Maszyny do truskawek na Letnich warsztatach Grupy Truskawkowej




Uczestnicy Letnich warsztatów Grupy Truskawkowej organizowanych przez firmę Osadkowski SA oraz portal jagodnik.pl, mieli okazję nie tylko wysłuchać praktycznych informacji z zakresu agrotechniki uprawy truskawek, ale również uczestniczyć w pokazach maszyn wydaje się niezbędnych w prowadzeniu polowej uprawy truskawek.

Podczas polowej części Warsztatów odbył się pokaz pracy opryskiwacza do truskawek marki ZHU „ARGO” Paweł Kaliński

Pierwszą z prezentowanych maszyn był zaczepiany opryskiwacz firmy ZHU „ARGO” Paweł Kaliński. Prezentowany model to maszyna wyposażona w hydraulicznie rozkładana i składaną belkę polową o szerokości 12 metrów, na której zamontowano 9 dyfuzorów. Opryskiwacz ten wyposażono w trzykomorowy zbiornik o pojemności 1000 l oraz komputer sterujący Bravo 180. Większość podzespołów w produkowanych przez nas opryskiwaczy pochodzi od włoskich producentów. Zawsze staramy się, aby produkowana przez nas maszyna była dopasowana do oczekiwań konkretnego odbiorcy i specyfiki prowadzonej przez niego uprawy. Czasami też dokonujemy modyfikacji w już dostarczonych do klienta maszynach, jeśli np. po jakimś czasie okaże się, że podyktowane jest to zmianami wprowadzonymi przez niego na plantacjach – informował P. Kaliński.

Mateusz Wiadrowski z MCMS z Warki omówił możliwości wykorzystania glebogryzarki międzyrzędowej dedykowanej uprawie truskawek

Dwie maszyny do zastosowania na plantacjach truskawek prezentowała firma MCMS z Warki, która jak informowali jej przedstawiciele – Arkadiusz Migdalski i Mateusz Wiadrowski – od kilku sezonów ma coraz szerszą ofertę już nie tylko dla sadowników, ale również dla producentów roślin jagodowych. Z zainteresowaniem oglądano ścielarkę do słomy na małe baloty (w ofercie jest także maszyna do duże baloty), wyposażoną w trzy kanały wylotowe. Maszyna ta tnie słomę na drobne odcinki, a dzięki silnemu wydmuchowi powietrza wprowadzana ją pod krzewy. Dodatkową zaletą pociętej słomy jest nie tylko dobre pokrycie gleby, ale również łatwa mineralizacji, czy też wymieszanie jej z glebą za pomocą glebogryzarki międzyrzędowej. I to właśnie glebogryzarka międzyrzędowa firmy MCMS z Warki była kolejnym urządzeniem prezentowanym na szkoleniu. Prezentowana maszyna wyposażona była w elementy robocze, których szerokość można regulować od 30 do 50 cm (istniej możliwość rozbudowania sekcji roboczej do pracy na szerokość 70 cm). Na uwagę zasługuje także możliwość regulowania głębokości uprawianej gleby od 1 do kilkunastu centymetrów. W przyszłości maszyna ta ma być doposażona w dozownik do nawozów.

Michał Pisarek z firmy Haygrove omawiał maszyny do formowania zagonów i rozkładania ściółek

Firma Haygrove na szkoleniu prezentowała maszynę do formowania zagonów i rozkładania agrowłókniny. Tworzy ona zagon o szerokości 65 cm, która jest optymalna dla uprawy truskawek w systemie 2-rzędowym. Wysokość formowanego zagonu może wynosić od 8 do około 18 cm. Wyposażona jest także w przystawkę do rozkładania dwóch linii nawadniających oraz w przystawkę wykonującą otwory w folii lub agrowłókninie. Maszyna ta wymaga ciągnika o minimalnej mocy 30 KM.









Poprzedni artykułTraktor i opryskiwacz do pracy w tunelu
Następny artykułJak poprawić jakość malin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj