Międzynarodowe Seminarium Borówkowe

W zeszłym tygodniu odbyło się dziewiąte Międzynarodowe Seminarium Borówkowe w hiszpańskiej miejscowości Punta Umbria. Choć to już kolejna edycja wydarzenia, to pierwszy raz odbyło się ono w Europie. Dotychczas seminaria organizowane były w Chile, Peru, Meksyku i Argentynie.

Międzynarodowe Seminarium Borówkowe całkiem udane

W spotkaniu udział wzięło 450 plantatorów. Pochodzili oni głównie z Hiszpanii, z regionu Huelvy. Jednak ok. 20% uczestników stanowili goście z innych państw. Lokalizacja wydarzenia nie była przypadkowa. Z Huelvy właśnie pochodzi ok. 95% eksportowanych z całej Andaluzji borówek, a poza tym okolice te słyną także z produkcji owoców truskawek, malin i jeżyn. Zgromadzeni na konferencji uczestnicy wysłuchali 8 prelekcji. Temat przewodni stanowiła dynamicznie rosnąca liczba odbiorców owoców, którzy oczekują borówek o najwyższej jakości.

Organizatorami wydarzenia były firmy AGQ Labs i Blueberries Consulting. Wsparcie instytucjonalne zapewniły organizacje Freshhuelva i Extenda. Pierwszy z wymienionych podmiotów to modelowy przykład regionalnej współpracy plantatorów w celu pozyskania i wdrożenia do praktyki najnowszych technologii oraz wspólnego prowadzenia operacji handlowych na globalnym rynku.

Międzynarodowe Seminarium Borówkowe znów w Europie?

Międzynarodowe Seminarium Borówkowe, jego przebieg i zainteresowanie, które wzbudziło sprawiają, że rozważane jest zorganizowanie kolejnego wydarzenia z tej serii na kontynencie europejskim. Powodzenie imprezy dobitnie ukazuje potrzebę organizacji kolejnych imprez o tej tematyce podyktowaną dynamicznym wzrostem areałów plantacji borówkowych.

Konferencja Borówkowa 2018 już wkrótce

Sala konferencyjna hotelu Mazurkas w czasie V Konferencji Borówkowej odbywającej się w marcu br. była wypełniona po brzegi

Międzynarodowe Seminarium Borówkowe, choć było imprezą ważną, nie może zasięgiem równać się z organizowaną w Polsce Konferencją Borówkową. Warto przypomnieć, że edycja z 2017 roku zgromadziła ok. 900 uczestników z różnych krajów i kontynentów i przeszło 70 firm. To stawia ją w gronie trzech największych imprez borówkowych na świecie, a możliwe, że to właśnie polska edycja była największa. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 1-2 marca 2018 roku. Miejscem wydarzenia będzie Hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim. W ramach imprezy odbędzie się część konferencyjna, wystawa firm a drugiego dnia uczestnicy przeniosą się na pokazy terenowe na jedną z polskich plantacji. Już teraz serdecznie zapraszamy!