Maszyny do uprawy jagodowych




Polska jest wiodącym producentem owoców jagodowych w Europie i na świecie. W parze ze wzrostem skali ich produkcji rozwija się także przemysł maszynowy, który dostarcza rozwiązania do wszelkich prac na plantacjach, które da się zmechanizować. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Dom-Wid powstała w 2007 roku, która od 2011 roku produkuje maszyny do pielęgnacji i zbiorów nasadzeń agrestu, aronii, porzeczki, truskawek i malin. W ofercie podmiotu zlokalizowanego w Prandotowie pod Skierniewicami znajduje się obecnie kombajn półrzędowy, kombajn połówkowy xxl, pielnik hydrauliczny, rozdrabniacz sadowniczy, przyczepy wywrotki o ładowności 12 t, podcinacz do porzeczek i maszyna do odmładzania kwater aronii.

Skromne początki

Flagowym obecnie produktem przedsiębiorstwa należącego do Dominika Widarskiego jest półrzędowy kombajn Marek. Rocznie wytwarza się tu około 50 maszyn na rynek polski, a także na eksport. Konstrukcje te cieszą się powodzeniem zwłaszcza w Grecji i Chorwacji. Pierwszy model powstał jednak dopiero w 2011 roku za namową sąsiada właściciela firmy. Dysponując jedynie podstawowym sprzętem budowa pierwszego Marka zajęła mi 4 miesiące. Wystawiłem go na sprzedaż w marcu i niezwłocznie napłynęło kolejnych 11 zamówień, które trzeba było zrealizować na czerwiec. Byłem przerażony, ale zdecydowałem się podjąć to wyzwanie. Nabyłem program Solid Works i w oparciu o jego możliwości oraz wiedzę i doświadczenie mojego zespołu zaprojektowałem wszystkie prace tak, aby były wykonywane sprawnie i solidnie – mówi Dominik Widarski. Dziś firma zatrudnia 14 pracowników i jednego stażystę. Wyposażona jest także w nowoczesny sprzęt do produkcji maszyn, taki jak tokarka CNC HAAS ST30Y, czy frezarka CNC HAAS VF-3. Są tu także wysokiej klasy przecinarki taśmowe, przecinarki i zakuwarki do węży hydraulicznych, dłutownice, hydrauliczna giętarka do rur i wiertarka promieniowa oraz własna lakiernia proszkowa. Ważne jest, aby jak najwięcej prac lub nawet wszystkie prace wykonywać we własnym zakresie, aby dobrze zrealizować produkcję. Zakup niektórych maszyn został sfinansowany ze środków unijnych. Stale rozwijany jest także wachlarz dostępnych produktów.

Oferta firmy

Kombajn Marek to maszyna o wydajności 0,15 ha na godzinę. Jest ona jednak uzależniona od uprawianego gatunku i wprawy operatorów ciągnika i samego kombajnu, a także logistyki odbioru owoców. W konfiguracji aroniowej zalecany jest jeden duży zespół otrząsaczy z opcjonalnym najazdem do rozładunku skrzyniopalet. Do pracy na plantacji malin także warto nabyć kombajn z jednym zespołem otrząsaczy, ale ze stołem selekcyjnym. Zbiory porzeczek lepiej prowadzić przy zamontowanych 2 zestawach otrząsaczy z 6 słoneczkami każdy zamiast 7 jak w poprzednio omawianych przypadkach. Kosiarko-rozdrabniacze występują w 2 wariantach. Oliwia to mniejsza maszyna o szerokości roboczej 1,6 m, zaś większy model Wiktoria kosi 2 m. Podcinacz do porzeczek w swej podstawowej konfiguracji służy do formowania rzędów. Jednak opcjonalnie można dokupić belkę herbicydową montowaną w miejsce listwy tnącej. W zestawie znajduje się dwusekcyjny rozdzielacz. Maszyna montowana jest na przód ciągnika. Na tył zaczepia się pielnik hydrauliczny. Jego obsługa wymaga jednego operatora, a zapotrzebowanie na moc to 20 KM. Nowość stanowi maszyna do odmładzania rzędów aronii Skorpion. Jest ona wyposażona w piły oraz elementy do odrzucania pędów, a porusza się na własnej osi jezdnej, co ułatwia pracę operatorowi ciągnika, łatwiej jest sterować pracą maszyny. Sprzęt ten nie wymaga dużego ciągnika.

Plany na przyszłość

Już za rok, prawdopodobnie w listopadzie, na rynek trafi całorzędowy kombajn samojezdny o nazwie Dominik. Będzie to maszyna wielofunkcyjna, która poza zbieraniem jagód będzie służyć jako opryskiwacz tunelowy i podcinacz rzędów. Będą to kombajny, które przede wszystkim trafiać będą na eksport. Wysoki standard będzie efektem zastosowania światowej klasy rozwiązań w zakresie elektroniki i hydrauliki, a także na przykład systemu odzyskiwania mocy podczas hamowania. Uwagę zwróciliśmy także na estetykę, więc i pod tym względem maszyna będzie atrakcyjna – mówi właściciel Dom-Wid. W planach jest także budowa nowej hali produkcyjnej o powierzchni 5000 m2. Znajdzie się w niej niej system cięcia laserowego, wodnego i gięcia krawędziowego, magazyn blach, rzeczy wyśrutowanych, pomalowanych, a także cała część produkcyjna i ekspozycyjna, gdzie plantatorzy upraw jagodowych będą mogli obejrzeć produkty. Systematycznie prowadzone będą także inwestycje w sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Zależy mi na wyeliminowaniu czynnika błędu ludzkiego. W początkach działalności to był chyba nasz najpoważniejszy problem. Brak własnych maszyn zmuszał nas do korzystania z kooperacji, która nie zawsze robiła wszystko tak jak trzeba. Operatorzy maszyn popełniali błędy. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprowadza ryzyko pojawienia się błędów do absolutnego minimum. – mówi Dominik Widarski. Dodaje też, że bardzo ceni sobie informacje zwrotne płynące od nabywców sprzętu. Kiedyś odebrałem telefon od plantatora który twierdził, że powinienem do kombajnu dołączać w instrukcji obsługi informacje, że promień skrętu w lewo i prawo nie jest taki sam. Ten pan dziobem kombajnu podczas zawracania przebił w ciągniku oponę. Był rozżalony, więc zadzwonił do mnie. Choć do takich wypadków dochodzi niezwykle rzadko, to postanowiłem coś z tym zrobić. Model Marka z 2017 roku będzie wyposażony w dodatkowy siłownik hydrauliczny do trójelementowego składania tego szpiczastego elementu, więc będzie można swobodnie skręcać w obie strony. Wedle mojej wiedzy, będzie to nowość na rynku – przytacza przykład kontaktu z ogrodnikiem Dominik Widarski. Dodaje, że wszystkie maszyny produkowane przez Dom-Wid
będą na bieżąco udoskonalane w taki sposób, aby w pełni zaspokoiły oczekiwania ich użytkowników.

……………………………………………………………………………………………………………………….

logo_m

Firma Dom-Wid Dominik Widarski pielnikpodczinacz_do_porzeczekkombajn_marek

 

 

 

Więcej informacji o maszynach: www.dom-wid.pl









Poprzedni artykułSadzonki truskawek i ich nowa odmiana powtarzająca owocowanie
Następny artykułKontenerowa szkółka krzewów jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj