W testowym tunelu w Karczmiskach rozpoczęły się zbiory malin owocujących na tegorocznych pędach. Jak ocenia dr Paweł Krawiec, kondycja roślin jest znakomita, zawiązanie owoców jest bardzo dobre i widać już jak duże są różnice miedzy dojrzewaniem poszczególnych odmian. Różnica w początku zbiorów miedzy najwcześniejszymi a najpóźniej dojrzewającymi odmianami może dochodzić nawet do 3-4 tygodni.   

Rośliny są dobrze odżywione wykształciły silne i zdrowe pędy. Jak do tej pory nie widać objawów chorobowych na roślinach czy efektów obecności szkodników. W przypadku niektórych odmian pędy mają już nawet przeszło 2 m wysokości. Potencjał plonotwórczy większości odmian jest jednak ogromny.

Znakomita kondycja malin rosnących w tunelu
Znakomita kondycja malin rosnących w tunelu

Jako najwcześniejsza w kolekcji odmian owocujących na jednorocznych pędach okazała się odmiana ‘Polka’, gdzie obecnie trwają już zbiory owoców. Ich jakość jest znakomita i wbrew powszechnym opiniom, owoce zebrane w odpowiedniej fazie wcale nie są zbyt ciemne. Nieznacznie później bo zaledwie z około 2 dniowym opóźnieniem zaczęła dojrzewać odmian ‘Poemat’. W przypadku tej odmiany zapowiada się bardzo dobry plon, jakość owoców jest przy tym znakomita.

W drugiej grupie pod względem wczesności znajdują się odmiany ‘Erica’, ‘Imara’ i ‘Sugana’, gdzie dojrzewanie owoców jest o około 10 dni późniejsze względem Polki. W przypadku tych odmianach widoczne są pierwsze dojrzewające owoce. Najbardziej wyrośnięte są rośliny odmiany ‘Sugana’, gdzie wysokość pędów przekracza już 2 m.

Bayer_Zato_750x200_2

W kolejnej grupie pod względem wczesności znajdą się odmiany ‘Kweli’, ‘Enrosadira’ i ‘Polonez’. Widać u nich już w pełni wyrośnięte owoce, tak więc za kilka dni można się spodziewać pierwszych zbiorów.

Kolejne odmiany jak ‘Kwanza’ i ‘Versalis’ mają dużo ale jeszcze średnio wykształconych owoców. Najpóźniej zaś będą dojrzewały odmiany ‘Deuville’, ‘Castion’ i ‘Paris’. W tej ostatniej grupie trwa jeszcze kwitnienia, a więc pierwszych dojrzewających owoców można się spodziewać najwcześniej za około 2 tygodnie.

Tymczasem coraz mniej dni pozostało do finału projektu Malinowego Factory. Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem doświadczalnej kolekcji odmian w tunelu zapraszamy na finałowe spotkanie 28 sierpnia w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. By wziąć w nim udział konieczna jest REJESTRACJA (kliknij ten link).

malinowe_factory_800_600_otwierajacy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here