Ochrona truskawek przed mrozem

W wydarzeniu udział wzięło około 150 uczestników



W Chmielnie 12 marca odbyła się konferencja truskawkowa. Przybyło na nią ok. 130 plantatorów, głównie z Kaszub. Prelegenci poruszyli wiele tematów. Jednym z tych, które wzbudziły największe zainteresowanie była ochrona plantacji przed mrozem. Uszkodzenia roślin spowodowane przez ujemne temperatury niejako wpisują się w wiosenną rzeczywistość naszego kraju. Ochrona truskawek w czasie mrozu lub wiosennych przymrozków może być w wielu przypadkach prowadzona bardzo skutecznie.

Okrycie roślin zapobiega uszkodzeniom

Piotr Szmaj z firmy Agrimpex rekomenduje użycie agrowłókniny o gramaturze 23 g m3

Firma Agrimpex w swej ofercie ma m.in. agrowłókninę do okrywania plantacji przed mrozem. Tę część oferty podmiotu omówił Piotr Szmaj, jego reprezentant. Szczególnie przydatnym produktem w ochronie truskawek w ofercie firmy jest agrowłóknina Agro Marina o gramaturze 23 g/m2. Przepuszcza wodę, ale nie przygniata roślin. Wykazuje „efekt iglo” – zlana wodą zamarza, co tworzy ochronę przed wiatrem i mrozem dla roślin pod nią. Ważne jest, by była luźno położona na polu i falowała na wietrze. Wtedy może służyć dłużej. Ważne jest także, aby agrowłókninę zastosować w odpowiednim czasie, nałożyć ją przed wystąpieniem ujemnych temperatur – wyjaśniał P. Szmaj. Inną agrowłókniną jest Pegas Agro o gramaturze 30 g/m2. To włóknina typowo zimowa. Zapewnia zwiększoną ochronę i ma lepszą wytrzymałość. Występuje w szerokich wymiarach. Nie ma wzmocnionych brzegów, ale przy tej gramaturze nie zachodzi taka potrzeba. W ofercie Agrimpex są także materiały do ściółkowane. Firma wynajmuje także maszynę, która służy do ściółkowania zagonów. Może aplikować nawozy, robić otwory oraz rozkładać linie kroplujące.

Agrowłókniny w części wystawowej

Karolina Lukaszczyk z Center Plast odpowiadała w kuluarach na pytania plantatorów

W Chmielnie obecna była także firma Center Plast, która oferuje plantatorom materiały ściółkujące, agrowłókniny i folie. Dzięki nim ochrona truskawek przed mrozem może być prowadzona skutecznie, a dodatkowo możliwe jest uzyskanie przyspieszonego plonowania i wyższych stawek za owoce wiosną. Przed mrozem można zastosować siatkę Multiclima. To alternatywa dla agrowłókniny – rozwiązanie znacznie trwalsze o gramaturze 36 g/m2. Ten materiał zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co niweluje presję chorób grzybowych i zwiększa przepuszczalność promieni słonecznych. Jest też materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, np. spowodowane przez zwierzynę płową.

Stoisko wystawowe zorganizowała także firma Ceres. Na nim rozmowy z plantatorami prowadził Tomasz Szuławy z tegoż podmiotu. Oferuje on agrowłókniny o zróżnicowanej gramaturze, od 17 g/m2 do 50 g/m2. Na plantacji truskawek przy obecnie panujących warunkach przydać może się agrowłóknina Crop Cover o gramaturze 19 g/m2 lub 22 g/m2. To materiał o wystarczającej grubości do ochrony przed wiatrem i mrozem jakiego można spodziewać się w drugiej połowie marca, ale także i w kolejnych tygodniach aż do połowy maja. Jest podwójnie klejona co zapewnia trwałe łącznie i umożliwia uzyskanie różnych szerokości  – na zamówienie nawet do 20 m. Oferta podmiotu jest jednak znacznie szersza i obejmuje podłoża uprawowe, tkaniny do ściółkowania i inne jeszcze przydatne w uprawie truskawek produkty i rozwiązania.

Tomasz Szuławy z Ceres chętnie demonstrował produkty firmy i dzielił się informacjami o nich – na zdjęciu wysoko elastyczna folia z otworami do ściółkowania o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej Dalin

Ochrona truskawek w czasie wiosennych przymrozków

Adam Piotrowski potwierdza wysoką skuteczność pulsFOG w ochronie przeciwprzymrozkowej plantacji

Jednym z mówców podczas konferencji był Adam Piotrowski z firmy Royal Brinkman. W bogatej ofercie tego podmiotu znajdują się różne rozwiązania z których korzystać można podczas uprawy jagodowych. Ochrona truskawek przez skutkiem wiosennych przymrozków może być prowadzona w oparciu o zamgławiacze oferowane przez ten podmiot. Są to urządzenia pulsFOG K-22 BIO lub pulsFOG K-30 BIO. Każdy z tych modeli wyposażony jest w dwie pary dysz. Dzięki takiemu rozwiązaniu krople powstającej mgły długo utrzymują się w powietrzu. Efekt zamgławiania za pomocą pulsFOG BIO jest w ten sposób trwalszy. Wytworzenie chmury mgielnej trwa bardzo krótko, dzięki czemu możliwa jest ochrona znacznych areałów. W warunkach Kaszub, gdzie nie ma wielkich plantacji w zupełności wystarczy mniejszy model pulsFOG K-22 BIO. To efektywne urządzenie, o ile zostanie użyte na czas, pozwoli ochronić plantację przy spadku temperatury do -6°C, a nawet -8°C i pozyskać zadowalający plon – mówił w Chmielnie Adam Piotrowski.









Poprzedni artykułInnowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie do ochrony plantacji
Następny artykułZalecenia dla truskawek przed sezonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj