Monitoring plantacji truskawek (27.08.2019 – Mazowsze)

Odmiana podatna na mączniaka...

Za kilka dni rozpocznie się meteorologiczna jesień. Wciąż jednak borykamy się z wysokimi temperaturami, a ostatnio padające deszcze tylko na krótki czas uzupełniły zapasy wody w glebie.

Pod znakiem suszy

Jeżeli upały wciąż będą trwać to za kilka dni deficyt wody znowu będzie doskwierał. Konieczne jest zatem systematyczne monitorowanie wilgotności gleby i nawadnia plantacji jedynie w tym momencie kiedy będzie to konieczne. Wskazane jest oszczędzanie wody, której w wielu ujęciach zaczyna brakować. Tam gdzie wody nie dostarczono na czas plantacje są w bardzo złej kondycji. Wykształciły niewiele liści i bardzo powoli odbudowują masę zielona po skoszeniu. W takich przypadkach warto wykorzystać krótki okres po opadach deszczu i dodatkowo odżywić rośliny pobudzając je do wzrostu. Można w tym celu wykorzystać preparaty oparte na aminokwasach, które są szybką formą odżywiania roślin.

Po deszczu wracają chwasty

Na większości plantacji po zbiorach wykonano mechaniczne odchwaszczanie, a zaraz potem zastosowano herbicydy doglebowe. Lokalne burze sprawiły jednak, że substancje przeciwwschodowe zostały miejscami wypłukane z gleby. Pozwoliło to na pojawienie się siewek chwastów. W pierwszej kolejności zauważyć można przebijające się chwasty jednoliścienne – perz, samosiewy zbóż ze słomy użytej do ściółkowania. Konieczne jest więc zastosowanie jednego z graminicydów.

Siewki roślin jednoliściennych na plantacji truskawek

Za kilka dni pojawią się również inne chwasty. Nie należy się jednak nazbyt spieszyć z ich chemicznym ograniczaniem. Warto dać truskawkom trochę oddechu po zwalczaniu roślin jednoliściennych. Nawet najbardziej selektywne środki wpływają hamująco na wzrost truskawek. Po około tygodniu od tego zabiegu można pokusić się o zwalczanie roślin dwuliściennych. W tym celu można zastosować Beetup Trio 180 SC w dawkach dzielonych. Stosując ten preparat wykorzystuje się jego działanie nalistne, ale również uzupełnia się działanie substancji doglebowych.

Po zakończeniu cyklu stosowania herbicydów można po raz kolejny zastosować preparaty aminokwasowe w celu pobudzenia roślin do ponownego wzrostu po serii środków chwastobójczych.

Na liściach

Wydawałoby się, że przy suchej i ciepłej pogodzie nie będzie problemu ze zwalczaniem chorób grzybowych. Wielu plantatorów ograniczyło więc ochronę. Nic bardziej mylnego. Z powodzeniem można znaleźć na plantacjach objawy dwóch groźnych chorób.

Pierwszą z nich jest mączniak prawdziwy. Na plantacjach wieloodmianowych doskonale widać zróżnicowanie w podatności poszczególnych odmiana na tą chorobę. Młode, odrastające po skoszeniu, liście są bardzo podatne na tą chorobę. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwatery odmian podatnych takich jak np. ‘Vibrant’ czy ‘Matis’.

Kolejnym zjawiskiem obserwowanym na plantacjach jest duża ilość pojawiających się na liściach nieregularnych, nekrotycznych plam. W większości są to objawy bakteryjnej kanciastej plamistości liści truskawek. Szczególnie silnie choroba ta atakuje rośliny które są w słabej kondycji, lub zostały uszkodzone przez wiatr i słońce.

Warto połączyć ochronę przeciwko tym chorobo w jednym zabiegu. W okresie pozbiorczym niewiele jest zarejestrowanych typowych środków chemicznych. Można więc w tym momencie skorzystać z rozwiązań nawozowych. Doskonale sprawdzą się teraz mieszaniny produktów miedziowych i siarkowych. Wśród wielu produktów miedzowych można wybrać Miedź plus 50 WP łącząc z nawozową siarką taką jak Microtchiol.

W przypadku większego porażenia bakteryjna plamistością warto wykorzystać produkty miedziowe, które dzięki swoim właściwościom wykazują działanie wgłębne. Nawóz jakim Jest Viflo CuB posiada miedź w formie nanocząsteczek dzięki czemu miedź jej wchłaniana przez roślinę i działa również od środka.

Liście porażone przez bakteryjną kanciastą plamistości liści

Rozłogi na plantacjach truskawek

Po wspomnianych już deszczach cześć plantacji silnie pobudziła się do wzrostu wegetatywnego. Wiąże się to również z pojawianiem się rozłogów. Wato w tym momencie zastanowić się również nad zabiegami ograniczającymi ich wyrastanie. Wysokie temperatury sprzyjają dobremu działaniu środka Regalis Plus 10 WG. Ogranicza on wyrastanie pędów rozłogowych i za razem nie dopuszcza do powtórnego jesiennego zakwitania truskawek, co również zmniejszałoby ich wigor.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here