Monitoring plantacji (agrest, porzeczka, 17.04. – Lubelszczyzna)

Fot. 2. Porzeczka czerwona Jonkheer van Tets; 17.04.2019 r. woj. lubelskie


Na plantacjach agrestu rozpoczyna się kwitnienie (BBCH 59-60). Na plantacjach porzeczek czarnych oraz czerwonych rozpoczyna się kwitnienie odmian wczesnych (BBCH 59-60). Na odmianach średnio późnych oraz późnych pojawiają się pojedyncze otwarte kwiaty (BBCH 59).

Ochrona przeciwko szkodnikom

Wielkopąkowiec porzeczkowy – na plantacjach porzeczek jest to bardzo dobry moment do lustracji pod kątem tego szkodnika. Początek kwitnienia jest również terminem do wykonania zabiegu (od początku do pełni kwitnienia) (w porzeczce czerwonej i czarnej zarejestrowany preparat Ortus 05 SC) oraz na koniec kwitnienia zabieg praparatem Envidor 240 SC (zarejestrownay w porzeczce czarnej – zabieg zwalczający przędziorka i ograniczający wielopąkowca)

Zwójka różóweczka (w tym momencie brak zagrożenia) – wykonać lustrację – próg zagrożenia wynosi 20 wierzchołków pędów z uszkodzonymi liśćmi spośród próby 200 wierzchołków pędów. Po przekroczeniu progu zagrożenia zabieg – np. Mospilan 20 SP (agrest, porzeczka czarna i czerwona), Decis Mega 50 EW (porzeczka czarna)

Przędziorek chmielowiec (w tym momencie brak zagrożenia) – wykonać pierwszą lustrację i powtarzać je co 2-3 tygodnie, próg zagrożenia to 3 stadia ruchome na liść z próby 200 losowo zebranych liści Po przekroczeniu progu zagrożenia zabieg – Envidor 240 SC (zarejestrowany w porzeczce czarnej), Ortus (zarejestrowany w agreście, porzeczce czarnej i czerwonej)

Mszyce (w tym momencie brak zagrożenia na plantacjach porzeczek czarnych, pierwsze osobniki na porzeczkach czerwonych) – wykonać lustrację – próg zagrożenia wynosi 10% zasiedlonych pędów z próby 200 sztuk. Na plantacjach porzeczki czarnej pojawiają się pierwsze kolonie mszycy porzeczkowo-czyściecowa. Po przekroczeniu progu zagrożenia zabieg – Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP (agrest, porzeczka czarna i czerwona), Decis Mega 50 EW (porzeczka czarna)

Ochrona przeciwko chorobom

Na plantacjach agrestu oraz porzeczek nie stwierdza się w tym momencie objawów mączniaka oraz opadziny liści porzeczki. Standardowa ochrona w tym momencie obejmuje zabiegi zapobiegawcze (program w tabeli). Natomiast warto zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony szarej pleśni wynikające z ostatnich spadków temperatury poniżej 0°C i możliwych uszkodzeń pąków kwiatowych. Zwykle po uszkodzeniach mrozowych obserwuje się w późniejszym okresie podczas kwitnienia występowanie szarej pleśni.

Tabela. Ochrona porzeczek przed chorobami przed kwitnieniem – zobacz PDF

Tabela. Ochrona agrestu przed chorobami przed kwitnieniem – zobacz PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here