Nowe tunele do uprawy borówki wysokiej




Firma Havgrove zakończyła w tym roku interesujący projekt u naszych południowych sąsiadów. Na terenie Czech wzniesione zostały nowe tunele do uprawy borówki wysokiej. Inwestycję przeprowadzono w gospodarstwie Farmarket.

Konstrukcja odporna na wiatr i śnieg

Przede wszystkim konstrukcja taka jest odporniejsza na działanie takich czynników jak wiatr czy śnieg. Zależnie od rozstawu nóg całość jest mocniejsza o ok. 20-40% od tuneli z okrągłych rur z których wciąż tunele są jeszcze stawiane. Wiele zależy też od lokalizacji. Tutejsze ukształtowanie terenu sprawia, że wieje często, a czasem także i mocno. Stąd właśnie taka decyzja odnośnie konstrukcji – mówił w Czechach Marek Jamry z firmy Haygrove.  Stabilizacje obiekty zapewnia także system stalowych lin. Dzięki temu rozstaw nóg może być większy. W przypadku omawianych obiektów wynosił on 2,5 m. To redukuje ilość zużytej stali, co w efekcie przekłada się na oszczędności finansowe. Podwójne olinowanie to element podnoszący odporność konstrukcji na wiatr o kolejne 10-15%.

Nowe tunele do uprawy borówki wysokiej korzystne dla roślin

Nowatorska konstrukcja uwzględniająca opatentowane rozwiązania Haygrove sprzyja wegetacji borówek. Tunel w którym się znajdujemy jest zdecydowanie wyższy niż typowe obiekty zblokowane. Odporna konstrukcja w połączeniu z podwójnym sznurowaniem folii sprawia, że jest ona odporna na podmuchy wiatru, a dzięki swej okazałej kubaturze zapewnia wyborne warunki do wzrostu i plonowania roślin jak i pracy przy nich – informuje M. Jamry. Wysokie konstrukcje zblokowane dają spore możliwości w zakresie regulacji mikroklimatu w tunelu poprzez wietrzenie. Folię podwija się, co jest dość czasochłonne. Zapewnia jednak regulację wymiany powietrza w bardzo szerokim zakresie. Znaczna wysokość zblokowanego tunelu pozwala na pozostawienie folii w dużej mierze wciąż rozłożonej na pałąkach. Dzięki temu oraz zastosowaniu odpowiedniego materiału światło słoneczne jest rozpraszane. Operacja słoneczna, choćby w najbardziej upalne dni letnie, nie stanowi więc aż tak dużego zagrożenia dla krzewów i owoców co w uprawie w otwartym systemie.

Więcej korzyści

To jednak tylko niektóre korzyści. Zdecydowanie więcej informacji o omawianym typie tunelu zblokowanego M. Jamry przekazuje w filmie:

Na szczegółową relację z firmy Farmarket, gdzie znajdują się informacje o tunelach, uprawianych odmianach oraz systemie uprawy borówki zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 7/2019.









Poprzedni artykułDahli – nowa odmiana truskawek
Następny artykułŚwiatowe zbiory porzeczki czarnej w 2019 roku

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj