Muszka plamoskrzydła – coraz więcej możliwości zwalczania




Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) to szkodnik, który jeśli wystąpi może być sprawcą znacznych strat w plonie, w wielu przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia owoców, o czym przekonują się plantatorzy w tych regionach Europy, gdzie szkodnik ten występuje już od kilku sezonów. W Polsce, co prawda stwierdzono już obecność tego szkodnika, jednak jak dotychczas jego populacja nie była na tyle duża aby zniszczyć całe uprawy. Należy być jednak bardzo ostrożnym i stale prowadzić monitoring na jego obecność.

Jednym z elementów pozwalających stwierdzić obecności na plantacji Drosophila suzukii jest umieszczenia na plantacji pułapek do monitoringu tego szkodnika. Jak informuje Piotr Zajkowski z firmy Bioagris, w tym sezonie w 16 województwach, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie prowadził monitoring na obecność Drosphila suzukii za pomocą pułapek Suzuki Trap produkcji hiszpańskiej z firmy Bioiberica.

Drosophila suzukii, muszka plamoskrzydłaNależy również wiedzieć, że muszka plamoskrzydła może zostać łatwo pomylona z muszką owocową [wywilżną karłowatą – Drosophila (Sophophora) melanogaster Meigen]. Obie muchówki mają czerwone oczy i ciało w kolorze bursztynu. Wszystkich producentów obawiających się tego szkodnika, zachęcamy do zakupu praktycznego przewodnika pokazującego jak sobie radzić z tym szkodnikiem pt. „Drosophila suzukii – realne zagrożenie” autorstwa Alicji Chorąży ze SGGW z Warszawy.

Wyprzedzając problem, jaki w każdej chwili może wystąpić na plantacjach, stosunkowo szybko udało się zarejestrować kilka preparatów do zwalczania tego szkodnika. Pierwszym był Spintor 240 SC (więcej czyt..).
W ramach zastosowań małoobszarowych, w czerwcu zarejestrowane zostały jeszcze dwa inne zoocydy: Calypso 480 SC i Patriot 100 EC.
Calypso 480 SC (zawiera tiachlopryd) to preparat o działaniu systemicznym, który do zwalczania muszki plamoskrzydłej został dopuszczony do stosowania w takich uprawach jak: agrest, aronia, borówka wysoka, jeżyna, malina, porzeczka (czarna, czerwona i biała), żurawina, brzoskwinia, czereśnia, morela, śliwa i wiśnia. Stosują ten preparat należy pamiętać również o karencji, która jest różna dla chronionych upraw i wynosi u takich gatunków jak aronia i porzeczka – 5 dni, malina, jeżyna, czereśnia, śliwa, wiśnia – 14 dni i 21 dni dla takich gatunków jak agrest, borówka wysoka, żurawina, brzoskwinia i morela.
Patriot 100 EC (zawiera deltametrynę) działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo, dlatego w przypadku D. suzuki będzie zwalczał tylko osobniki dorosłe. Należy go więc stosować od momentu odłowienia szkodników na pułapkach feromonowych lub zapachowych. Zarejestrowany jest do zwalczania D. suzukii w takich uprawach jak: aronia, borówka wysoka, malina, porzeczka (czarna, czerwona i biała), truskawka, czereśnia, śliwa, wiśnia. Jego karencja dla tych gatunków to 7 dni.






Poprzedni artykułMechanizmy wspomagające odporność roślin
Następny artykułKontrowersje wokół projektu pomocy dla producentów czarnej porzeczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj