Nowe technologie w uprawie jagodowych (cz. I)




Jubileuszowa, X Międzynarodowa Konferencja Owoców Miękkich (Internationale Soft Fruit Conference, ISFC) odbywała się w Hertogenbosch w Holandii w dniach 9-10 stycznia. Jak zwykle program obejmował swoim zakresem szereg aspektów, które nurtują producentów owoców jagodowych w Niderlandach. Prezentowane zagadnienia, cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród międzynarodowego grona słuchaczy. Konferencji towarzyszy zawsze wystawa firma z sektora jagodowego, prezentujących najnowsze rozwiązania dedykowane uprawie roślin jagodowych.

Jeżyny przez cały rok

Konferencję, rozpoczął Willem van Eldik z firmy Delphy, jednego z głównych organizatorów tego wydarzenia, od informacji o tragicznej śmierci Chada Finna, znanego na świecie amerykańskiego hodowcy owoców jagodowych, w tym jeżyn, który miał być jednym z prelegentów tegorocznej ISFC. O roli jaką w holenderskiej produkcji owoców jagodowych, mogą wkrótce odgrywać jeżyny, świadczy kilka wystąpień, które poświęcono całorocznej uprawie tego gatunku w szklarniach. Doświadczenia z uprawą jeżyn w szklarniach z doświetlaniem lampami LED prowadzone są od kilku lat. Powstają również pierwsze plantacje towarowe tego gatunku, która mają pozwolić oferować jeżyny już w styczniu. Informacje te przedstawili m.in. Kees Weerheim z Uniwersytetu w Wageningen oraz Gondy Heijerman z firmy Delphy.

Trendy i wyzwania

Informacje o pracach hodowlanych oraz wprowadzanych na rynek Europejski odmianach z amerykańskiej firmy Plant Sience przedstawił Daniel de Vogel. W przypadku truskawek firma ta oferują w Europie m.in. ‘Victory’, ‘Inspire’ i ‘Arabella’, a malin ’Majestic’ i ‘Ovation’. Odmiany te na rynku europejskim oferowane są przez kilka holenderskich szkółek. Plant Science zarówno w pracach hodowlanych, jak też w oferowaniu materiału szkółkarskiego rozpoczął współpracę z holenderską firmą Fragaria Plant Sience, do której należą ważni holenderscy hodowcy oraz producencie materiału szkółkarskiego. Naszym celem jest oferowanie doskonałej jakości materiału genetycznego, który pozwoli wdrożyć do praktyki odmiany spełniające oczekiwania plantatorów, a ich owoce będą odpowiednie dla konsumentów – konkludował Daniel de Vogel.

Tim Newton z angielskiej firmy Berryworld, przedstawił zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w produkcji owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii i pozwoliły na rozwój tego sektora produkcji. Było to możliwe za sprawą wdrażania nowych technologii uprawy oraz odmian, którymi w przypadku malin była i jest ‘Marawilla’, a truskawek ‘Sweet Eve’. Jeśli jednak produkcja ma się dalej rozwijać, konieczne jest bycie coraz większym profesjonalistom, który wie co dzieje się na świecie i wdrażać optymalne technologie uprawy. Potrzebne są również inwestycje pozwalające produkować wysokiej jakości owoce na dużą skalę. Szybciej będą również zachodziły zmiany w dostępności nowych, spełniających oczekiwania rynku odmian. Ważna jest również automatyzacja upraw i podejmowanie właściwych decyzji marketingowych, pomagających oferować owoce w optymalnym rynkowym terminie.

To w jaki sposób w zbiorze owoców w najbliższym czasie mogą pomóc roboty informował Tom Coenen z firmy Octinion, która od 10 lat pracuje nad robotami, które będą zbierały truskawki. Prezentowane maszyny pozwalają na zbiór owoców z upraw realizowanych na rusztowaniach. Ich komercyjne wprowadzenie na plantacje towarowe, będzie jednak w dużym stopniu zależało od tego czy uprawiane odmiany będą dostosowane do takiej technologii zbioru. W marcu tego roku na rynek, ma prawdopodobnie trafić najnowsze urządzenie tej firmy o nazwie Lumion, który poprzez naświetlanie roślin światłem o określonej częstotliwości będzie pozwalał ograniczyć o około 50% koszty zużycia pestycydów w uprawie truskawek.

W temat nowatorskiego podejścia do zwalczania chorób, ale również szkodników wpisywało się wystąpienie prof. Arne Stensvand z firmy Goodberry, który przedstawił możliwości zwalczania mączniaka na plantacjach truskawek poprzez sekwencyjne ich zraszanie wodą lub zastosowania promieniowania UV < 300 nm, które jest kolejną metodą zabezpieczającą przed rozwojem mączniaka. Rozwiązania takie już są stosowane w praktyce w pierwszych gospodarstwach z uprawą truskawek na rynnach, a wyniki jakie uzyskiwani po ich zastosowaniu są lepsze lub porównywalne do stosowanych tradycyjnych, chemicznych programów ochrony. Promieniowanie UV pozwala ograniczyć również populację przędziorków, jest jednak szkodliwe dla ich drapieżców.









Poprzedni artykułBorówkowe wiadomości z Kongresu Borówkowego
Następny artykułNowa szklarnia do produkcji sadzonek truskawki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj