Mieszanki międzyplonowe (cz. I) – ważne rośliny




Podczas tegorocznej wystawy Potato Days Poland w Udaninie Dariusz Frątczak z DSV Polska zaprezentował ofertę mieszanek międzyplonowych TerraLife. Skład mieszanek oferowanych przez to przedsiębiorstwo jest dobierany do potrzeb i terminu siewu. Posiadają właściwości nicieniobójcze, użyźniają glebę, poprawiają strukturę gleby oraz akumulują wodę.

Jedną z mieszanek międzyplonowych zaprezentowanych podczas Potato Days Poland była TerraLife-BetaSola, która jest dedykowana jako przedplon pod warzywa korzeniowe szczególnie pod uprawę ziemniaków czy buraka. Sprawdza się również jako mieszanka międzyplonowa w uprawie roślin jagodowych. Szczególnie w tych uprawach, gdzie występuje ryzyko wystąpienia nicieni patogenicznych. Dzięki wykorzystaniu kilku gatunków roślin, takich jak np. ramtil, wyka, koniczyna aleksandryjska oraz kilku odmian rzodkwi oleistej o różnym okresie wegetacji wydłuża się okres oddziaływania tych roślin na nicienie. Jeśli jednak nie mamy problemu z nicieniami można zastosować mieszanki o nieco odmiennym składzie. Poprawiające strukturę gleby, rozluźniając ją, wprowadzają większą ilość próchnicy. Szczególnie warto mieć je na uwadze tam gdzie stosowanie jest nawadnianie, czy dochodzi do nadmiernego ugniatania gleby. Do takich mieszanek wykorzystywane są nasiona rzodkwi odmiany o dużo większym systemie korzeniowym, który swobodnie penetruje glebę rozluźniając ją. Taką rośliną jest np. len, który nie tylko dobrze rozluźnia glebę, ale również dzięki swoim właściwościom sprawia, że krzemiany zawarte w glebie są w większym stopniu dostępne dla roślin następczych. Jak wiadomo krzem jest niezwykle ważnym mikroelementem w uprawie wielu roślin ogrodniczych. Ramtil zwany olejarką abisyńską jest również wykorzystywany w mieszankach poplonowych, ta mało znana roślina kryje w sobie szereg dobroczynnych właściwości. Jednym z nich jest rozpoczynanie procesu mikoryzy dzięki temu rośliny mogą łatwiej przyswajać mikroelementy dzięki czemu lepiej rosną, podobne właściwości ma również sorgo. Ponadto buduje duży system korzeniowy poprawiając strukturę gruzełkowatą.

Z kolei Jerzy Tościanko z DSV Polska informuje o ogromnej roli zacienia gleby poprzez uprawę na nich mieszanek międzyplonowych. Ziemia bez okrywy roślinnej silnie się nagrzewa, w wyniku czego dochodzi do bardzo szybkiego odparowywania wody. Nadmierne nagrzewanie się gleby wpływa również destrukcyjnie na degradację w niej życia biologicznego. Przy temperaturze powietrza ok 30ºC w cieniu, nie osłonięta gleba nagrzewa się do temperatury 60-70ºC co powoduje, że wiele pożytecznych mikroorganizmów znajdujących w wierzchniej warstwie gleby już przy temperaturze 55ºC ginie. W konsekwencji może to powoduje zahamowanie lub opóźnienie przetwarzania materii organicznej w cenną próchnicę.

Więcej informacji o roślinach rekomendowanych w uprawach międzyplonowych można uzyskać oglądając poniższy materiał filmowy:









Poprzedni artykułPraktyczna wiedza o borówce na spotkaniu w Holandii
Następny artykułProdukcja sadzonek na wysokim poziomie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj