Projekt Malinowe Factory jednoczy producentów, firmy i całą branże związaną z produkcja malin, zarówno na rynek deserowy jak i do przetwórstwa. Projekt ten, realizowany w Karczmiskach pod pieczą dr Pawła Krawca, pozwala weryfikować przydatność odmian do różnych technologii uprawy, optymalizować ochronę , nawożenie i prowadzenia plantacji tak by uzyskiwać jak najwyższe plony i jak najlepsza jakość owoców. 3 sezon podsumujemy 27 sierpnia na wielkim finale Malinowego Factory 2017.

Doświadczenia w tunelach- odmiany, ochrona i nawożenie

Plantacja w tunelu jest obecnie już w trzecim roku wzrostu. Zakładana była w czerwcu i lipcu 2015 roku, przy wykorzystaniu sadzonek doniczkowanych poszczególnych odmian. W sumie w projekcie znajduje się 14 odmian owocujących na pędach tegorocznych i 4 odmiany owocujące na pędach 2-letnich. Już w pierwszym roku udało się zebrać pierwszy plon owoców (mimo późnego terminu sadzenia), który w przeliczeniu na 1 ha wyniósł średnio około 8 t. W kolejnym roku plantacja była prowadzona w kierunku uzyskania jak najwyższego plonu z pędów jednorocznych, w zależności od odmiany wyniósł on 20-25 t/ha (jedynie ‘Deauville’ plonowała na poziomie 13 t/ha). Co ciekawe, w grupie najlepiej plonujących znalazła się ‘Polka’, obok takich odmian, jak ‘Imara’, ‘Kweli’, ‘Enrosadira’, ‘Paris’ i ‘Kwanza’. Najsłabiej plonowała ‘Deauville’. Po owocowaniu malin w 2016 roku pozostawiono jednoroczne pędy i skrócono je dopiero wiosną. Na zimę folię na konstrukcji tunelu podciągnięto do góry. Wiosną pędy skrócono poniżej poziomu owocowania, przy czym ich wysokość była różna i wynosiła od 40-50 cm do nawet 180 cm. W ten sposób uzyskano wczesny zbiór owoców, który rozpoczął się 10 czerwca i trwał do 20 lipca. Jak owocowały maliny na pędach ubiegłorocznych można było przekonać się na spotkaniu półfinałowym. Relacja z tego wydarzenia ukazała się w ostatnim numerze czasopisma Jagodnik. Warto zamówić PRENUMERATĘ

 

Odmiana Polka w tunelu

 

Maliny w polu, nowe typy sadzonek, sadzenia i biostymulacja

Bardzo ciekawie prezentują się też polowe plantacje malin polowe malin, na których w tym roku prowadzone jest wiele doświadczeń, głównie związanych ze stosowaniem nawozów. W tym roku założono również nową kwaterę, gdzie powstał swego rodzaju „poligon doświadczalny” z  udziałem nowych odmian malin – posadzono tam: ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Polonez’, ‘Poemat’, ‘Enrosadira’, ‘Sugana’, ‘Heritage’. Kwaterę zaczęto zakładać 3 czerwca 2017 r., z sadzonek doniczkowanych, w rozstawie 3,0 x 0,5 m. Obserwowany będzie również wpływ dwóch typów sadzonek – pochodzących z kultur tkankowych (in vitro) oraz rozmnażanych poprzez ukorzenianie zielnych sadzonek korzeniowych. Sadzonki na potrzeby projektu dostarczyły firma Poland Plants, Agronom Plants oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz. Badany będzie ponadto wpływ stosowania nawozu Perlka przed założeniem plantacji na wzrost i plonowanie roślin.

Zwiedzanie plantacji polowej na Malinowym Factory

Podczas przygotowywania stanowiska wprowadzono kwasy humusowe w postaci preparatu H-850 (ekstrakt humusowy) w dawce 3 kg/ha, opryskując całą powierzchnię gleby, co właśnie zostało zrobione na pokazowej plantacji. Kwasy humusowe (H-850) podano też przez system nawodnieniowy łącznie z preparatem Terra Sorb Radicular w dawce 10 l/ha. Do zabiegów dolistnych stosowany jest z kolei Terra Sorb Complex.

Świetnie prezentuje się również nowa plantacja odmiany ‘Polana’, założona w czerwcu ubiegłego roku z wykorzystaniem sadzonek doniczkowanych plug plants, które dostarczyła szkółka Rubus. Na tej kwaterze prowadzone są doświadczenia z wpływem ściółkowania rzędów roślin na plonowanie i wzrost malin, a także z różną gęstością sadzenia w systemie dwu- oraz jednorzędowym. Plantacja została zniszczona przez mrozy, które wystąpiły w nocy z 17 na 18 kwietnia 2017 r., a 19 kwietnia pędy zostały wykoszone i rośliny przykryto agrowłókniną o gramaturze 23 g/m2. Włókninę zdjęto 2 czerwca, a w dniu spotkania plantacja wyglądała już bardzo imponująco. Rozpoczęcie zbiorów przewidywane jest w tym roku w mniej więcej 2 tygodniu sierpnia.

Wzrost i kondycja roślin odmiany Polana na plantacji zakładanej z sadzonek doniczkowanych

Tam trzeba być

To jedyne takie miejsce w Europie gdzie zgromadzono tak liczną kolekcję odmian malin w tunelu i gdzie prowadzone są tak szczegółowe doświadczenia.

Finał 3 sezonu Malinowego Factory już 27 sierpnia. W trakcie spotkania odbędzie się konferencja, podczas której przedstawione zostaną wstępne tegoroczne wyniki związane z prowadzonymi doświadczeniami. Przedstawione będą informacje o stosowanych produktach, programach nawożenia i ochrony. Będą też prezentowane zalecenia dotyczące prowadzenia malin na dwa zbiory na podstawie doświadczeń z Wielkiej Brytanii i Holandii. Przedstawi je Mariusz Padewski  z firmy Delphy. Na zakończenie wspólnie z dr Pawłem Krawcem zwiedzimy prowadzone doświadczenia i można będzie naocznie przekonać się o efektach prowadzonych tam doświadczeń, zarówno na plantacji tunelowej, jak tez nasadzeniach malin w polu.

Zapisy na udział w finale Malinowego Factory trwają do 18 sierpnia (piątek).

W dniu finału (27 sierpnia):

  • 9.00 – 10.00 – Rejestracja zapisanych uczestników
  • 10.00 – Rozpoczęcie szkolenia
Dojazd do gospodarstwa dr Pawła Krawca

 

 

Do zobaczenia w Karczmiskach 27 sierpnia!


 









Poprzedni artykułWarto jeść Polskie Borówki
Następny artykułIV Letnie warsztaty Grupy Truskawkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj