Mniejsze zbiory chilijskich borówek

aktualności, świat, borówka, Chile, Chilean Blueberry Committee

Sezon 2013/14 nie był zbyt korzystny dla chilijskich producentów i eksporterów owoców borówki. Z ostatniego raportu Chilean Blueberry Committee (na 22 tydzień 2014 roku) wynika, że zamiast spodziewanego wzrostu produkcji i eksportu niebieskich jagód, nastąpił spadek tych wartości.

Główną przyczyną spadku produkcji owoców borówki w Chile altbyły przymrozki jakie wystąpiły we wrześniu, czyli w okresie kwitnienia krzewów borówki. Największe szkody odnotowano w centralnej i południowej części kraju kiedy to miedzy 12 a 30 września 2013 roku, temperatura kilkakrotnie spadła do -4C – 3C. W niektórych regionach doprowadziło to do znaczących strat w plonie, tym bardziej że rośliny borówki były w najbardziej wrażliwej na działanie niskich temperatur fazie rozwojowej. Również dalszy przebieg pogody przyczynił się do późniejszego względem innych lat, wejścia w owocowanie roślin w niektórych regionach. Kolejnym problemem jaki dał się we znaki chilijskim eksporterom owoców borówki był szkodnik zwójka krzyżóweczka (Lobesia botrana) – uszkodzenia owoców spowodowane przez tego szkodnika spowodowały w całych zbiorach straty na poziomie 8,2%. Czynnikiem utrudniającym eksport był też strajk w porcie San Antonio, który ograniczył wysyłki do USA. Generalnie eksport owoców zmniejszył się o 15% względem poprzedniego sezonu i wyniósł 74 tys. ton (względem 87 tys. ton w poprzednim sezonie). Najbardziej znaczące obniżenie eksportu miało miejsce miedzy 41 a 51 tygodniem i wyniosło 18% wobec wcześniejszego sezonu.

Taki stan rzeczy stawia wiele nowych wyzwań przed producentami borówki w Chile, przede wszystkim związanych z ograniczeniem negatywnych zmian klimatycznych i zdarzeń pogodowych (przymrozki, susza, opady) ale również szkodnikiem jakim jest Lobesia botrana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.