Nowe nasadzenia w projekcie Truskawki w tunelach

Nowe doświadczenia realizowane w projekcie Truskawki w tunelach



Trwa projekt Truskawki w tunelach realizowany w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza przez portal jagodnik.pl oraz firmę Haygrove i licznych partnerów. Pierwsze zbiory już za nami, można więc powoli pokusić się o pierwsze oceny i podsumowania. W pierwszych dniach lipca zrealizowano nowe nasadzenia, a w dodatku wdrożono także zupełnie nowe rozwiązania. Gdy odwiedziłem gospodarstwo Kozacka Truskawka był w nim jego gospodarz, który podzielił się swymi spostrzeżeniami i opiniami po pierwszej fazie projektu a także nakreślił zarys założonych w ostatnim czasie doświadczeń.

Uprawa na tzw. 60 dniowy zbiór

Tegoroczne nasadzenia zostały zrealizowane 16 marca. Celem, jaki przyświecał tym działaniom było uzyskanie pierwszych owoców w terminie ok. 60 dni od czasu wysadzenia sadzonek na stałe miejsce. Co godne podkreślenia, po upływie tego czasu wszystkie odmiany rozpoczęły owocowanie. Plon ten został zebrany, skrupulatnie policzony i zanotowany. Działania te pozwoliły na pozyskanie ogromnego zasobu wiedzy na temat nowoczesnej technologii uprawy truskawek oraz przydatności nie tylko poszczególnych odmian, ale i typów sadzonek do produkcji w tunelach.

Co nowego w projekcie?

W ramach projektu Truskawki w tunelach wdrażane są coraz to nowe rozwiązania. Poddawane są analizie i ocenie. Rośliny posadzone w substracie po pierwszym zbiorze owoców zostały usunięte. W ich miejsce wsadzono nowe, także z przeznaczeniem na zbiór po ok. 2 miesiącach.

W letnich nasadzeniach, z sadzonek tray posadzono takie odmiany truskawek jak: ‘Magnum’ (dostawca sadzonek firma Kaack), FE 1711, ‘Limalexia’ (DeKemp), ‘Allegro’ (DeKemp), ‘Elsanta’ (Rozsadnik), ‘Sonsation’, ‘Faith’ i ‘Flair’ (Flevoplant), ‘Mallin Centenery’ (Poland Plants), ‘Rumba’ i FF1503 (Neeseen). Odmiany te będą owocować po 60 dniach od posadzenia, a więc już we wrzeniu. Następnie po przezimowaniu mają wydać główny plon wiosną 2020 roku.

Dodatkowo w sierpniu, ale już z sadzonek świeżych, w substracie zostaną posadzone takie odmiany jak: ‘Cory’, ‘Romina’, ‘Destinity’ oraz ‘Malling Centenary’. To doświadczalne nasadzenie pozwoli stwierdzić, czy lepiej jest sadzić truskawki na zbiór jesienno-wiosenny czy późnym latem na zbiór wiosenny.

Nowe sadzonki mają wydać pierwszy plon już we wrześniu

Nowe podłoże

Nowością w projekcie Truskawki w tunelach jest wykorzystanie w jednym z zagonów węgla uprawnego CarboHort. To rozwiązanie innowacyjne, szerzej nieznane jeszcze na polskim rynku. Stanie się zatem przedmiotem intensywnych obserwacji i porównań. Wszystkie inne zagony zostały wypełnione substratami na bazie włókien kokosowych dostarczone przez firmy Ceres i Botanicoir. Podłoże „węglowe” i jego przydatność do uprawy będzie można porównać pod kątem jego przydatności do zastosowania w uprawie tych samych odmian z takich samych typów sadzonek względem upraw prowadzonych w substracie kokosowym.

Kiedy będzie można to wszystko zobaczyć na własne oczy?

Już niedługo! Gospodarstwo „Kozacka Truskawka” stanie się miejscem spotkania na którym dokonane zostanie szczegółowe podsumowanie tegorocznych doświadczeń i obserwacji. W gronie dyskutowanych tematów znajdą się m.in.:

  • Uprawa truskawek na zbiór jesienno-wiosenny z lipcowego nasadzenia
  • Ocena plonowania nowych odmian
  • Przygotowanie upraw ze sterowanym terminem zbioru do zimy
  • Jesienna obsługa tuneli

Wydarzenie to odbędzie się w michałowskim gospodarstwie 22 września 2019 roku. To wyśmienita okazja do zdobycia najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej tunelowej uprawy truskawek dla wszystkich, którzy rozważają tego typu produkcję. Warto już teraz zarezerwować sobie ten termin w kalendarzu. Więcej na temat tego, co obecnie dzieje się w gospodarstwie Kozacka Truskawka mówi jego właściciel Konrad Kozakiewicz na poniżej załączonym filmie:  









Poprzedni artykułCzarna porzeczka – podsumowanie sezonu
Następny artykułOwoców w skupie mało, ceny stosunkowo wysokie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj