Metodytka biologicznej ochrony maliny

ochrona biologiczna




Podstawą ochrony biologicznej jest monitoring i działania prewencyjne. Dlatego pierwszym krokiem powinno być zastosowanie pułapek lepowych na plantacji. Żółte tablice HORIVER w celu monitoringu mszyc i mączlików oraz niebieskie tablice HORIVER-TR wyłapujące wciornastki.

Ochrona przed przędziorkami

Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników na plantacjach malin. Podstawowymi gatunkami szkodliwymi na plantacjach są przędziorek chmielowiec, przędziorek malinowiec, przebarwiacz malinowy. W celu ich kontroli należy prewencyjnie wprowadzić Amblyseius californicus (SPICAL PLUS) w ilości jednej saszetki na 2 metry rzędu. W przypadku wystąpienia większej ilości przędziorków, należy w „punkty zapalne” (miejsce pierwszych ognisk) zastosować drapieżnego roztocza Phytoseiulus persimilis, zawartego w preparacie SPIDEX.

Ochrona przed wciornastkami

Podstawą ochrony jest odpowiednio wczesne zauważenie zagrożenia, co jest możliwe dzięki niebieskim tablicom lepowym HORIVER. W przypadku, gdy wciornastki były problemem we wcześniejszych sezonach, ważne jest rozpoczęcie ochrony tak wcześnie jak to jest możliwe. W początkowych etapach uprawy zaleca się stosowanie THRIPEX (Neoseiulis cucumeris) posypowo. Gdy liście są rozwinięte i się stykają, stosowanie ułatwia THRIPEX-PLUS w postaci saszetek.

W przypadku dużego nasilenia szkodników najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie drapieżny pluskwiak (Orius insidiosus), który pracując już w temperaturze 12oC bardzo skutecznie i szybko obniża populację wciornastków i innych szkodników w uprawie. Dwukrotne zastosowanie w tygodniowym odstępie czasu poskutkuje szybkim zwalczeniem populacji wciornastka.

Kontrola i zwalczanie mszyc

Problemem mogą być również mszyce. Podobnie jak przędziorki bardzo łatwo nabierają odporność na insektycydy stosowane w uprawach, dlatego niezmiernie ważna jest kontrola tych szkodników, przy pomocy metod biologicznych. Bardzo dużą skutecznością w uprawach pod osłonami, wykazuje się preparat APHIPAR (zawierający pasożytniczą błonkówkę Aphidius Colemani), który należy stosować przy temperaturach powyżej 15oC. Prewencyjne działanie wykazuje już przy zastosowaniu jednego owada na 0,5 m2.

W przypadku pojawienia się wielu innych gatunków mszyc polecany jest preparat ERVIPAR, zawierający pasożytniczą błonkówkę Aphidius ervi, która skutecznie zwalcza mszyce w temperaturach powyżej 12oC. Preparat powinien być stosowany prewencyjnie raz w tygodniu. Nowością w ofercie są system zwalczania mszyc w uprawach jagodowych – FresaProtect i BerryProtect, które zawierając różne gatunki parazytoidów zwalczają wiele gatunków mszyc.

Szkodniki glebowe

W przypadku uprawy maliny bardzo częstym problemem są szkodniki glebowe: opuchlaki, pędraki, ogrodnice których podczas prowadzenia uprawy nie da się zwalczyć metodami chemicznymi. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są nicienie entomofagiczne, które likwidują populacje larw szkodników w glebie. Preparat LARVANEM zawierający Heterorhabditis bacteriophora to skuteczne i w pełni biologiczne rozwiązanie, które można stosować nawet w trakcie zbiorów owoców.

Szczegółowe zalecenia dobierane są do indywidualnych potrzeb plantacji, dlatego warto skonsultować się z doradcą, który pomoże dobrać optymalną strategię walki ze szkodnikami.







Poprzedni artykułXVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa
Następny artykułSzacunki zbiorów malin w Serbii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj