Pierwsze polskie truskawki – które odmiany są najwcześniejsze

W najwcześniejszym truskawkowym regionie Czerwińska nad Wisłą zaczynają się powoli zbiory truskawek. Jako pierwsi mogą je oferować ci producenci, którzy posiadają tunele foliowe. Z upraw przyśpieszanych poprzez przykrycie folia perforowaną zbiory rozpoczną się dopiero za 7-10 dni, a na prawdziwy wysyp można liczyć dopiero za jakieś dwa tygodnie.

Kto zainwestował w tunele może teraz odcinać kupony. Cena za pierwsze truskawki jest póki co atrakcyjna – w hurcie bez trudu zyskuje się obecnie (10 maj) 20 zł/kg a nawet więcej. Niektórzy pierwsze truskawki zbierali już 3 maja. Tu na podium wysuwa się najwcześniejsza odmiana ‘Flair’. Nie jest ona może zbyt plenna ale zapewnia wczesny owoc o bardzo dobrej jakości. Pod względem jakościowym wyróżnia się z kolei ‘Asia’ -odmiana o bardzo dużych i wyjątkowo smacznych owocach. Zaczyna plonować może kilka dni później po odmianie ‘Flair’ ale zapewnia duże smaczne owoce przez cały okres zbiorów, podczas gdy przy odmianie ‘Flair’ może dochodzić do ich drobnienia z kolejnych zbiorów. Zaczęły się też zbiory odmiany ‘Aprica’ – ma duże błyszczące i również smaczne owoce. Dojrzewają już także truskawki takich odmian jak Amy® i Quicky® które również mają bardzo duże owoce. W tunelu obserwowałem jak owocują one na jednorocznych krzewach sadzonych w lipcu ubiegłego roku.

Na polach tymczasem kończy się kwitnienie, a na krzewach odmian wczesnych jak ‘Honeoye’ czy ‘Rumba’ widać już ‘liczne zawiązki’. To co najbardziej doskwiera w tym momencie to brak wody i  susza która ujawnia się na niektórych plantacjach. W takiej sytuacji wygrają na pewno Ci producenci, którzy mogą nawadniać rośliny, zwłaszcza przez system kropelkowy. Trwają też na plantacjach intensywne prace ze ściółkowaniem plantacji słomą. Wysokie temperatury w ciągu dnia i silne nasłonecznienie wpływają co prawda na szybkie tempo wzrostu, ale mogą też spowodować przedwczesne dojrzewanie owoców, a tym samym ich drobnienie. Nie grozi to tym plantacjom, które są nawadniane. Zatem choć zapowiada się rok z dużymi zbiorami truskawek to okazać się może (po raz kolejny), że jakość będzie w cenie. Ci producenci którzy będą w stanie zapewnić wysokiej jakości truskawki deserowe, powinni zatem dobrze na nich zarobić!

Odmiana ‚Aprica’ w polu
Odmiana Rumba w polu
Na polach trwają prace ze ściółkowaniem plantacji słomą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here