Ocena przezimowania malin i pierwsze zabiegi na plantacji malin




W fazie wzrostu wegetatywnego malin odmian powtarzających owocowanie zdecydowano się ograniczyć liczbę wyrastających pędów do 6 sztuk na krzew. W trakcie wzrostu będą dokładane kolejne pędy, co ma pozwolić rozciągnąć dojrzewanie owoców. Pierwsze obserwacje pokazują, że najlepiej przezimowały 'Polka’, 'Polonez’, 'Kweli’, 'Imara’ i 'Enrosadira’. Gorsze wschody miały 'Poemat’, 'Kwanza’, 'Erica’ i ‘Versailles’. Zdecydowanie lepiej zimę przetrwały rośliny uprawiane na zagonach ściółkowanych agrowłókniną oraz tkaniną polipropylenową.

Jak informuje dr Paweł Krawiec, różnica we wzroście malin między tunelem a uprawą polową to minimum trzy tygodnie. Dodatkowo panujące w ostatnich dniach bardzo niskie temperatury powodują problemy z pobieraniem składników pokarmowych przez rośliny uprawiane w polu bez osłon.
Na doświadczalnej plantacji na jednej z odmian stwierdzono występowanie patogenu z rodzaju Phytophthora. W celu ograniczenia problemów z tym patogenem zastosowano produkt Resistim, który jest nawozem aktywizującym opartym na fosforanie potasu, produkt podawano w dawce 5 kg/ha, którego celem jest wzmocnienie systemu korzeniowego oraz zwiększenie jego odporności na patogeny i stresy.
W kolejnym cyku zastosowany został biostymulator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego Goemar Geteo, którego celem jest pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego i regeneracji ewentualnych uszkodzeń po zimie. Aktywuje odżywianie mineralne oraz zapewnia optymalne kwitnienia a przede wszystkim gwarantuje właściwe zawiązanie owoców decydujące o plonie.
Nawożenie mineralne na plantacji opierało się na posypowym zastosowaniu jeszcze przed rozłożeniem folii nawozów YaraMila Complex w dawce 250 kg/ha. Ten wieloskładnikowy, granulowany nawóz bezchlorkowy z mikroelementami rekomendowany jest do stosowania posypowego. Wyróżnia go odpowiednio zbilansowany skład – dostarcza składniki w odpowiednich proporcjach, a także odpowiednio dobrane formy składników pokarmowych – azot w dwóch formach, równomiernie uwalniany podczas wegetacji, fosfor z dodatkiem formy polifosforanowej, aktywnej i nieulegającej silnemu wiązaniu przez glebę, potas w formie siarczanowej, poprawiającej jakość plonu u wszystkich grup roślin, szczególnie ważny dla grupy upraw wrażliwych na chlorki. Nawóz ten cechuje się również bardzo dobrą rozpuszczalnością – dzięki obecności formy azotanowej, która inicjuje pobieranie wody oraz właściwościom fizycznym granul typu „prill”.
Wcześniej zastosowano również nawóz wapniowy Physiomax 975 w dawce 300 kg/ha, który jest wzbogacony o kompleks Physio+. Nawóz ten wpływa pozytywnie na mikro pH gleby stwarzając optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego i pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Regulacja odczynu gleby sprzyja również rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych uwalniających większe ilości składników pokarmowych z próchnicy glebowej dla roślin.

Rozpoczęta w pierwszych dniach maja fertygacja opiera się o nawóz Kristalon Vega, podawanym w dawce uwzględniającej zasobność gleby oraz skład chemiczny wody. Ten wieloskładnikowy, rozpuszczalny nawóz wzbogacony jest kompletnym zestawem mikroelementów chelatowanych EDTA lub DTPA. Przeznaczony jest do sporządzania roztworów wodnych stosowanych w fertygacji roślin uprawianych w glebie i w podłożach mineralno-organicznych oraz do nawożenia pozakorzeniowego.









Poprzedni artykułJubileusz 95-lecia ogrodnictwa na SGGW
Następny artykułKondycja malin pod agrowłókninami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj