Odmiany malin polskiej i zachodniej hodowli

Krzysztof Sak, Agronom Berries, Malinowe Factory, Uprawa Malin,

Jedną z firm dostarczających sadzonki malin do projektu Malinowe Factory jest Agronom Berries. Część roślin pochodzi z jej własnej produkcji, a część to materiał dostarczony poprzez tą firmę od producentów materiału szkółkarskiego z krajów Europy Zachodniej.

Agronom Berries w swojej ofercie ma zarówno odmiany owocujące na pędach tegorocznych jak i dwuletnich. W firmie tej zwiększa się nie tylko liczba oferowanych odmian, ale również asortyment oferowanych sadzonek. Stąd w ofercie od tego roku znajdują się już nie tylko sadzonki gołokorzeniowe kopane, ale również sadzonki zielone w multiplatach oraz materiał typu long cane.

Jak informuje Krzysztof Sak, z firmy Agronom Berris, w przypadku tradycyjnych plantacji polowych, cały czas największe jest zainteresowanie sadzonkami kopanymi, ważne aby te pochodziły z kwalifikowanych mateczników. Coraz częściej osoby inwestujące znaczne środki na zakładanie nowych plantacji odwiedzają ich szkółkę czasami nawet kilka razy w sezonie, w celu oceny jakości produkowanego materiału. Osoby prowadzące intensywne plantacje w tunelach coraz chętniej kupują za to sadzonki doniczkowane. W tym roku rozpoczęto w gospodarstwie również produkcję sadzonek typu long cane takich odmian jak: ‚Laszka’, ‚Glen Ample’, ‚Radziejowa’ i ‚Sokolica’.

W ramach projektu Malinowe Factory bardzo ważne jest sprawdzenie przydatności do uprawy w Polsce najnowszych odmian z krajów europejskich, które w większości polskim producentom znane są z opisów. Tymczasem brakuje obserwacji dotyczących tych odmian przeprowadzonych w naszym klimacie – informuje Krzysztof Sak. Stąd do projektu sprowadzono możliwe największą liczbę sadzonek odmian owocujących na tegorocznych pędach. Z odmian holenderskich są to: ‚Kwanza’, ‚Kweli’ i ‚Imara’ oraz nowość odmiana ‚Mapena’. Z hodowli francuskiej są to: ‚Paris’, ‚Versailles’ i ‘Dauville’. Interesująco zapowiadają się również nowe odmiany z Włoch: ‚Enrosadira’ i ‚Castion’. Z Polskich odmian do projektu firma Agronom Berries dostarczyła również sadzonki dwóch najnowszych polskich odmian: ‚Polonez’ i ‚Poemat’, które mają okazać się lepsze niż ‚Polka’. W ramach projektu do doświadczenia dostarczono również kwalifikowane, rozmnażane in vitro sadzonki odmiany ‚Polka’ (materiał pochodził z Holandii), który ma pokazać jak dobrą odmianą cały czas jest ‚Polka’, pod warunkiem że materiał użyty do założenia plantacji jest wolny od wirusów.