Obsługa tensjometru

Podstawowy tensjometr badający siłę ssącą gleby



Po niezwykle deszczowym schyłku poprzedniego sezonu, bieżący rozpoczął się wysokimi temperaturami, słoneczną i wietrzną pogodą. Takie zróżnicowanie aury nie dziwi producentów owoców jagodowych – tak w Polsce po prostu bywa. Stawia przed nimi jednak pewne wyzwania. Okazuje się często, że faktyczna zawartość wody w glebie jest inna niż ta której można się spodziewać bazując na obserwacji przyrody, śledząc rozkład opadów deszczu. Zamiast zgadywać, lepiej sięgnąć po choćby podstawowe, lecz profesjonalne instrumenty do pomiaru zawartości wody w glebie.

Znaczenie podejmowania dobrych decyzji w zakresie nawodnienia

Produkcja owoców jagodowych jest procesem łączącym wiele elementów. Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody jest jednym z nich, bardzo ważnym. Decyduje ono o kondycji roślin, a więc także o możliwościach wydania wysokiego plonu. Zmiany środowiska prawnego prowadzenia gospodarstw nie napawają optymizmem. Być może już niedługo wprowadzone zostaną opłaty za wodę do podlewania plantacji. To przyczyni się do redukcji efektywności ekonomicznej prowadzenia gospodarstw, spadku konkurencyjności polskich owoców na europejskich rynkach. Aby zapewnić krzewom jak najlepsze warunki wzrostu i plonowania i nie narazić się w przyszłości na niepotrzebne koszty warto podlewać tylko wtedy, gdy jest to faktycznie potrzebne i przynosi korzyść. W podejmowaniu optymalnych decyzji w tym zakresie pomoże wykorzystanie precyzyjnych mierników wilgotności gleby.

Łukasz Głuszcz z firmy Milex informuje o zasadach korzystania z tensjometru

Tensjometr rozwiązaniem niedrogim, ale precyzyjnym

Prostym miernikiem pozwalającym ustalić zawartość wody w glebie jest tensjometr. To urządzenie niedrogie w zakupie, ale pozwalające na precyzyjne pomiary. Obsługa tensjometru nie jest skomplikowana. Aby jednak działał on poprawnie, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Pamiętać należy, że jest to urządzenie dość delikatne. Wprowadzenie go w glebę na odpowiednią głębokość powinno zostać przeprowadzone tak, by nie dopuścić do rozszczelnienia urządzenia, czy uszkodzenia porcelanowego sączka. Tensjometr bada siłę ssącą gleby, więc powinna ona dobrze przylegać do elementu uwalniającego wodę. To niektóre z najważniejszych zasad jakimi trzeba się kierować, by obsługa tensjometru była poprawna. Jeśli tak się stanie urządzenie to w sposób precyzyjny będzie informować plantatora o zawartości wody w glebie przez szereg kolejnych lat. Na co jeszcze zwrócić uwagę? O tym dokładnie informuje Łukasz Głuszcz z firmy Milex na poniższym filmie:









Poprzedni artykułNawożenie i ochrona truskawek na początku sezonu
Następny artykułKomunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia – porzeczki i borówka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj