Ochrona borówki najważniejsza w okresie kwitnienia





Okres kwitnienia jest newralgicznym czasem ochrony przed chorobami. Wykonane wtedy zabiegi pozwalają zabezpieczyć rośliny i owoce przed najważniejszymi chorobami czyli szarą pleśnią i antraknozą. Z drugiej strony pamiętać należy o zapewnianiu bezpieczeństwa produkcji. Chodzi o nieprzekraczanie progów pozostałości środków ochrony w owocach. Jak zatem zabezpieczyć plantacje i plon przed chorobami grzybowymi, a na rynek dostarczyć owoce spełniające rygorystyczne oczekiwania?

Artykuł promocyjny

Jakość w cenie

Rynek owoców borówki staje się coraz bardziej wymagający. Panuje na nim zapotrzebowanie na dorodne owoce. Dobre stawki osiągnąć można za te o średnicy co najmniej 12 mm. Pojawia się też zapotrzebowanie na nawet większe kalibraże. Poza tym owoce powinny być dobrze wybarwione, bez śladów uszkodzeń i pleśni. Z drugiej jednak strony jagody mają być wolne od pozostałości. Ich tolerowane poziomy bywają precyzyjnie określane w specyfikacjach zamówień. Są one inne nie tylko ze względu na kraj do którego wysyłana jest partia owoców. Zróżnicowanie w tym względzie często ma charakter wymogu konkretnego odbiorcy, np. sieci handlowej i zdarza się, że wymóg co do MRL jest bardziej restrykcyjny niż norma unijna, czy krajowa. Borówka wysoka porażana jest różnymi chorobami. Kilka z nich jest w stanie w sposób bardzo istotny zaważyć nad efektywnością prowadzenia uprawy.

Objawy antraknozy na owocach borówki to często efekt infekcji do których doszło w czasie kwitnienia

Wiele wyzwań, jedna odpowiedź

Z jednej strony dążenie do uzyskiwania coraz to bardziej okazałych plonów, jak najdorodniejszych owoców. Z drugiej zaś silna presja chorób i presja rynkowa zmierzająca do ograniczenia stosowania ś.o.r. Czy możliwe jest w tej sytuacji znalezienie optymalnego rozwiązania? Okazuje się, że tak. Najważniejsze choroby borówki wysokiej porażające polskie plantacje to szara pleśń, antraknoza i zamieranie pędów borówki wysokiej. Choroby te skutecznie zwalcza preparat Switch 62,5 WG. Zawiera on cyprodynil i fludioksonil. Kompozycja dwóch substancji aktywnych gwarantuje mu wysoką skuteczność w stosowaniu zapobiegawczym i interwencyjnym. Maksymalna dawka dla jednorazowego stosowania to 1 kg/ha. Można wykonać 3 zabiegi w sezonie wegetacyjnym w odstępach co najmniej 10 dni. Mając na uwadze specyfikę rozwoju Botrytis cinerea (sprawcy szarej pleśni) i Colletotrichum acutatum (sprawca antraknozy) zabiegi wykażą najwyższą skuteczność w okresie kwitnienia. Właśnie wtedy dochodzi do infekcji kwiatów, choć objawy ujawniają się zdecydowanie później, częstokroć dopiero na etapie dojrzewania owoców.

Szarej pleśń borówki wymaga zwalczania przede wszystkim w czasie kwitnienia

Dlaczego warto stosować Switch 62,5 WG?

Jest kilka dobrych powodów dla których warto sięgnąć właśnie po ten preparat. Wykazuj on działanie zapobiegawcze i interwencyjne, a na dodatek zwalcza szerokie spektrum chorób borówki. Jest odporny na zmywanie i dobrze działa w okresach niskich temperatur. Jego kompozycja przeciwdziała powstawaniu odporności patogenów. Wpływa także na jakość owoców co ułatwia ich obrót handlowy, są bardziej trwałe, ale ich cechy organoleptyczne pozostają niezmienione. Poziomy pozostałości jego substancji aktywnych w zbieranych owocach są znacząco poniżej najwyższych dopuszczalnych norm (MRL). Nawet niedługo po zastosowaniu Switch 62,5 WG poziom pozostałości obu zawartych w nim substancji aktywnych jest niski, a w kolejnych dniach dynamicznie opada. Stosując go zgodnie z etykietą, a więc nie mniej niż 7 dni przed zbiorem owoców plantator ma pewność, że oferuje swym partnerom handlowym czy konsumentom żywność zdrową i bezpieczną. Plantacje z kolei pozostają zdrowe, a dzięki temu produktywne.







Poprzedni artykułNowe rozwiązania dla truskawek od firmy Agrosimex
Następny artykułZimny tydzień i zagrożenie przymrozkami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj