Nowy sezon, nowe wyzwania, cz. I

22 lutego 2015 roku w Skierniewicach odbyło się kolejne, drugie w tym roku spotkanie Zarządu i członków Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek – KSPCP (www.kspcp.pl) W spotkaniu wzięło udział około 40 osób, plantatorów, przedstawicieli grup i Stowarzyszeń z różnych regionów kraju.

W programie spotkania były 3 wystąpienia zaproszonych gości z różnych firm. Omawiano także bieżące sprawy Stowarzyszenia, a głównie dotyczące Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA, która w tym roku ma się odbywać na Litwie.

alt
Mirosław Korzeniowski mówił na czym polega projekt Vademecum skierowany do producentów porzeczek (fot. S. Pluta)

Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience (BCS) przedstawił plan i ramy współpracy tej firmy na poziomie krajowym i międzynarodowym z KSPCP. Pokreślił, że budżet na obie formy współpracy został zatwierdzony na kilka następnych lat. W ujęciu zagranicznym dotyczy to Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki czarnej (ang. „Internatinal Blackcurrant Association – IBA[1]”). Została podpisana umowa w zakresie współpracy i sponsorowania tego Stowarzyszenia. Na poziomie krajowym prelegent zaprezentował projekt „Vademecum w porzeczkach” – zrodzone z natury wsparte technologią. Jest to plan współpracy firmy BCS z KSPCP w 2015 roku na poziomie krajowym, który obejmuje doradztwo w zakresie polecanych środków ochrony roślin (ś.o.r) tej firmy do stosowania w uprawie porzeczki czarnej. Zawiera on wykaz preparatów, terminy i dawki ich stosowania oraz uwagi i szczegóły zgodne z etykietami poszczególnych ś.o.r. Obecnie w aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych znajdują się dwa, znane preparaty na szkodniki: Calypso 480 SC i Decis Mega 50 EW oraz fungicyd Zato 50 WG, a od 04.02.2015 roku akarycydy Envidor 240 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji do stosowania w ochronie upraw porzeczki czarnej. Uwaga: Preparat ten nie znajduje się w aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych, gdyż przygotowanie i druk tego opracowania był dużo wcześniej od daty uzyskania rejestracji środka Envidor 240 SC. Jest to preparat roztoczobójczy, polecany do zwalczania przędziorków oraz ogranicza wielkopakowca porzeczkowego. Zalecana dawka to 0,4 l/ha, 500-750 l/ cieczy roboczej na 1ha, stosowany 1 raz w sezonie, po kwitnieniu, karencja 14 dni i poziom pozostałości – EU MRL 0,2 mg/kg. Jest selektywny w stosunku do pożytecznych owadów i drapieżców. W ofercie firmy, w najbliższych 1-3 latach będę nowe preparaty, o których będzie można dowiedzieć się od przedstawicieli firmy BCS, z pracy fachowej i z konferencji.

Celem w/w projektu „Vademecum” jest dostarczenie przez firmę BCS rozwiązań w uprawie porzeczki czarnej i aktywne wspieranie bezpiecznej produkcji żywności i wysokiej jakości. Partnerami do współpracy (poza KSPCP) będą firmy przetwórcze, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, dystrybutorzy ś.o.r. oraz medialnie portal jagodnik.pl. Należy też wspomnieć, że oprócz porzeczki czarnej program „Vademecum” obejmował będzie jabłonie, truskawkę i marchew. System wspomagania decyzji „Vademecum” obejmuje:

  • Prognozę pogody „Bayer Inova Meteo” lub „Bayer Inova Smart”

  • Komunikaty o stanie zagrożenia w uprawach

  • Ogrodniczy Biuletyn Informacyjny

Ponadto firma Bayer CropScience proponuje producentom porzeczki czarnej (także innych gatunków) wspólną promocję w środkach masowego przekazu, na pokazach, wystawach i na stronie internetowej tej firmy.

Marek Mazur omówił korzyści stosowania produktów Timac Agro w uprawie porzeczek

Marek Mazur z firmy Timac Agro przedstawił drugi wykład zatytułowany: „Program kompleksowego nawożenia i dokarmiania krzewów porzeczki czarnej”. Na początku prelegent podał podstawowe informacje o firmie oraz ofertę preparatów, nawozów doglebowych i dolistnych polecanych do stosowania w różnych uprawach, w tym krzewów owocowych, jak porzeczka czarna. W tym celu firma Timac Agro wydała specjalne opracowanie pt. „Formuła Ekstra Jakości” – kompleksowy program odżywiania roślin jagodowych. Następnie omówił wpływ preparatów tej firmy na wzrost, plonowanie, jakość owoców i zdrowotność roślin dwóch odmian porzeczki czarnej posadzonych jesienią 2011 roku na prywatnej plantacji towarowej w okolicach Lublina. Kombinacje doświadczalne stanowiły różne programy nawozowe zastosowane na dwóch sąsiednich kwaterach, o całkowitej powierzchni 2 ha (1ha – kontrola, 1ha – nawożenie preparatami Timac Agro). Zastosowany kompleksowy program nawożenia i dokarmiania krzewów porzeczki czarnej preparatami tej firmy na w/w plantacji miał korzystny wpływ na ograniczenie uszkodzeń przymrozkowych wiosną 2014 roku. Ponadto plon owoców (t/ha) oraz wielkość (masa 100 owoców w g) były wyższe, jak również zdrowotność roślin w porównaniu do kontroli. Wkombinacji z nawożeniem roślin porzeczki czarnej polecanej przez Timac Agro wzrost krzewów, wyrastanie silnych pędów 1-rocznych oraz poprawa zdrowotności liści testowanych odmian była znacznie lepsza i widoczna. Dodatkowo przez cały sezon wegetacyjny pąki były dobrze odżywione, liście długo utrzymywały się na krzewach, które były dobrze przygotowane do zimy (poprawa ich mrozoodporności). W rezultacie miało to pozytywny efekt następczy dla krzewów porzeczki czarnej w tym 2015 roku, w którym badania te będą kontynuowane. Na zakończenie przedstawiciel tej firmy zaprosił do współpracy plantatorów porzeczki czarnej (też innych gatunków uprawnych). Polegać to będzie na tym, że doradcy w różnych regionach kraju przyjadą i ocenią stan roślin (krzewów) na plantacji. Następnie dobiorą odpowiedni zestaw preparatów i nawozów Timac Agro oraz przygotują program (oszczędnościowy lub kompleksowy) nawożenia danej uprawy plantatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.