Nowa odmiana truskawek ‘Wendy’

Odmiana 'Wendy'

‚Wendy’ została wyhodowana w Atlantic Food and Horticulture Research Center (AFHRC). Prace hodowlane rozpoczęto jeszcze w latach 90-tych, zaś doświadczenia zmierzające do ustalenia przydatności kreacji do produkcji owoców przeprowadzone zostały w pierwszej dekadzie obecnego wieku. Nowa odmiana truskawek ‘Wendy’ wydaje dobry jakościowo i obfity plon. 

Owoce ‘Wendy’

Owoce wytwarzane przez tę odmianę są dość twarde i smaczne. W skali 1-9 uzyskały notę 8. ‘Wendy’ ma bardziej intensywny smak niż ‘Annapolis’ – inna odmiana mocno spopularyzowana w uprawie w Ameryce Północnej. Owoce, zwłaszcza te zbierane w kolejnych rzutach przybierają kształt stożkowaty, rzadziej sercowaty. Kolor po wierzchu i w środku jest intensywnie czerwony. Cechą charakterystyczną jest stosunkowo duża szypułka. Jej średnica przeważnie przewyższa średnicę owocu.

Krzew

Rośliny odznaczają się dobrym wigorem. Krzewy mają pokrój średni do dużego. Pędy liściowe ‘Wendy’ są dość długie. Same liście zaś miseczkowane, a ich kolor umiarkowanie średnio zielony, od spodu jaśniejszy. Pędy kwiatowe także są dość długie, lecz mniej sztywne niż u wielu innych odmian. Odmiana wykazuje tolerancje na określone rasy Phytophthora fragariae. Względnie dobrze radzi sobie także z presją mączniaka. Jest jednak podatna na plamistości liści. Odmiana ta jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych północno wschodnich stanów USA, a więc zbliżonych do tych jakie panują w Polsce. To odmiana owocująca wiosną, wczesna.

Źródło: https://journals.ashs.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here