Opuchlaki w uprawie truskawki




Opuchlak truskawkowiec to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Dorosły owad żywi się liśćmi nie wyrządzając istotnych szkód (fot. 1), natomiast larwy mogą być prawdziwą zmorą w uprawie truskawki (fot. 2). W lipcu setki jaj są składane przez każdą samicę do gleby wokół korzeni roślin.

W sierpniu wylęgają się larwy, które żerują na korzeniach do późnej jesieni. Przez to w następnym sezonie uszkodzone rośliny nie są w stanie prawidłowo się rozwinąć i wyprodukować oczekiwanego przez plantatora plonu owoców. Przy dużym nasileniu larw rośliny mogą całkowicie zamierać.

Fot. 1. Opuchlak truskawkowiec żerujący na liściu truskawki
Fot. 2. Larwa opuchlaka truskawkowca

 

Jak zwalczać opuchlaki?

Do tej pory zwalczano je insektycydami doglebowymi stosowanymi w okresie bezowocowym jesienią, lub nawet dwukrotnie: jesienią i wiosną. Dzięki temu, że zarejestrowanych preparatów jest niewiele, bez przerwy aplikowane są te same insektycydy. Skuteczność preparatów spada – coraz częściej pojawia się odporność (fot 3).

Fot. 3. Zamieranie truskawek na skutek żerowania opuchlaków

Alternatywą do skutecznego zwalczania opuchlaków, która zdobywa coraz większe poparcie plantatorów jest stosowanie preparatu nicieniowego – Nemasys L. W warunkach Polski preparat należy aplikować jesienią na wylęgłe larwy w okresie sierpień-wrzesień, lub wiosną przeciwko poczwarkom, gdy temperatura gleby przekroczy trwale 5oC. Nicienie aplikuje się łatwo, lecz zawsze na wilgotną glebę, lub w czasie deszczu. Aplikacja może być wykonana poprzez podlewanie, metodą oprysku opryskiwaczem, lub przewodami do nawadniania kropelkowego. Zgodnie z instrukcją stosowania należy zaaplikować do gleby wokół roślin 25 000 szt. nicieni na roślinę w 100 ml cieczy roboczej. Po aplikacji preparatu Nemasys L należy zapewnić plantacji wilgotność przez okres 14 dni. W efekcie prawidłowej aplikacji system korzeniowy każdej rośliny jest aktywnie chroniony przez cały okres jesieni lub wiosny (w przypadku aplikacji wiosennej). Nicienie w wilgotnej glebie mogą się przemieszczać na odległość kilku do kilkunastu centymetrów przez okres 4 tygodni w poszukiwaniu larw opuchlaków. Do żywicieli wnikają przez naturalne otwory w ich ciałach i naskórek. Larwa w krótkim czasie jest uśmiercana przez bakterie symbiotyczne znajdujące się w nicieniach i następnie przez nie wyjadana. W rezultacie żerowania nicieni w larwach powstaje następne pokolenie, które w glebie aktywnie poszukuje następnych larw. Jeśli żywicieli nie ma (plantacja jest wolna od opuchlaków!) populacja nicieni sama się degraduje.

Jarosław Komar

Professional & Specialty Solutions BASF Polska

Autoryzowany Dystrybutor preparatu nicieniowego Nemasys L:

Brinkman Polska Sp. z o.o.

warszawa@brinkman.pl, tel. 22 721 58 04

tychy@brinkman.pl, tel. 32 326 20 60

poznan@brinkman.pl, tel. 61 872 61 51

Więcej informacji: www.agro.basf.pl; informacja telefoniczna: 00 22 570 99 99

Materiał promocyjny









Poprzedni artykułPremier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań dla sektora
Następny artykułH2Flo – optymalizacja fertygacji upraw w substratach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj