Nawożenie na najwyższym poziomie. Takie motto przyświeca firmie Tiamc Agro Polska (TAP), która ciągle poszerza swoje portfolio o nowe innowacyjne produkty, ale też uczy technologii ich jak najlepszego stosowania. Przykładem tego są spotkania Vip Room, które po raz kolejny odbyło się w regionie Czerwińsk nad Wisłą, ale uczestniczyli w nim producenci owoców jagodowych z całej Polski.

Truskawki coraz lepiej produkowane

Jacek Witkowski, TAP
Jacek Witkowski, TAP

Jacek Witkowski lokalny przedstawiciel TAP przybliżył specyfikę regionu Czerwińska nad Wisłą i czynniki które miały wpływa na plonowanie truskawek w sezonie 2016.  W regionie tym poziom produkcji truskawek stale wzrasta, przybywa nowych odmian i zmienia się technologia produkcji. W uprawie obok sztandarowej odmiany ‘Honeoye’ uprawia się takie jak ‘Roxana’, ‘Malwina’, ‘Aura’, ‘Rumba’ czy ‘Asia’. Jak informował prelegent wśród jego klientów 77% wykonuje analizy gleby, a 80% nawadnia plantacje. Powszechne jest nawożenie pozbiorcze (80%) oraz wapnowanie (80%). Zdecydowana większość klientów jest zadowolona z nawozów TAP i zaproponowanych programów nawożenia. Warto w nie włączyć dolistny nawóz Maxifruit, który oprócz podstawowych składników N, P, K, Mn i Zn zawiera kompleks NMX czyli ekstrakt roślinny zawierający prekursory fitohormonów. Zastosowany w jednym z gospodarstw truskawkowych dał wymierny efekt w postaci zwyżki plonu o 10% (2,5 t) co miało przełożenie na dodatkowe 7000 zł zysku z 1 ha.

Uczestnicy II VIP Room Owoce Miękkie
Uczestnicy II VIP Room Owoce Miękkie

Fertygacja nawozami z kompleksem Phyt-actyl

Racjonalne nawożenie – takie hasło przyświecało wystąpieniu Łukasza Peronia, który omówił możliwości fertygacji upraw produktami KSC. To właśnie nawożenie ma największy wpływ na kształtowanie plonu wynoszący 40-50%. Nawożenie, które jednak musi być prowadzone w sposób racjonalny i zbilansowany, uwzględniający korelację składników pokarmowych jak również potrzeby roślin. Zarówno niedobór ale też nadmiar składnika pokarmowego może mieć ujemny wpływ na plon roślin. Dlatego tak istotne jest nawożenie oparte na danych diagnostycznych związanych z analizą gleby i liści, ale również wody gdy realizowana jest fertygacja. Do jej prowadzenia prelegent polecał nową linię nawozów KSC, w skład której wchodzi 7 produktów o różnym składzie oraz zawierający mikroelementy KSC Mix. Wartością dodaną produktów KSC jest kompleks biostymulujący PHYT-actyl. Dzięki niemu rośliny lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawy i bardzo szybko są w stanie zregenerować ewentualne uszkodzenia.

Łukasz Peroń, informował o nowych nawozach do fertygacji
Łukasz Peroń, informował o nowych nawozach do fertygacji

Jeśli maliny to wysokiej jakości 

Rafał Szlązak, TAP
Łukasz Szlązak, TAP

O trendach w uprawie malin mówił Łukasz Szlązak z TAP, który zachęcał do produkcji owoców o jak najlepszej jakości. Będzie o niej decydowała wielkość, wygląd, twardość ale też smak owoców. Tę jakość można uzyskać m.in. poprzez odpowiednie nawożenie produktami dolistnymi z grupy Fertileader (gama nawozów dolistnych) czy Fertiactyl Starter (sprzyja dobremu przyjmowaniu się roślin). Nawozy doglebowe z dodatkiem biostymulującym to także domena TAP, co uwidacznia się takimi produktami jak Physiomax, Eurofertil, Sulfammo. Prelegent podzielił się też swoimi spostrzeżeniami z uprawy malin, realizowanej w jego rodzinnym gospodarstwie.  Podkreślał bardzo dobre wyrównane we wzroście roślin nawożonych według technologii TAP, jak również dynamiczny ich rozwój objawiający się obfitym kwitnieniem a później plonowaniem.

Spotkanie Vip Room w Starym Radziejowie zwieńczyły konkursy i nagrody od firmy TAP. W kuluarach była zaś okazja do dyskusji na temat nawożenia, czynnika który także w opinii producentów ma ogromny wpływ na wielkość i jakość plonu. A to są właśnie elementy mające główny wpływ na opłacalność produkcji roślin jagodowych.







Poprzedni artykułDziałania na rzecz wyższych cen owoców aronii
Następny artykułKonsumpcja owoców i warzyw w UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj