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce”. Mamy produkt, który po pierwsze ładnie wygląda, dobrze się prezentuje, jest smaczny i zdrowy. To są ogromne atuty truskawki jak i innych owoców jagodowych i to musimy pokazywać konsumentom – podkreślał Janusz Andziak. Wskazywał na potrzebę zmian w technologii produkcji truskawek, które pozwolą z jednej strony oferować konsumentom owoce jeszcze lepszej jakości, a z drugiej – bardziej bezpieczne dla konsumentów.

Ważne dla naszego regionu warecko-grójeckiego byłoby znalezienie odmiany która zastąpi popularną do tej pory odmianę ‘Marmolada’. Ważne by była to odmian trwała w obrocie, jasna i smaczna – mówił Janusz Andziak.

Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek

Alternatywne możliwości ochrony truskawek

Michał Malicki reprezentujący firmę Agrii wskazywał na rozwiązania, pozwalające na skuteczną ochronę truskawek. W najbliższym czasie trzeba się spodziewać wycofania wielu znanych środków ochrony. W tym kontekście konieczne staje się wrócenie do pewnych rozwiązań które pozwolą ograniczyć rozwój chorób i szkodników – podkreślał ekspert. Zwracał uwagę na wiosenne zabiegi na plantacjach, które zadecydować mogą o kondycji i zdrowotności roślin w dalszej części sezonu. Tu warto sięgnąć po produkty fosforynowe jak MaxiFos, który najlepiej wiosną podać przez fertygację. Działa stymulująco na system korzeniowy, oraz pozwala ograniczyć rozwój niektórych problematycznych chorób odglebowych, między innymi fytoftoroz.

Michał Malicki z firmy Agrii przedstawił aktualne zalecenia związane z ochroną truskawek

O kilku ostatnich lat, coraz większym zagrożeniem staje się antraknoza, która przy ciepłej i burzliwej wiośnie może po raz kolejny dać nam się we znaki. Bardzo dobrze w ograniczaniu tej choroby sprawdzają się produkty miedziowe, stosowane już od wczesnej wiosny. Warto by rozważyć również stosowanie miedzi w bezpieczniejszej formie również w czasie kwitnienia i zbirów. Rozwiązaniem tu może być Sergomil L60, który zawiera miedzi o systemicznym charakterze działania i jest w pełni bezpieczny przy stosowaniu przez cały okres wegetacji, a także doskonale miesza się ze środkami ochrony.

W odniesieniu szarej pleśni, coraz częściej okazuje się, że wiele flagowych produktów do zwalczania choroby staje się nieskuteczne. W takiej sytuacji warto szukać rozwiązań jak SiTi Go. To preparat krzemowy z dodatkiem boru i tytanu, który poprawia twardość części zielonych roślin i owoców, a stosowany w czasie kwitnienie poprawia zapylenie i zawiązywanie owoców. Warto podnosić naturalną odporność roślin, co sprawia że wtedy są w naturalny sposób odporna na czynniki chorobotwórcze – przypomniał Michał Malicki – Foliq Ascovigor jest ciekawym produktem zawierającym algi morskie który sprzyjać będzie między innym lepszemu zapyleniu kwiatów.

Problemem w nadchodzącym sezonie mogą okazać się szkodniki, które jak do tej pory dość dobrze zimują. Trudności mogą w truskawkach przysporzyć wciornastki, kwieciak truskawkowiec czy zmienniki. Bardzo ważna w ich zwalczaniu będzie odpowiednia technika zabiegów oraz moment ich wykonania, gdzie kwieciaka najlepiej zwalczać wykonując oprysk wieczorem, a z kolei zmieniki – wcześnie rano. Powszechnym problem są pędraki, żerując w glebie niszczą system korzeniowy roślin. Tu do zwalczania można wykorzystać naturalne preparaty, w tym np. zawierające grzyby niszczące larwy pędraków w glebie, lub nicienie.

Czekają nas również zmiany w podejściu do zwalczania chwastów. Już w tym roku kończy się możliwość stosowania herbicydów nalistnych takich jak Saherb 180 SC. W związku z tym koniecznym będzie precyzyjniejsze podejście od aplikacji herbicydów doglebowych. By podnieść ich skuteczność i przedłużyć działanie warto dodać do cieczy użytkowej adiuwant Drill, który utrzymuje substancję aktywną w glebie, przedłuża jej działanie i zmniejsza fitotoksyczności dla roślin.

c.d.n.

W części wystawowej można było zapoznać się z ofertą firm, które wzięły udział w spotkaniu

C









Poprzedni artykułOgraniczanie zachwaszczenia w uprawie czarnej porzeczki
Następny artykułUwaga na przymrozki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj