Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia

wydział ogrodniczy lublin jubileusz




Z okazji jubileuszu 45-lecia Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.: „Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia”.

W maju bieżącego roku minęło dokładnie 45 lat, kiedy w Ministerstwie Oświaty i Szkolnictwa Wyższego została podjęta decyzja o utworzeniu w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej, Wydziału Ogrodniczego. Akt ten był efektem wieloletnich starań grona profesorów, którzy widzieli potrzebę kształcenia na Lubelszczyźnie młodych kadr dla rozwijającego się ogrodnictwa. Żyzne gleby i sprzyjający klimat stwarzały dobre warunki do rozwoju tej ważnej gałęzi produkcji roślinnej. Znamienną rolę w rozwoju ogrodnictwa na Ziemi Lubelskiej odegrały też wieloletnie tradycje. Powstające nowe firmy ogrodnicze potrzebowały młodych i wykształconych kadr pracowników. Poszukiwani byli absolwenci wyższych szkół rolniczych, zwłaszcza magistrowie i inżynierowie ogrodnictwa. Dzisiaj to Im w dużej mierze zawdzięczamy sukcesy polskiego ogrodnictwa oraz wysoką pozycję Polski w światowej produkcji owoców, warzyw i kwiatów.


W ciągu 45 lat funkcjonowania, Wydział Ogrodnictwa ukończyło ponad 9200 absolwentów, w tym około 7260 magistrów oraz blisko 2000 inżynierów. Obecnie Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który zatrudnia 104 nauczycieli akademickich i 44 pracowników inżynieryjno-technicznych. Dzisiaj na Wydziale tym studiuje ogółem 850 studentów, którzy kształcą się na czterech kierunkach: ogrodnictwo, architektura krajobrazu, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna oraz zielarstwo i terapie roślinne.

W dniach 18-19 czerwca bieżącego roku, z okazji jubileuszu 45-lecia utworzenia Wydziału Ogrodniczego, odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.: „Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia”. W konferencji zorganizowanej w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie weźmie udział ponad 200 osób. Uczestnictwo w niej zgłosiło też blisko 20 naukowców z zagranicy. Będą przedstawiciele ośrodków naukowych z: Tajlandii, Hiszpanii, Turcji, Czech, Bułgarii, Rosji, Litwy, Iraku i Ukrainy. Obrady zaplanowano w dwóch sesjach plenarnych, na których referaty wygłoszą Goście z zagranicy oraz w czterech sekcjach tematycznych: warzywnictwo, nasiennictwo i zielarstwo; sadownictwo i szkółkarstwo; rośliny ozdobne i architektura krajobrazu oraz biologia, biotechnologia i ochrona roślin.

Na konferencję zgłoszono ponad 150 prac naukowych, które są efektem wieloletnich badań naukowców z liczących się w Polsce ośrodków naukowo-badawczych. Prezentowane będą najnowsze osiągnięcia nauk ogrodniczych w zakresie: poprawy jakości produktów ogrodniczych, wielkości plonowania, nowych gatunków i odmian, zdrowotności surowca roślinnego, oddziaływania roślin na zdrowie człowieka, ochrony środowiska oraz roli człowieka w kształtowaniu krajobrazu. W programie konferencji przewidziane są także spotkania z praktyką ogrodniczą, producentami owoców i warzyw oraz firmami, na co dzień współpracującymi z branżą ogrodniczą. Będą przedstawiciele firm produkujących nawozy ogrodnicze, środki ochrony roślin oraz materiał szkółkarski.

W drugim dniu konferencji przewidziana jest sesja plenerowa pt. „Dwa oblicza Polesia Lubelskiego”, podczas której uczestnicy konferencji zapoznają się z problematyką rekultywacji terenów położonych w pobliżu kopalni węgla kamiennego „Bogdanka” oraz bogactwem flory i fauny środowiska przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Marian Wesołowski,

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Lena Kolarska- Bobińska,

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki,

Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski,

Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.







Poprzedni artykułZabiegi poprawiające odżywienie roślin – Komunikat XVII dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 01.06.2015
Następny artykułBieżące problemy plantatorów truskawek z regionu Czerwińska n. Wisłą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj