Materia organiczna – ważna w uprawie borówki

Duże i wyrównane grona na krzewach w dobrej kondycji, gdzie dba się o podłoże



Wielu osób uważa, że uprawa borówki jest już opracowana do perfekcji. Gatunek ten uprawiany jest na coraz większą skalę, zarówno w glebie jak też coraz częściej w kontenerach czy też po osłonami. Wielu osób w pędzie powiększania plantacji i zwiększania produkcji zapomina jednak co tak naprawdę jest podstawą dobrego wzrostu roślin.

Wymagania borówki

Borówka jest rośliną specyficzną i również wymaga specyficznego podłoża. Nie chodzi tu tylko o odpowiedni niskie pH, ale również możliwie jak najwyższą zawartość dobrze rozłożonej materii organicznej. To właśnie z tym drugim parametrem ciężko jest się uporać przy zakładaniu nowych plantacji.

Pryzma dobrze rozłożonej masy drzewnej przygotowanej pod uprawę borówki

Przy zakładaniu plantacji borówek koniecznym jest wprowadzenie do gleby dużej ilości materii organicznej. Z reguły do tego celu stosowany jest torf biały (kwaśny) mieszany na plantacji z trocinami lub zrębką z drzew iglastych. Dostępność torfu jest wciąż duża. W przypadku tego podłoża trzeba pamiętać, że dość wolno ulega mineralizacji i humifikacji, przez co powoli wpływa na tworzenie się tak bardzo potrzebnej próchnicy glebowej. Dlatego konieczne jest wprowadzanie wraz z nim innej materii organicznej, która będzie się szybciej rozkładała. Hamulcem tutaj okazuje się często brak dostępu do przekompostowanej materii organicznej. Wielu plantatorów nie mogąc zdobyć dobrego podłoża decyduje się na wnoszenie na pole świeżych trocin lub zrębków z drzew iglastych. Jest to jakiś sposób na obejście problemu, ale można go uznać raczej za półśrodek.

Problem świeżej materii organicznej

Stosując świeże trociny czy też zrębki należy pamiętać że będą wymagała wiele pracy w doprowadzeniu ich do odpowiedniej kultury. Rozkładający się powoli materiał drzewny pochłania ogromne ilości azotu. Przez to dużo trudniejsze jest zbilansowane nawożenie, a posadzone w takie podłoże borówki nieustannie wykazują niedobory azotu i źle rosną. Pamiętajmy, azot jest pierwiastkiem, który materia organiczna pobiera dla swojego rozkładu, ale również inne makroelementy będą bezpowrotnie wyłapywane przez taki materiał. Podłoże takie ma również zaburzone stosunki wodno-powietrzne i ciężko jest zapewnić w nim komfort wodny roślin.

Obserwując borówki sadzone w nieprzekompostowane podłoża wiać często problemy z ich ukorzenianiem się. Również późniejsze ściółkowanie świeżymi trocinami może negatywnie wpłynąć na rośliny, które zbyt wysoko obsypane mogą wykazywać objawy zaduszenia pędów poniże poziomu ściółki.

Korzyści

Bujny wzrost młodych pędów zapowiada dobre plony w kolejnych latach

Warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy na to by znaleźć i wywieźć na plantację materię organiczną o wysokim stopniu rozłożenia. Niewątpliwie takie podłoże ma wiele zalet. Stosując przekompostowane podłoże możemy zaoszczędzić na wielu innych elementach. Dużo lepiej utrzymuje ono wilgoć, przez co nie ma konieczności częstego nawadniania małymi dawkami. Jednorazowe dawki wody mogą być większe, co jest łatwiejsze do wykonania w praktyce. Unika się również zjawiska ogładzania roślin z nawozów, przez rozkładająca się materię organiczną. Wręcz przeciwnie, dojrzałe podłoże podczas mineralizacji samo uwalnia składniki pokarmowe.

Coś nowego

Glebę w substrat powstały na bazie węgla brunatnego warto szczególnie wzbogacić na plantacjach ściółkowanych agrotkaniną

W ostatnim czasie na rynku pojawił się nowy rodzaj podłoża, który produkowany jest na bazie węgla brunatnego oferowanego przez firmę Carbohort. Wydaje się, że podobnie jak w uprawie malin i truskawek, pozytywne efekty z jego zastosowania mogą być obserwowane w uprawie borówek. Węgiel brunatny ma ogromne właściwości poprawiające strukturę gleby, jest bogatym źródłem kwasów humusowych i fulwowych, będących jednym ze składników próchnicy glebowej. Podobnie jak dobrze przekompostowane trociny czy kora, również węgiel brunatny podczas rozkładu uwalnia pewną dawkę składników odżywczych. Powolna mineralizacja podłoży zawierających węgiel brunatny byłaby szczególnie korzystna w momencie gdy planowane jest zakładanie plantacji na agrotkaninie co będzie uniemożliwiało dostarczanie dodatkowej materii organicznej podczas wzrostu roślin. Takie produkty są na pewno warte uwagi, szczególnie gdy rozważana jest uprawa kontenerowa, gdzie jakość podłoża odgrywa ogromną rolę.


By uzyskać więcej informacji o podłożach na bazie węgla brunatnego,
skontaktuj się z:

Carbohort Sp. z o.o.
Kontakt:
tel. 506 066 663
biuro@carbohort.com
www.carbohort.com

UWAGA: Specjalna promocja dla czytelników Jagodnika. Przy zamówieniach zrealizowanych do końca sierpnia i zakupie 15l Carbohumicu, dodatkowe 5l gratis na hasło JAGODNIK! Warto skorzystać i wzbogacić glebę w dodatkową porcję próchnicy.








Poprzedni artykułWażne zabiegi fungicydowe na plantacjach malin
Następny artykułMikser nawozowy dla truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj