Ochrona plantacji truskawek po okresie deszczu




W minionym tygodniu na wyschniętą ziemię wreszcie spadł deszcz. Opady występowały przeważnie w okresie 3 dób. Sumaryczna ilość deszczu w tym czasie w wielu miejscach przekroczyła 50 a nawet 75 mm. To dobre dla wegetacji, ale także dla rozwoju chorób grzybowych. Ochrona plantacji truskawek po okresie deszczu musi być skuteczna. Jednak w okresie trwania zbiorów lub tuż przed ich inauguracją musi być również prowadzona tak, by nie zagrażała konsumentom. Jednoczesne spełnienie tych wymogów jest możliwe. Informują o tym specjaliści z branży.

Switch 62,5 WG i Scorpion 325 SC na straży plantacji truskawek

W ofercie firmy Syngenta są preparaty do skutecznej ochrony plantacji truskawek

Preparat Switch 62,5 WG to sprawdzony w ochronie jagodowych produkt. Zasłużenie cieszy się dobrą opinią. Źródeł wysokiej skuteczności preparatu należy upatrywać w jego kompozycji. W swym składzie zawiera on dwie substancje aktywne o odmiennym działaniu. Pierwszą z nich jest cyprodynil z grupy anilinopirymidyn, drugą fludioksonil z grupy fenylopyroli. W truskawce zaleca się dawkę 0,8 kg/ha nie częściej niż 3 razy w sezonie i w odstępach co najmniej 10-14 dniowych. Preparat doskonale sprawdza się w zabezpieczaniu plantacji przed szarą pleśnią. Okres karencji trwa tu 3 dni. Scorpion 325 SC to także produkt zawierający dwie substancje aktywne. W swym składzie ma on azoksystrobinę oraz difenokonazol. Posiada rejestrację na stosowanie w truskawce przeciw białej plamistości liści i antraknozie. Maksymalna dawka dla jednokrotnego użycia to 1 l/ha, zaś w sezonie stosować można ten produkt maksymalnie 3 razy. Ochrona plantacji truskawek prowadzona w oparciu o te preparaty jest skuteczna i pozwala na osiągnięcie wysokiego plonu.

Ochrona plantacji truskawek w okresie deszczu

Choć kwiecień i początek maja były dość suche i presja chorób grzybowych nie była silna, to połowa maja przyniosła zmianę aury. W zeszłym tygodniu spadły obfite deszcze, a kolejne zapowiadane są na drugą połowę bieżącego. W warunkach ciepłych temperatur oraz wysokiej wilgotności ryzyko utraty plonu czy pogorszenia się zdrowotności plantacji jest bardzo wysokie. O tym dlaczego warto stosować preparaty Switch 62,5 WG oraz Scorpion 325 SC mówią eksperci Karolina Kokoszka z firmy Syngenta, dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie oraz Adam Borzęcki z firmy Boryna:

 

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułSkuteczny program ochrony i nawożenia truskawek w 2018 roku
Następny artykułNowe rodzaje włóknin w uprawie malin

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj