Nowe rodzaje włóknin w uprawie malin




Firma Center Plast wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami producentów malin wprowadza do swojej oferty nowe, często innowacyjne produkty, których oczekują osoby intensyfikujące uprawę malin.

W tym roku oferta firmy została poszerzona o agrowłókninę LUTRASIL PRO do okrywania malin. Agrowłóknina LUTRASIL do okrywania plantacji malin powtarzających owocowanie dostępna jest w gramaturze: 23 g/m2. Jej szerokość wynosi 1,6 m, a dostępny nawój to: 100 m, 200 m, 500 m oraz 1000 m.

Zadaniem agrowłókniny LUTRASIL jest ochrona roślin przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych takim jak: zimny wiatr i przymrozek. Okrycie plantacji tym materiałem jest szczególnie ważne po rozpoczęciu wegetacji, gdy pędy malin są już płytko pod ziemią lub niewiele ponad nią. Dzięki temu przeciwdziałamy przemrożeniu wierzchołków pędów malin podczas wystąpienia wczesnych przymrozków.

Na pierwszym planie agrowłóknina Lutrasil z opatentowanym wzmocnieniom z włókien

Agrowłóknina Lutrasil dzięki opatentowanym wzmocnieniom z włókien oraz zastosowaniu stabilizatorów UV jest bardzo trwała, odporna na rozdarcia oraz degradację spowodowaną przez promieniowanie słoneczne. Lutrasil zapewnia dużą przepuszczalność zarówno powietrza jaki i wody. Dzięki znacznej poprawie warunków cieplnych i poniesionej wilgotności krzewy rosną szybciej niż te bez osłon.

Istotna jest również dobra przepuszczalność światła jaką zapewnia LUTRASIL. Poprzez niewielki ciężar i elastyczność agrowłóknia nie doprowadza do odkształcania się młodych pędów w trakcie wzrostu. Okrycie malin przyspiesza wzrost, a także redukuję liczbę pojedynczych zbiorów. Podnosi plonowanie oraz przyspiesza zbiory co jest ważne w planowaniu skrócenia okresu zbiorów lub jego modyfikacji.

Przygotowanie malin jesiennych pod okrycie polega na wycięciu pędów oraz odchwaszczeniu plantacji, ponieważ agrowłóknina stymuluje wzrost chwastów. Pozostające po skoszeniu/skróceniu pędy powinny być jak najkrótsze. Przed rozłożeniem agrowłókniny sugerujemy wykonać podstawowe nawożenie rośli oraz rozłoż taśmy nawadniające.

O terminie rozłożenia agrowłókniny decydują warunki meteorologiczne. Zazwyczaj jest to koniec marca lub połowa kwietnia. Okrywy pozostają przez okres 5-6 tygodni lub gdy minie ryzyko wystąpienia majowych przymrozków. W tym okresie należy prowadzić cotygodniowy monitoring plantacji.

Do ściółkowania plantacji firma Center Plast rekomenduje tkaninę polipropylenową. W ofercie ma ich dwa rodzaje, o gramaturze 90 g/m2 i  100 g/m2. Zalecane szerokości wynoszą od 1,05 m do 1,6 m. Wszystkie tkaniny są w 100% przepuszczalne dla wody. Dużym ich plusem jest kilkukrotnie dłuższa żywotność w porównaniu do włóknin.

Ściółkowanie tkaniną ogranicza parowanie wody z gleby, eliminuje zachwaszczenie, zapobiega ugniataniu gleby i poprawia jej właściwości fizyczne. Pozwala malinom lepiej wykorzystać zasoby składników pokarmowych i korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Tkanina zapewnia stałą cyrkulację powietrza przez co ograniczenie możliwości porażenia roślin przez choroby. Przed zastosowaniem materiałów ściółkujących zaleca się dokładne odchwaszczenie plantacji. Istotne jest pozbycie się chwatów wieloletnich.









Poprzedni artykułOchrona plantacji truskawek po okresie deszczu
Następny artykułGiełda w Goławinie – dynamiczne ceny truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj