Malinowe Factory 2018 – finał 26 sierpnia




Malinowe Factory to projekt zapoczątkowany w 2014 roku, a od 2015 roku realizowany w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Wtedy w tunelu o powierzchni 1800 m2 posadzone zostało kilkanaście odmian malin owocujących na pędach tegorocznych i kilka odmian owocujących na pędach dwuletnich. W kolejnych latach projekt rozwinął się o liczne doświadczenia polowe, w zupełnie nowej technologii założona została 1 ha plantacja odmiany ‘Polana’, a w tym roku postawiono najnowsze tunele dla uprawy malin o powierzchni blisko 1 ha. To wszystko po to by pokazać jak w nowoczesny sposób uprawiać maliny i zarabiać na tym nawet w tak trudnym sezonie jak obecny.

Ocena odmian

To już IV sezon projektu Malinowe Factory, w gospodarstwie dr Pawła Krawca. Pod jego czujnym okiem oraz pracowników firmy Horti Team realizowane są liczne doświadczenia uprawowe. W tunelu gdzie zgromadzono kolekcję 20 odmian malin, wszystkie zbiory są ważone, liczone i analizowane. Dzięki temu po każdym sezonie uzyskujemy pełne dane o wielkości zbiorów, jakości owoców, a nawet ich trwałości. To pozwala ocenić przydatność poszczególnych odmian do upraw tunelowych w naszym polskim klimacie.

Plonowanie malin w tunelu – zbiór z pędów ubiegłorocznych. Na lepszy wzrost i jakość owoców na wpłynąć specjalna tkanina odbijająca światło (propozycja z firmy Ceres)

W tunelach na dwa zbiory

Wzorując się na technologii uprawy malin z Wielkiej Brytanii, wdrożony został również system uprawy malin owocujących na pędach tegorocznych pozwalający uzyskać dwa zbiory w ciągu roku. W przypadku upraw tunelowych daje to możliwość uzyskania zarówno wczesnego zbioru (zazwyczaj od początku czerwca) jak też zbioru jesiennego (od połowy sierpnia). Taka technologia uprawy wymaga jednak odpowiedniego prowadzenia roślin, a także zmian w strategii uprawy w kolejnych latach. Tegoroczne wyniki wskazują, że tylko niektóre odmiany można prowadzić na podwójny zbiór rok po roku, podczas gdy większość zapewni dobre plonowanie wówczas gdy po roku uprawy na dwa  zabiory, poprowadzimy rośliny tylko na zbiór pojedynczy (z pędów tegorocznych). Dlaczego tak się dzieje? Opowiemy i pokażemy podczas spotkania finałowego 26 sierpnia.

Maliny w polu – nowe technologie

Malinowe Factory daje też możliwość pełnej prezentacji technologii dla uprawy malin w gruncie. W 2016 roku założona została 1 ha plantacja odmiany malin w uprawie polowej odmiany ‘Polana’. Wykorzystano do tego celu sadzonki doniczkowane. Patrząc jak rośnie plantacja założona z sadzonek doniczkowanych i jakie są przyjęcia, nigdy więcej nie założę już plantacji malin z sadzonek  tradycyjnych (kopanych) – mówi dr Paweł Krawiec. Przy zakładaniu tej plantacji zastosowano też różne techniki sadzenia – na płasko i na zgonach ze ściółką z agrowłókniny i bez. Od pierwszego roku zauważalny był widoczny lepszy wzrost pędów na zagonach ściółkowanych agrowłókniną. Taki system uprawy, jak się okazuje, pozwala uzyskać pierwsze plony owoców już w roku sadzenia, a w kolejnym pełny zbiór owoców.

Jak uzyskać takie plantacje malin w polu – odpowiedź na Malinowym Factory 2018

Owoce po ręcznym usunięciu zanieczyszczeń trafiają bezpośrednio do skrzynki

Finałowe spotkanie IV sezonu Malinowego Factory to możliwość zdobycia najnowszej wiedzy o uprawie malin. Wiedzy praktycznej i pozywającej lepiej prowadzić uprawy we własnych gospodarstwach. Spotkanie będzie podzielone na część: wykładową oraz praktyczną, w trakcie której można będzie zwiedzić wszystkie prowadzone doświadczenia oraz uczestniczyć w planowanych pokazach pracy maszyn. Wstęp na spotkanie jest płatny (50 zł/osoby), konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Spotkanie zakończymy wspólnym grillowaniem z malinami w tle.

 

Zapraszamy do wcześniejszej rejestracji, płatności za udział w spotkaniu będą przyjmowane na miejscu. Rejestracja – http://jagodnik.pl/events/malinowe-factory-2018/      







Poprzedni artykułSprostać wyzwaniom w ochronie truskawki powtarzającej owocowanie
Następny artykułOchrona, wsparcie i rozwój – rządowy Plan dla wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj